sijalice stalno pregaraju?

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

sijalice stalno pregaraju?

Post by Dzogi »

U stanu kod prijatelja ni jedna sijalica ne prezivi duze od 4-5 dana. Cesto se desava da jedno sijalicno mjesto "zuji", a na drugom sijalica skroz pobijeli. U kupatilu je staklena "kugla" eksplodirala, dok ostali uredjaji rade bez problema. Mjerenje je pokazalo da je napon pri ukljucenom prekidacu 234 V na svim sijalicnim mjestima, dok pri iskljucenim prekidacima i dalje postoji izmjenicni napon, i to na jednom mjestu 20, na drugom 30, pa 50 i tako cak do 130 V izmjenicnog napona pri ugasenoj fazi...
Na uticnicama je napon takodje 234 V.
Izmedju nule i uzemljenja napona nema, a napominjem da je pri radu napon ok, tj. 234 V.
Ako je u pitanju induktivni napon, on ne bi trebao da toliko steti, pa mi nije jasno zasto sijalice pregaraju?
Dalje,sijalicno mjesto u kupatilu gdje je kugla eksplodirala nema napona pri ugasenom prekidacu.
potpuno sam zbunjen. Misljenja?
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by hari poter »

Nula nema dobar kontakt.
Nece se to zavrsiti na sijalicama.
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Dzogi »

hmmmmmmmm...
prakticno, nula na samom pocetku (pretpostavljam osiguraci ili brojilo) nema dobar kontakt posto su sijalice na vise strujnih grana...?
zar ne bi u tom slucaju dolazilo do prekida rada sijalica i/ili ostalih uredjaja?
napominjem da sam amater :P
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by trax »

Kod mene je bio isti problem u stanu prije jedno 5-6 godina. Nula se otkacila kod brojila u haustoru. Pregorilo SVASTA, i meni i komsijama. Proletio linijski napon i pocrkalo sve.
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Dzogi »

Ne znam, laicki gledano ako otkacimo nulu nema stete, uredjaji ostaju na potencijalu faze i to je to...?
E sad, ako ta nula dodirne neku drugu fazu to je onda 380V i tu nastaje anarhija :shock:
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Dzogi »

Hvala puno, treba malo i razmisljati, zar ne :wink:
Mada mi i dalje nije 100% jasno (ubice me hari), jer je za 380v potrebno prisustvo obe faze, sto naravno nije uvijek slucaj, jer ponekad je upaljeno samo 1 svjetlo, itd.
Elem, javicu mu da upali SAMO 1 sijalicu i da je ostavi kad god moze, kad je kuci, kad ide na posao, preko noci, itd...
Ukoliko bude treptala i gubila napon povremeno, trazicemo labav spoj nule.
Nadam se da sam dobro shvatio :oops:
Jos jednom hvala na prenesenom znanju!
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by WhiteHead »

Rješenje je obično ono najjednostavnije....loš valitet sijalica.
A što se tiče mjerenja, neiskustvo i loš digitalni instrument, ako ima 130V sijalica mora goriti.
Probaj to izmjeriti analognim instrumentom i kupi koju skupu sijalicu.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Dzogi »

Da, i ja sam mislio da bi sa 130 V vec morala goriti. Problem je sto nemam analogni instrument vec 2 digitalna :|
U svakom slucaju, kada je upaljena samo 1 sijalica ona radi normalno, ne pregara, i ne trepce, ne gasi se ili bilo sta slicno.
Probacemo sa nekim kvalitetnijim sijalicama, ako ne bude poboljsanja zatim sa stednim, pa se javim s rezultatima :)
Hvala!
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by bob4 »

Kvalitetni LED sigurno neće pregoriti ni na malom, ni na većem naponu....
Josko
Posts: 9
Joined: 12-02-2012, 13:53

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Josko »

Pozdrav.
Jel imaš trofazno brojilo ili jednofazno u stanu?
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by 78L05 »

Dajte ljudi, koja to sijalica danas, kada su cijene 2-3 kn pregara za nekoliko dana?
Meni na lusteru te sijalice znaju izdržati i 3 mjeseca, iako prakticiram ugrađivanje štednih žarulja u posljednje vrijeme.
Mislim da je ovdje problem oko nule.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by mega162 »

i 3.mj je malo....

meni u lusteru u sobi obična žarulja traje i traje... u svakom slučaju, puno duže od 3. mj.
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Dzogi »

Vise ne idem u taj stan, jer se on odselio, ali problem je ostao.
Elektricari s kojima sam pricao se ne slazu s tim da je problem u nuli, jedan me pitao ima li u blizini naizmjenicnih prekidaca, sto mi je dalo jedan od onih pa kako ces to previdjeti, glupane!!! momenata, ali nisam imao prilike ispitati da li je to problem. (Naizmjenicni prekidac postoji u kuhinji)
Naime, desava se da majstori razvedu naizmjenicni prekidac, povuku nulu dalje s njega (ustvari povukavsi onaj treci provodnik, tzv. srednji), i prilikom prvog paljenja ta "nula" postaje faza i "puf".
E sad, posto nisam bio tamo, niti cu, moze biti a ne mora da znaci :)

Hvala svima na idejama! Kako vidim, ovo i nije tako rijedak problem.
User avatar
Doma13
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 71
Joined: 23-02-2012, 13:25

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Doma13 »

Dzogi wrote:U stanu kod prijatelja ni jedna sijalica ne prezivi duze od 4-5 dana. Cesto se desava da jedno sijalicno mjesto "zuji", a na drugom sijalica skroz pobijeli. U kupatilu je staklena "kugla" eksplodirala, dok ostali uredjaji rade bez problema. Mjerenje je pokazalo da je napon pri ukljucenom prekidacu 234 V na svim sijalicnim mjestima, dok pri iskljucenim prekidacima i dalje postoji izmjenicni napon, i to na jednom mjestu 20, na drugom 30, pa 50 i tako cak do 130 V izmjenicnog napona pri ugasenoj fazi...
Na uticnicama je napon takodje 234 V.
Izmedju nule i uzemljenja napona nema, a napominjem da je pri radu napon ok, tj. 234 V.
Ako je u pitanju induktivni napon, on ne bi trebao da toliko steti, pa mi nije jasno zasto sijalice pregaraju?
Dalje,sijalicno mjesto u kupatilu gdje je kugla eksplodirala nema napona pri ugasenom prekidacu.
potpuno sam zbunjen. Misljenja?

kad kazes da je u kupatilu eksplodirala to se i kod mene doma desilo probilo je cak i onu kuglu stakla,no nesto je moj stari izmjenjivo moram ga pitat sta je napravio pa ti javim.
User avatar
Doma13
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 71
Joined: 23-02-2012, 13:25

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Doma13 »

evo pitao sam odgovorio je dakle rekao je da je doslo do krivih postavka instalacije sad sto tocno neznam :oops: ,probaj kad imas vremena to pogledat :o
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Dzogi »

Hvala, Doma ;)

Trud, zelja i volja se racunaju.
User avatar
Doma13
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 71
Joined: 23-02-2012, 13:25

Re: sijalice stalno pregaraju?

Post by Doma13 »

Nema problema hehe ;)
Post Reply