Poceo studirati, kupujem osciloskop :)

Ako želite razmijeniti neke dijelove sa kolegom ili tražite neki dio, ovo je forum za vas.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
zener
Posts: 3
Joined: 25-01-2022, 17:14

Poceo studirati, kupujem osciloskop :)

Post by zener »

Pozz kolege :)

Počeo sam studirati, a i par puta mi je već falio za projekte u prošlosti jedan fin osciloskop, tako da bih volio da kupim jedan. Budžet mi je malo manji, ne mogu sad baš nažalost da izdvojim stotine i stotine za neki fin digitalni Rigol i slično, pa bih volio da uzmem neki analogni u okej stanju pristojong bandwidtha, idealno 50MHz+, ali što god da imate ponudite, ako je i 15MHz, može poslužiti za većinu projekata i učenje, pa ću nekad u budućnosti nadam se uzeti bolji.

Hvala puno unaprijed! :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Poceo studirati, kupujem osciloskop :)

Post by pedja089 »

Neki rigol jeftiniji? Polovan?
Mislim da ti je i dalje to najisplativije...
zener
Posts: 3
Joined: 25-01-2022, 17:14

Re: Poceo studirati, kupujem osciloskop :)

Post by zener »

pedja089 wrote:Neki rigol jeftiniji? Polovan?
Mislim da ti je i dalje to najisplativije...
Nešto tipa Rigol ds1054z bi bilo super, ali sumnjam da ću ih naći ovdje kod nas da nisu mnogo skupi. Generalno, DSOi su €200+ na našim područjima, pa i polovni. Ima i USB varijanti, ali volio bih ih preskočiti. Plus ima i ono nepisano pravilo, ako je digitalni, bandwidth prepolovi za četvrtinu, dok je kod analognih koliko herca dobiješ, stvarno njima i raspolažeš.

Volio bih 20MHz+ analogni, možda neki 100MHz Hitachi, mada iskreno bilo kakav analogni bi mi bio okej za početak, samo da nije nešto tipa, 1970ta godina, 5MHz i kondenzatori koji su već duboko dotrajali.

Tektronix/Hitachi/Tesla i slično. Koliko sam čitao, u nekim zemljama, primera radi, Njemačkoj, Americi i slično se može lagano naći vrlo lijep oscilosckop kod radio amatera, stvarno lijepe cijene, odnos cijene bude oko 1KM = 1MHz, ali kod nas je to koliko vidim nažalost nemoguće. Hajde i da je 2KM po MHz pa da se malo smanjuje, tipa do 120-150KM za neki 100MHz ili oko 30-50KM za neki 15-20MHz, ali nema..

Eto zadnje što sam vidio ljudi objavljuju više analogne kao antikvitete za dekoraciju nego kao ono što i jesu. Tuga.

Budžet mi nije ogroman, zato sam tražio neki stariji analogni, a i iskreno, CRT mi je baš nešto dorastao duši . Plus "beskonačan" sampling.

Hvala puno pedja na odgovoru. Ako slučajno imaš ideju gdje bi se morao nabaviti neki fin analogni, reci. Pola mi je zato što mi treba, a pola mi je što me baš vuče za analognim želja, ne znam.. Nešto su mi prelijepi :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Poceo studirati, kupujem osciloskop :)

Post by pedja089 »

NIgde ne pise odakle si. Gledao malo oglase u srbiji, nista ispod 250e. Po meni nisu normalni sa cenama.
Dok je rigol ds1052 u prodavnici 350e.
To za cetvrtinu prvi put cujem... Imam ds1074-s hakovan na 100MHz. I prezadovoljan sam.
zener
Posts: 3
Joined: 25-01-2022, 17:14

Re: Poceo studirati, kupujem osciloskop :)

Post by zener »

pedja089 wrote:NIgde ne pise odakle si. Gledao malo oglase u srbiji, nista ispod 250e. Po meni nisu normalni sa cenama.
Dok je rigol ds1052 u prodavnici 350e.
To za cetvrtinu prvi put cujem... Imam ds1074-s hakovan na 100MHz. I prezadovoljan sam.
Pardon, zaboravio sam da navedem, iz Sarajeva sam. A to za 1/4, ma to se odnosi na jeftinije DSO-e, jer evo gledaj npr DS1054Z, hakovan na 100MHz. Imaš 4 inputa i 1 GS/s. Podijeli na 4 inputa, 250MS/s, to te ostavlja na nekih 2uS po portu što ispadne nedovoljno za neke ultrabrze protokole. Ono, djeluje ti da je dovoljno - ali nije. Igra brojeva. Na single portu i double portu je okej.

Dok sa analognim nema dijeljenja i ADCa pa kad ti kažu 100MHz po svim portovima zajedno - konkretno to i dobiješ. Elem, ima neko da je pametnije ovo objasnio na blogu, ali ne mogu da nađem link izvini. :(


A i da, eto ništa ispod 250e. Nisu normalni. Ja bih volio da je neki odnos 0.75e = 1MHz, što je sasvim realno za analogaša iz 1980te, kojem su već kondenzatori pred smrt. 75 eura za 100MHz teka iz 1980 bi trebalo biti sasvim okej.

Ali neeeeeeeee.... Nema... :(
Post Reply