Dual MOT SGTC

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Dual MOT SGTC

Post by MladaNada »

Da pokrenem log, pa kako bude isao build :)
U planu je dual MOT, ARSG tesla coil.
Za sad imam sekundar oko 1200 namotaja, 0.25mm zice, 2 MOT-a i jos nesto dijelova, pa cu update-ovati kako bude tekao build.
U planu mi je da napravim kondenzator od folije za grafoskop i alu folije, ili, jos bolje, ako nadjem 1mm PVC podlogu za stampanje, zaboravio sam kako se zove. Kondenzator bi trebao izdrzati oko 12kV i mislim da ce biti u stanju, a da ce biti dovoljno kompaktan. MMC mi je preskup i nemam ovde izvor komponenti za tako nesto.

Za primar planiram obrnuti konus, smotan od bakarne cijevi za klima uređaje, oko 10 namotaja.
Slike - uskoro :)
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Dual MOT SGTC

Post by stojke369 »

Zar nisi mogao da nadjes laksi nacin za samoubistvo :D Ne vredi uvek si bio problem :D
User avatar
dicban
Posts: 15
Joined: 24-10-2011, 17:05
Location: Osijek

Re: Dual MOT SGTC

Post by dicban »

Pozdrav :wink:

Jel planiras poduplat ta dva MOT-a, ili radit na 4kV?
Za kondenzator, vjerovatno si vidio kako su momci motali grafoskop folije, izgleda super, samo probaj umjesto da krajeve zaljepis, napravi vise kondenzatora (u konačnici MMC), potopi sve u ulje, moze obicno suncokretovo ili biljno, i izvuci zrak. Najlakse za vakum mozes iskoristiti kompresor iz friđa, ili zamrzivaca.

Drzim fige da sve uspije i proradi :wink:

Kod mene na čekanju primar i sekundar sa toploadom, 5-6xMOT, fali iskriste i hrpa kondenzatora, i eventualno neki auto trafo, da sve to probam pokrenut iz nule lagano...

Živio!
ninja
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Dual MOT SGTC

Post by MladaNada »

Voltage doubler na izlazu sa MOT-ova, 4kV je premalo.
MOT-ovi ce biti potopljeni u ulje. Cak razmisljam da ih zalijem smolom, ali bojim se da ce se pregrijavati.
Svidja mi se to sa grafoskop folijama, ali pokusacu nabaviti pvc 1mm materijal, savitljiv je kao ta folija, samo dolazi u vecim tablama, a kvadrat je oko 11 maraka. Koristi se obicno kao podloga za stampu.
Vidio sam i jednu jako zanimljivu stvar, u conradovom katalogu, zove se liquid tape i premaz od 1mm izoluje 57kV! Jedina mana - 100 grama je 37km.

Juce sam se malo igrao sa flybackom, polemio ZVS driver, napravio 2 kondenzatora od flasa, spark gap 2 uglasta komada bakarne cijevi, ali nije ispalo bas najbolje jer je korone bilo i po flybacku i po sekundaru i prema primaru :)
Evo par slika:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Flyback izbacuje oko 25kV, ali ima jos dosta potencijala, jer koristim poprilicno slab trafo, koji izbacuje mozda 25V pri 3-4A max. Ako i toliko. Nemam multimetar, sve sam pokvario, tako da sad radim 'nako.
Deda, star covjek, je uzeo moj 24V AC, oko 10A trafo i isjekao ga na komade, a 20A 275V grec bacio.
Jos ne znam sta cu za spark gap, ali imam mali blender koji se vrti na oko 3-4k rpm, pa cu njega probati iskoristiti.
Danas cu probati napraviti SSTC driver (Steve's mini sstc), skupio sam dijelove, pa cemo vidjeti kako ce ispasti. Opet ce mi power supply biti problem, jednostavno nemam trenutno dobar trafo. Unistio sam jedno 2A 30V DC napajanje za printer igrajuci se sa ZVS-om.
Imam vremena da se igram sa ovim dok mi ne stigne arduino, a onda idem malo u digitalu :)

@stojke369 :P
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Dual MOT SGTC

Post by PRO_MILE »

Naso sam ovu semu, sa 12v je skoro pa dupla razdaljina struje, jedino nisam siguran dal bi bio dovoljan 1A za to... Pravio sam driver za flyback i od prilike je nesto slicna duzina struje(uporedjujem tvoju sliku) a uzimao sam napajanje 12v 300mA

Na ovoj semi je dobro to sto moze da se pojacava duzina iskre tj. moze driver da se pokrene do 35v max...

Shema:
http://imageshack.us/f/26/555flyback635voltslowfr.jpg/

Pozdrav!
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Dual MOT SGTC

Post by MladaNada »

Ma ne svidja mi se taj 555 driver, jednostavno ne moze gurnuti dovoljno struje kroz flyback i grije se dosta.
Sad cu staviti video kako izgleda arc, ova slika nije realno stanje :D
Skoro sam zavrsio izradu mini sstc drivera, jos trebam kupiti mosfete, namotati GDT i srediti dio sa 2 pota koji sluze za regulaciju 555. Nestalo mi tinola. Sokirao sam se juce kad sam vidio da 100g kosta 20 maraka :ohno: Prije 5 godina sam 100g platio 7 maraka :S
I inace, cini mi se da se sve manje ljudi bavi elektronikom, pogotovo HV. Cak i 4HV community umire polako, a na youtube je vecina klipova stara 4-5 godina!
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Dual MOT SGTC

