Elektricni pastir-potrebna ideja

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
Momentum
Posts: 4
Joined: 04-09-2019, 23:11

Elektricni pastir-potrebna ideja

Post by Momentum »

Pozdrav svima. Znam da je bilo dosta pisanja oko elektricnih pastira, ali htio bih napraviti malo drugaciji pastir nego oni o kojima je bilo govora u predhodnim temama. Koristio bih flyback transformator iz crt televizora jer bolje radi na visokim frekvencijama. Pastir bi radio tako sto bi par desetinki izbacivao visokofrekventni i visokonaponski impuls nakon cega bi uslijedila pauza i tako u nedogled. Planirao sam da ne555 tajmer daje visokofrekventne signale na tranzistor ili mosfet te da jednim potenciometrom mogu stimati "duty cycle" i time regulisati snagu. Problem je sto ne znam kako da napravim pauze izmedju VF impulsa, tj. da pastir radi 0.2s i odmara 1s. Ima li neko ideju, hvala unaprijed.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3507
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Elektricni pastir-potrebna ideja

Post by trax »

Uzmes dva NE555 timera, jedan generise taj visokofrekventni puls, drugi generise 0.2s sa pauzom od 1s. Izlaz jednog i drugog NE555 IC-a spojis na logicko AND kolo sa kojim ces pokretati tranzistor koji ce da propusta taj napon iz flyback-a na ogradu :)
Momentum
Posts: 4
Joined: 04-09-2019, 23:11

Re: Elektricni pastir-potrebna ideja

Post by Momentum »

Hvala na brzom odgovoru, svakako da cu probati i tu varijantu, probao sam jutros staviti dva mala npn bipolarna tranzistora u seriju i na njihove baze dovesti potrebne signale da tajmera te onda na njihov izlaz staviti bazu izlaznog tranzistora tako da opet dobijem zeljeni signal na izlazu. Postoji li mogucnost da izostavim jedan 555 tajmer i da na jezgro trafoa namotam neki feedback kalem koji bi davao taj povremeni impuls od npr. 0.2s jer sam vidjao nesto slicno u homemade pastirima
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3507
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Elektricni pastir-potrebna ideja

Post by trax »

Ta veza malih bipolarnih tranzistora tvori AND logicko kolo, sto je sasvim super.
https://www.electronics-tutorials.ws/logic/logic_2.html

Za tu varijantu sa transformatorom ti ne mogu bas pomoci. Vjerovatno moze da se napravi neko RC kolo sa tranzistorom koje bi se aktiviralo i okinulo izlazni tranzistor i ujedno ispraznilo kondenzatorcic, koji bi zatvorio tranzistor sve dok se on ponovo ne napuni sa tim feedback signalom, i sve tako ukrug...

Ja bi licno ubacio PIC12F629 i rijesio to za par minuta. Lijen sam, sta cu :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Elektricni pastir-potrebna ideja

Post by pedja089 »

NE555 ima enable pin. Pa ga ne bi bilo lose iskoristiti...
Momentum
Posts: 4
Joined: 04-09-2019, 23:11

Re: Elektricni pastir-potrebna ideja

Post by Momentum »

Eto, napravi logicko kolo, a da nisam ni znao . Nisam jos spreman da izradujem tu varijantu sa pic kontrolerom.

Pedja, da li mislis na pin 5? Jedino sto mi pada na pamet je da stavim izmedju pina 5 i mase jedan tranzistor kojeg bi okidao drugi tajmer i tako na izlazu dobio signal koji je u protufazi tog drugog tajmera
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Elektricni pastir-potrebna ideja

Post by bob4 »

Možda se takav primjer nađe u knjizi shema s 555 na mom blogu https://app.box.com/s/goqh3vv6pdlu62ql8rr3
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Elektricni pastir-potrebna ideja

Post by pedja089 »

Momentum wrote: Pedja, da li mislis na pin 5?
4...
Momentum
Posts: 4
Joined: 04-09-2019, 23:11

Re: Elektricni pastir-potrebna ideja

Post by Momentum »

Spojio sam izlaz tajmera sa manjom frekvencijom na pin 4 tajmera vece frekvencije i sada odlicno radi. Hvala velika svima.
Post Reply