Flyback

Ako želite razmijeniti neke dijelove sa kolegom ili tražite neki dio, ovo je forum za vas.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Flyback

Post by MladaNada »

@Firkragg , evo topica , aj sad napisi sta da radim sa doticnim trafoima.
Skontao sam sto se trafo zove flyback!!! Zato sto kad te udari struja iz njega bude fly back (letis unazad)
Jel' normalno da mi je temperatura harda , sa improvizovanim coolerom oko 55 stepeni?
Firkragg

Post by Firkragg »

Skontao sam sto se trafo zove flyback!!! Zato sto kad te udari struja iz njega bude fly back (letis unazad)
Predobro..
Vidi signature :shock:

Opet se bojim da si pogrijesio forum, al nema veze sad (trax prebacuj ako treba)
@Firkragg , evo topica , aj sad napisi sta da radim sa doticnim trafoima.
Ako nisi bas nikad nista radio s njima napravi mazzili (ZVS) driver.

shema:
http://tesladownunder.com/Flyback_driverAndrineri.jpg

izvor:
http://tesladownunder.com/HighVoltage.h ... ply%20300W

Tranzistore uzmi IRFP150 ako nema ovih, ili bilo koji mosfet za >100V i 30ak A(napon mora biti 3x visi od onog na kojem ces raditi, 30Vin ti je sasvim dosta i za povelike snage).

Mosfeti z majne struje (npr IRFP450) ce isto raditi ali ce se jako grijati zbog visokog Rdson.

Vrlo bitna stvar je da izvadis airgap iz flybacka, to ti je mali plasticni podmetac izmedu jezgri. Nalazi se u sredini sekundara, i moras rastaviti jezgru da dodjes do njega.

Ako je jezgra zaljepljena (obicno nije jako, ali ima i iznimki) skuhaj flyback u vrucoj vodi >100 stupnjeva i pazljivo rastavi jezgru.

(airgap nam smeta kako ne koristimo vise flyback converter nego rezonantni rise na primaru, sto ujedno drzi mosfete hladnijima)

Zener diode mogu biti 12 - 17V, manje se drzi zbog sigurnosti gate-a.
Primar namotas na slobodnom dijelu jezgre flybacka.

Oscillator radi u soft switchingu i ako je sve OK tranzistori se nece grijati.
Dovoljno je malo hladilo za >300W kada flyback umire nakon par sekundi.

Kondenzator je puno veci problem, mora biti polipropilenski (MKP). MKT se obicno pregriju i umru nakon kratkog vremena.
Kond moze biti od 1uF - 100nF, smanjuj ako hoces vise frekvencije i snage. Na shemi je dana neka optimalna vrijednost, iako komotno moze i manje.

Ako ides kupovati kond trazi MKP za 400V (da bude sto masivniji).

Ja sam koristio i 1uF DC-block kond iz ATX napajanja i solidno je radio.

Na kraju, prigusnicu napravi tako da iz mrtvog ATX napajanja izvadis onaj mali zuti toroid (na izlaznom dijelu s razlicitim namotajima, elativno debela zica) i na njega namotaj najmanje 0,5m debelu lak zicu, kolko god namotaja stane.

Mozes koristiti i feritne stapove, meni su i oni OK radili iako nevole DC bias.

Diode povratne veze moraju biti brze, npr. 1N4148 ili schottky.

Flyback moze biti bilo koji, kojemu mozes izvaditi airgap, AC flybackovi (koji su imali vanjsku diodu) su dobri za plasma globuse i napajanje Cockroft-walton multipliera.

DC flyback transformatori imaju internalnu diodu i kond, te su dobri za napajanje liftera, marx generatora i malih teslinih transformatora do 300W.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Skontao sam sto se trafo zove flyback!!! Zato sto kad te udari struja iz njega bude fly back (letis unazad)
Tek sam sad vido :D Pa ko bi inace drugi izvalio tako nesto :D :D
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Jedna dobra za potpis :wink:
Firkragg

Post by Firkragg »

Sta sad nikog vise ne zanima ni driver..
Post Reply