Post by PRO_MILE »

MladaNada wrote:Ma ne svidja mi se taj 555 driver, jednostavno ne moze gurnuti dovoljno struje kroz flyback i grije se dosta.
Sad cu staviti video kako izgleda arc, ova slika nije realno stanje :D
Skoro sam zavrsio izradu mini sstc drivera, jos trebam kupiti mosfete, namotati GDT i srediti dio sa 2 pota koji sluze za regulaciju 555. Nestalo mi tinola. Sokirao sam se juce kad sam vidio da 100g kosta 20 maraka :ohno: Prije 5 godina sam 100g platio 7 maraka :S
I inace, cini mi se da se sve manje ljudi bavi elektronikom, pogotovo HV. Cak i 4HV community umire polako, a na youtube je vecina klipova stara 4-5 godina!

Jaka je dosta pogledaj klip to je ta sema u gornjem mom postu, naso sam je na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=09kbwbQcl8Q

danas cu sklopiti driver po toj njegovoj semi pa cu videti kako se ponasa...


Sto se tice tinola i kod nas je isto dosta skup pogotovo tanje zice. Ima malo zainteresovanih zato sto ulazes u projekat a odatle nedobijas nista sto ce da ti sluzi dobijes zezanje a ako pokresis nesto prilikom zezanja...


Napravio bi ispravljac oko 20-24v ali nzm dal je dovoljno 1A za fluback driver?


Pozz
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Dual MOT SGTC

Post by MladaNada »

Fino radi ovaj driver. Mada imam neki osjecaj da je flyback malo cudan...Ponasa se kao MOT. Luk krece tek na 6-7mm pa ga razvuce do 3cm, sto znaci da flyback izbacuje dosta struje, kontam oko 100mA bar.
Zanimljiva mu je ova ideja da radi H-bridge sa 555, ali mislim da bi trebao ubaciti neki gate driver, da 555 ne moze switchati h-bridge (bar ne efikasno).
Ja cu, mozda i veceras malo tunirati svoj ZVS, imam osjecaj da je frekvencija daleko iznad rezonantne, jer je korona svuda po i oko flybacka :)
SSTC driver je napredovao malo danas, buduci da sam kupio tinol :)

http://www.youtube.com/watch?v=pfbG40An300&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=g9VJvz7SaSg&feature=plcp

Eto mog zvs-a.
Evo i slike sstc drivera:
Image
Image

Nisam mogao naci iste hladnjake, ni jedan dovoljno velik za oba mosfeta.
Ako se budu puno grijali, stavicu ventilator, ovo ce ionako ici u kutiju i nece se vidjeti. Bilo bi super spakovati sve u ATX napajanje. Nadam se da ce 1:1:1 gdt sa 14 namotaja raditi.
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Dual MOT SGTC

Post by PRO_MILE »

Na koliko volti i ampera radi?


Ja sam moj napravio slican onoj semi koju sam gore postavio i spojio na 12v napajanje od PC-a ono daje max 40A, luk se krece oko 2,5cm stavio sam lenjir... IRFP250 se greje ko lud i ako sam mu stavio poveci hladnjak sa kvalitetnom pastom, oko 1min i hladnjak je vreo, amperi su u pitanju jbg...


Imas li neku semu za veci luk, ipak je 2-3cm malo za ono sto moze flyback. Pogledaj ovo kako ti se cini:
https://www.youtube.com/watch?v=655uZTywQ5I



Pozz
User avatar
Nedim_
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 16-05-2007, 12:24
Location: BiH / Mostar
Contact:

Re: Dual MOT SGTC

Post by Nedim_ »

Posto je pitanje vezano za ovo da ne otvaram novu temu. Semu drivera sam uzeo sa youtube link-a.

Image

sad pitanje da li se moze koristit IRF 640 umjesto MJE 13009? :D
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: Dual MOT SGTC

Post by satsat »

User avatar
Nedim_
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 16-05-2007, 12:24
Location: BiH / Mostar
Contact:

Re: Dual MOT SGTC

Post by Nedim_ »

Ne mislim na tu shemu normalno da nemoze ta kad je 2055 bipolarni :p shema ti je data gore,mislio sam da ova 2 imaju slicne karakteristike :P
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Dual MOT SGTC

Post by elektor »

User avatar
Nedim_
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 16-05-2007, 12:24
Location: BiH / Mostar
Contact:

Re: Dual MOT SGTC

Post by Nedim_ »

ops sorry nisam ni pogledao na datasheat na poslu pa neam vremena bas provjeravat. ty :D
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Dual MOT SGTC

Post by MladaNada »

Razmisljam nesto da se prebacim na NST...mogu uzeti 50mA 8kV za 90km, ne znam sta da radim :S
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: Dual MOT SGTC

Post by satsat »

NST je bolja varianta, malo skuplja. Ja imam jedan od 7 kV i jedan od 8 kV svaki 30 mA. Radio sam uvijek s njima. :)
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Dual MOT SGTC

Post by MladaNada »

Stigli mi mosfeti :) IRFPS40N50 - 500V, 46A, 540W, Rds on 0.087R. Uvalicu ga u ZVS i SSTC driver, samo ce biti nezgodno montirati ga na hladnjak jer nema rupu na kucistu.
Post Reply