Nula i vodovodne cijevi

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
zhuna123
Posts: 4
Joined: 06-09-2019, 16:12
Location: Sarajevo

Nula i vodovodne cijevi

Post by zhuna123 »

Pozdrav raja,

Borim se sa jednim problemom već mjesec dana. Naime, svakih otprilike pola sata sijalice u čitavoj kući zatrepere na trenutak i ako mi je računar uključen, restartuje se. Izluđuje me i ne znam šta da radim. Dolazio mi je električar i pregledao je instalaciju (dotegnuo sve spojeve u ormaru, razvodnoj tabli, utičnicama itd.). Ali problem nije riješen, električar je ubijeđen da je loš spoj nule na stubu ali sam čitajući saznao da je moguće da se krug zatvara preko vodovodnih cijevi ili nečeg sličnog. I stvarno kada mjerim pištalicom između nule i radijatora za grijanje, instrument pokazuje oko 200 i pišti. Instalacija nije nulovana, između sabirnica nule i uzemljenja postoji beskonačan otpor, a i uzemljenje je uredno osim što nije izvedeno izjednačenje potencijala. Ako iko može pomoći u rješavanju ovog problema bio bih veoma zahvalan, bar neke sugestije.

Unaprijed hvala.
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Nula i vodovodne cijevi

Post by tandrkalo »

Ako imas fid sklopku, onda pre fid sklopke spoj nulu i zemlju.
Pre toga izmeri da li je napon izmedju zemlje i faze oko 230V.
Desi se nekada da na stubu strada radna nula koja je zakopana kraj stuba... Vreme, oksidacija i slicno.
Ako tvoje uzmeljenje ima oko 230V prema fazi verovatno da je dobro pa ga mozes spojiti sa nulom.
Ako bude problema i posle toga proveriti dalje instalaciju, mozda je negde u kutiji nagorela nula.
zhuna123
Posts: 4
Joined: 06-09-2019, 16:12
Location: Sarajevo

Re: Nula i vodovodne cijevi

Post by zhuna123 »

U redu, pokušat ću tu varijantu. Hvala.
zhuna123
Posts: 4
Joined: 06-09-2019, 16:12
Location: Sarajevo

Re: Nula i vodovodne cijevi

Post by zhuna123 »

Riješen problem! Slučajno prolazio pored stuba na koji sam priključen i čujem glasno zujanje. Odma sam zvao elektroprivredu, došli ljudi i otkrili da je bio loš spoj faze. Dotegnuli i evo sad sve u redu.
Post Reply