Tema za kratka pitanja i odgovore

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Black »

Pozz napravio sam jedan mali sklop,a motor nema kontakta dakle akumlator služi samo za elektrostarter.

Na pločici je linerani regulator, lm393 i mikrić attiny85. Plan je bio mikrokontroler stavit u sleep mode kad motor ne radi, ali pošto linerni regulator 'u zraku' vuče 5+mA opet je previše pošto je na motoru aku od 3Ah

Sad kako najbezbolnije napravit neki mali sklop koji neće puštat struju prema ovoj glavnoj elektornici dok ne dosegne 13V(motor upaljen akumaltor se puni na 14.4V) . Nešto tipa kao da stavim DIAC

Mislio sam jedan NPN tranzistor i na bazu zenericu od 12.4V. Kad napon pređe 13.1V (zenerica 12.4V + baza 0.7 V)
Traznistor će pustit struju
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by pedja089 »

Moze tako kao sto si rekao, moze komparator sa razdelnikom. A mozes iskopati neki regulator sa Iq od par uA.
Tako da kad je MCU u sleep potrosnja ce ti biti jako mala. Par uA.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

kizbaja wrote:Pozdrav
Nismo se dugo tipkali
Problem je vanjska klima jedinica electrolux inverter stara 8 god.
Neki hibrid koji sluzi kako sam skuzio kao kompenzator snage je u kratkom spoju
Posto ga nemogu nac kod nas a liku je dugo cekat da dodje iz kine zanima me dali ga mogu izbacit i umjesto njega stavit blok kond 50uF i ostavit zavojnicu u seriji?
Inace se nalazi izmedju greca i elektrolita
Dosta klima sam vidio da nemaju al bi volio bit siguran jer me buni sto je na hladnjaku
Hvala
Samo da javim da nemoze radit bez tog smeca
U zagrebu je 700kn a na ebayu 35dolara
Hvala svima
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Zna netko možda kojom se maksimalnom stalnom strujom smiju opteretiti auto akumulatori ? Npr. 12V/60Ah
Također postoji li neka kratkotrajnja maksimalna struja (npr. 50A u trajanju od maks. 10min) ?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by pedja089 »

Definise svaki proizvodjac za sebe. Generalno 150-200A za automobilske aku.
Za cega ce ti to?
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Zanimljivo, hvala.
Imam jedan stariji automobilski akumulator pa sam se pitao kojom konstantom strujom se smije opteretit pa sad gledam za kaj ga mogu iskoristit :lol: .
Kolko znam startne struje kod dizelaša su poveće (grijači+starter), ali to su manje više sve kratkotrajna opterećenja, poslje bi sve trebal valjda alternator preuzet :roll:
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Emigrant »

nisi u pravu . startne struje , prilikom paljenja su reda preko 400A .... alternator nikada ne preuzima na sebe svu struju koja se troši . on samo dopunjava akomulator . sva struja ide iz akomulatora .
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Znaći kad se motor upali, akumulator još uvijek daje dio struje potrošaćima ?
Moram priznat nekako mi to nije logično :roll: . Jer ako je motor upaljen te se struja uzima iz akumulatora, alternator onda nemre nikako puniti akumulator, ili sam u krivu :?:
Jer alternator može puniti akumulator tek kad je struja koja ide iz akumulatora manja od one koja ide u njega, ili se i tu varam ?
Možda se nismo najbolje razumjeli :|
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by tandrkalo »

Altelnator uvek puni aku jer je napon visi od napona akumulatora (oko 13.8V) i do te granice altelnator puni aku i tada regler iskljucuje punjenje. Ali posto je zakon takav da svetla moraju da rade, onda on bukvalno stalno puni.
Jer ako altelnator ne bi punio onoliko koliko struje vuku potrosaci tada bi se vrlo brzo aku ispraznio, i auto bi verovatno stao :)

A ovo drugo za opterecenje, ne znam koliko moze velika struja da se crpi na duze vreme. Obicno te stare stavim na cirkulacionu pumpu za grejanje sa nekim upsom, da radi kada nema struje.
A inace nisu oni bas mnogo izdrzljivi, da vuces 50A, to ti je oko sat vremena za taj aku od 60Ah, ali posto ga ne mozes prazniti do kraja nego mozda 50%, znaci jos krace je vreme sa kojim mozes da ga opteretis.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Black »

Svaki akumlator ima na swbi oznaceno koliku maximalnu startnu struju može dat u trajanju od 10 sec i na -18 stupnjeva. Oni kvalitetniji imaju rigoroznije standarde. Za aku od 60Ah to je obično oko 500-600A.

