Flyback

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Blagus
Posts: 15
Joined: 02-10-2011, 19:07
Location: Zagreb

Flyback

Post by Blagus »

Evo, znam da ima već ovakvih tema ali nisam se htio obacivati negdje sa drugačijim pitanjima...
dakle izvadio sam iz starijeg Philipsovog PC monitora flyback, oznaka AT2090/33.
Na jezgri ima sa jedne strane primar od jednog namotaja (obična puna žica koju mogu i skinuti) a sa druge strane zatvoreni sekundar koji odozdola ima 9 izvoda.
Htio bih ga upogoniti najviše iz zabave (bacanje iskri) ali imam i jednu plazma kuglu sa eBaya sa kojom bih se isto htio pozabaviti...
Nov sam (u 2. razredu elektrotehnike baš i ne učimo HV sklopove), pa bih molio da mi malo detaljinje/jednostavnije objasnite neke stvari...
- kako da znam je li flyback AC ili DC? nigdje nema oznake a naljepnica na monitoru jedino na njemačkom spominje nekih 29,5kV
- kako da znam pinout ovih izvoda odozdola?
- može li mi tko pomoći sa shemom za driver? na internetu ih ima mali milijun, sa tranzistorima, NE555,...
- najbitnije: kako spojim driver sa transformatorom?

I da, kakvu svrhu imaju oni focus/screen regulatori sa svojim izvodima sa strane? imaju li kakvu funkciju u mom planu ili? (i mogu li se kako iskoristiti)?
Hvala vam
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Flyback

Post by nano »

transformator je transformator....ne moze raditi na istosmjernu struju....taj mali primar koji spominjes u stvari je koristen kao sekundar u monitoru ,kao signal da trafo "radi"
pravi primar je zaliven u toj plastici ,
pinout mozes skuziti i sa ploce monitora...nadji gdje je dolazio napon B+(pogledaj u sekundaru mreznog dijela najveci elektrolit) na njegovom plusu je taj napon i on ide na jedan pin od trafoa a drugi kraj primara ide na kolektor hor izl. tranzistora....
sada zavisis je li taj trafo za 16kHz ili 32 kHz (najvjerovatnije) moras na primar dovesti takav napon
focus i g2 te ne zanimaju ,ali pazi imat ces oko 5 kV napona na onoj zici fokusa i oko 300-500v na zici za G2
evo google je reakao da tvom trafou odgovara ovaj HR
http://www.donberg.ie/descript/h/hr_7693.htm
imas odmah desno pinout i shemu spajanja
primar ti je pinovi 4 i 10 ..ostale ne moras koristiti...
nije bas projekt za pocetnike ....visoki napon je u pitanju ,zato se odbro pazi
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Blagus
Posts: 15
Joined: 02-10-2011, 19:07
Location: Zagreb

Re: Flyback

Post by Blagus »

Znam da trafo kao trafo radi na AC, ali koliko znam postoje flybackovi sa AC i DC izlazom - meni treba AC, a koliko vidim na shemi od tog mog, on ima diodu prije HV izlaza, to znači da je izlaz DC ili to služi nečemu drugom? (Je li moguće tu diodu maknuti da trafo daje AC napon na izlazu sekundara?)

I što je sa flyback driverom? Ono sa 555 ili tranzistorom - koliko vidim, ljudi tu koriste pored primara i nekakav feedback namotaj, čemu to služi i jel potrebno ovdje (i koji bi to pinovi onda bili? 6 i 7?)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Flyback

Post by nano »

Svi noviji trafoi u tv-ima su sa diodom u izlazu....tu diodu ces tesko premostiti....a za sta trebas 25 kV izmjenicno?
Grundig tv-,malo stariji,su imali posebno trafo koji je davao 5 kV na izlazu i poslije njega kaskadu koja je dizala na 25 kV i ispravljala.
Za one sklopove nisam bas upucen zasto se koriste ti dodatni namotaji....mislim da ti je dovoljno samo neki oscilator 32 kHz koji pobudjuje jaci tranzistor i to je to....
Reci ssta zelis s tim napraviti...ako je samo za bacanje iskri ...moze i DC....ili bolje napravi mali teslin trafo...sto je u biti i sam flyback....imas dosta uputstava i shema za teslin trafo na mrezi...
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Rocker
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 29-11-2011, 21:18

Re: Flyback

Post by Rocker »

Image

1. AC transformator, nije preko 20 kV
2. DC trafo najčešće iz TV-a
3. DC trafo najčešće iz PC monitora.

Driveri su ti, najčešće

Code: Select all

Mazilli : http://sites.google.com/site/uzzors2k/mazzilli_zvs.png
2N3055: http://tonic-lab.com/img/highvoltage/2N3055/scheme2.gif
Dual 2N3055: http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/09/fly-drive.gif
NE555: http://www.elektronika.ba/forum/uploadz/1172431546_flyback_driver_ne555.png
Moj ti je savjet da napraviš sa 555-ticom, a kasnije ako uspiješ to, mazilli. :D
Blagus
Posts: 15
Joined: 02-10-2011, 19:07
Location: Zagreb

Re: Flyback

Post by Blagus »

@Rocker: moj je ovakav treći... iz PC monitora...
Problem sa shemama mi je što se na njima prikazuju neki namotaji, npr. 5+2 (za "feedback") ili 5+5... Nemam pojma gdje i ako to trebam namotavati... to ide s one otvorene strane ferita? A i ako to treba, čemu onda oni primarni namotaji koji su izvedeni na pinove dolje? Daj mi to malo pojasni...