Postoji neki zakon neka konstanta za olovne akumlatore sad se nemogu sjetit kako se to zove. Ugl. Što bržeprazniš aku smanjuješ mu kapacitet, to znači ako 50Ah praznis sa 1 A ,aku će držat 50 sati. Ali ako ga prazniš sa 50A kapacitet ce mu past drastično pa neće izdržat ni pola sata .

Posle paljenja automobila sve potrosače na sebe uzima altenator i mora držat 14.2-14.4 V, ako nije tako ili je nešto neispravno ili je altenator nedovoljno jak za to auto
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

tandrkalo i Black hvala na odgovorima.
Znaći mogao bih ga upotrijebiti kao napajanje rasvijete (12-24W) u slučaju nestanka struje :idea:
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Black »

Da možeš samo ga nemoj ispraznit ispod 11.9V, to mu je 0% a u tom stanju može ostat najviše dva dana posle toga kreće sulfatizacija(tako nekako se kaže) ćelija. Nakuplja se sumpor na olovu i tako smanjuje površinu ćelije. Laički smanjuje mu se kapacitet
Akumlator u 'idle' stanju može stajati kolko hoćeš samo ako je napunjen na 50% i više tj. preko 12.4V
Maximalni napon koji akumlator drži je 12.9V i to se mjeri 24 h nakon skidanja s punjača
Akumaltor ne punit naponom preko 14.4V
Eto malo info možda nekom dobro dođe
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by bob4 »

Evo dobar blog o akumulatorima.....
http://desulfatori.blogspot.hr/2014/01/ ... zakon.html
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Black i bob4 puno hvala na korisnim informacijama.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Black »

Jel istina da UPS nema čisti sinus na izlazu? Prijatelj mi ima mixetu koja na terenu zbog oscilacija napona zna u po svirke zablokirat(ponekad svira gdje i jedno pečenje kolača u rerni smanji napon čitavog sela za 50V)
Prvo što mi je palo napamet da mu predložim UPS, ali mi kasnije govori da se raspitivo i da on nema sinusni napon na izlazu. Pa sad mi nije jasno, UPS-om smo u firmi napaji razne servere,komjutere,video nadzore ako to nije sigurno napajanje šta onda jest?
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by tandrkalo »

Ovi jeftiniji su skoro svi sa modifikovanim sinusom, kvadratni izlaz ili trapezasti. A oni malo skuplji imaju sinus, recimo rielo firma radi upseve sa sinusom, koristio sam neke modele od 2-3 kW monofazna, sa lepim sinusom na izlazu. Mislim da je model sentinel pro.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by WhiteHead »

Nisam siguran čemu je tu i potreban sinus. Sva elektronika radi na DC napon, znači dali ispravljao sinus ili trapez isto ti dođe. Možda malo razlike u visini ispravljenog napona.
Pumpe za centralno grijanje sasvim OK rade na kvadratnom naponu, možda malo više buče.
Ne mogu da se sjetim ničega u monofaznom sistemu što bi zahtijevalo čisti sinus. (Možda motori veće snage).
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kukinjos »

@WhiteHead, u većini slučajeva nije potreban sinusni izlaz iz UPS-a, ali kod audio tehnike je dosta bitan, jer se tamo zbog smetnji, najčešće nalaze napajanja s transformatorima i linearnim stabilizatorima. Zato je za takve slučajeve gotovo uvijek potrebno voditi računa o obliku napona, jer se "kockice" uvijek nekako provuku u izlazni signal, što ne zvuči baš očaravajuće :roll: . Za motore i transformatore to nije toliko značajno, jer oni zbog induktivnog karaktera uspiju koliko toliko ispeglati struju u prihvatljivi oblik za njih.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by WhiteHead »

Nisam audio-znalac pa to nisam znao. Mislio sam da je i audio-tehnika prešla na SMPS.
A i trafo će, kao i motor, malo više zujati na "kvadratu".
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Black »

Nisam ni ja u audio svjetu al što vidim na internetu to je smetalo samo starim pojačalima u A klasi.
Malo mi je smješno da bi jedna digitalna mixeta mogla osjetit te kvadratiće, posebno što joj je radni napon od 110-220V, no opet nisam stručan samo moja predpostavka. Sad čime je zaštit? Postoje li neki jednostavni filteri, kao što je nekad bilo za televizije u kutiji dva kondezatora i piči miško
Post Reply