@nano: AC bih volio imati čisto da vidim kako će se ponašati plasma kugla, ona mala na 5V USB... zanima me kako bi izgledala kad umjesto onog njezinog trafa stavim ovo...
Ali opet, ni zbog čega drugog - za bacanje iskri mi je dobar i DC ali volio bih imati AC zbog te kugle...
User avatar
Rocker
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 29-11-2011, 21:18

Re: Flyback

Post by Rocker »

Blagus wrote:to ide s one otvorene strane ferita?
Upravo tako
Blagus wrote:čemu onda oni primarni namotaji koji su izvedeni na pinove dolje?
Dolje imaš jedan pin (neki na ćošku) taj ti je masa. ostali ti nisu potrebni.
Blagus
Posts: 15
Joined: 02-10-2011, 19:07
Location: Zagreb

Re: Flyback

Post by Blagus »

Rocker wrote:
Blagus wrote:to ide s one otvorene strane ferita?
Upravo tako
Blagus wrote:čemu onda oni primarni namotaji koji su izvedeni na pinove dolje?
Dolje imaš jedan pin (neki na ćošku) taj ti je masa. ostali ti nisu potrebni.
Hvala ti :D
Samo mi još reci koju žicu da uzmem - onu iz kabla za kućne instalacije, punu, jel?
User avatar
Rocker
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 29-11-2011, 21:18

Re: Flyback

Post by Rocker »

2.5 kvadrata je optimalna
Blagus
Posts: 15
Joined: 02-10-2011, 19:07
Location: Zagreb

Re: Flyback

Post by Blagus »

Evo složio sam 555 driver po shemi sa gornjeg linka.
Probno sam ga upalio sa nešto tanjom licnastom žicom, 4 namotaja (duže nemam pri ruci pa ću sutra ujutro), i jel normalno da onako jako iskri između pinova dolje ili je to zbog premalog broja namotaja primara (pa je prevelik napon)? Ne usudim ga se držati upaljenim duže od pol sekunde da ne spalim driver. I zašto kad ga ugasim, iz flybacka se 5-10 sekundi čuje pištanje kao zvuk pražnjenja kondenzatora?
User avatar
Rocker
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 29-11-2011, 21:18

Re: Flyback

Post by Rocker »

Normalno je ak je sje*an flyback, to što se čuje nakon gašenje vjerojatno i je pražnjenje kondova
Blagus
Posts: 15
Joined: 02-10-2011, 19:07
Location: Zagreb

Re: Flyback

Post by Blagus »

Rocker wrote:Normalno je ak je sje*an flyback
Bi to mogao biti uzrok napuhavanja 470uF kondenzatora odmah po prvom uključenju?
User avatar
Rocker
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 29-11-2011, 21:18

Re: Flyback

Post by Rocker »

Mogao bi
Blagus
Posts: 15
Joined: 02-10-2011, 19:07
Location: Zagreb

Re: Flyback

Post by Blagus »

Zamjenio sam taj kond., a i sinoć mi je pregorio mosfet jer nisam imao heatsink.
Sad sam stavio heatsink, uzeo IRF840 mosfet a izvor napajanja mi je PC napajanje, koje daje 12V, 25A, što bi trebalo biti dosta (sheme naznačuju min. 5A izvor), ali i dalje se mosfet jako grije, ne može raditi dulje od 15 sekundi, a onda ga trebam ostaviti minutu-dvije da se ohladi.
Pokušavao sam i okretati 50k trimer da namjestim frekvenciju ali ne pomaže.
Pretpostavljam da flyback ne valja, jer dok sam namatao primar vidio sam da je ferit napukao i zaljepljen epoxyjem. A monitor iz kojeg je izvađen je dobro radio.
User avatar
Rocker
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 29-11-2011, 21:18

Re: Flyback

Post by Rocker »

piše 5 A al 200 V I stavi mu veći hladnjak
Blagus
Posts: 15
Joined: 02-10-2011, 19:07
Location: Zagreb

Re: Flyback

Post by Blagus »

Mislim da je ipak do flybacka - kako ga koji put upalim, nekad se uopće mosfet ne zagrije i dok iskre radim po 30 sekundi, a nekad stane nakon par sekundi i mosfet je ušasno vruć.
Probat ću s nekim drugim flybackom kad naiđem na njega, i hvala ti na pomoći :wink:
Post Reply