Extra brzi tutorial za foto postupak

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by mstevica »

Jel moze nesto rugo da se koristi umesto spreka pozitiv s20?
Citao sam na nekim forumima ranije da je neko koristio sad nisam siguran da li foto negativ ili pozitiv koji se nanosi cetkom na plocicu.Neki sto koriste forografi.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by trax »

Sigurno da moze, samo mora biti foto-lak u pitanju... ne mozes sad bilo sta uzeti :-)
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by LAF »

Za cetkom nanositi fotolak oznake P-501 proizvojac Cinkarna Celje.-
Prodaje se u pakovanju od 1l (jedna litra) najmanje pakovanje.
Dobavljiv u Sloveniji i znam u Srbiji, za BiH nisam nasao, mada je Sava Kranj njihov
predstavnik za BiH, ne dobavljaju mala pakovanja-provjereno.- Za HR ne znam.-

@mstevica, u Novom Sadu ima firma preko koje je dobavljiv, trenutno se ne mogu sjetiti firme,
samo znam da je u Srbiji 1 litra oko 30 E.- Mozda @pedja089 zna.-
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by LAF »

Evo link za firmu u Novom Sadu:
http://www.imenik.rs/info.php?id=29392
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by mstevica »

Ok havala.Zovem ih ponedeljak.

Mada sto posto sam siguran da je bila neka vratijata sa foto negativ nekim lakom sto koristi fotografi kad izradjuju slike.Znam da sam citao pre jedno pet godina negde.I sam se se cudio kako negativim.Znam da se plocica prebacivala sa nekim programom u negativm da se moze sa tim lakom izraditi.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by LAF »

Kod pozitiv postupka neosvjetljeni lak ostaje kao zastita kod nagrizanja.
Kod negativ postupka neosvjetljeni lak skida razvijac, a osvjetljeni UV svjetlom se "zapece"
i sluzi kao zastita kod nagrizanja. Cinkarna Celje proizvodila, ne znam da li i sada i negativ
lak, mislim da je bila oznaka 500, nisam bas siguran, oba se koriste u grafickoj industriji,
mada sve manje, mijenja se tehnologija.-

pOz
mojalovaa
Napredujem
Napredujem
Posts: 135
Joined: 29-03-2013, 19:28

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by mojalovaa »

Problem kod razvijanja u foto postupku.
Imam problem kod razvijanja plocica u foto postupku.
Do sada sam osvjetljavao PCB sa zivinom visokotlacnom sijalicom bez balona (125W) u trajanju 4 minute , bez obzira dali sam kupio vec gotovu foto oslojenu plocicu ili sam ju sam spricao.
Sve je bilo perfektno , do prije nekih mjesec dana ( foto lak je star 9 mj. a plocice ima od 5 do 12 mjeseci starosti) a onda mi se pojavio problem , treba mi i po 15 minuta vremena da razvijem jednu plocicu ( da se razvije foto lak) a nekada je to trajalo do 10 sekundi.
Ako imam srece ostane mi sve kako treba na plocici a ako ne spadne mi i pola laka sa plocice.
Stavljao sam 7 grama orginalnog fotorazvijaca na 1 litru vode , pokusao i sa 14 i 20 pa na kraju i 50 grama sa litrom vode ali ista stvar.
Pokusao sam i sa duzinom osvjetljenja od 3 do 10 minuta , i ista stvar , jedino mi rubovi na duzem vremenu budu dosta ostrije ocrtani.
Razvijac pravim sa obicnom pitkom vodom , nikada nisam koristio destiliranu vodu za to .
Onda mi je jedan profesor rekao da ne valja razvijac , pa sam kupio novi ali ista stvar , za svaki slucaj sam uzeo i novu foto pcb ali takodjer ista stvar.

Jos jedino nisam zamjenio sijalicu jer ona zaista ljepo svjetli i cisto sumnjam da je do nje.

Predloske printam na paus papiru sa tintnim printerom i vodovi su perfektno crni tako da je film sa te strane veoma dobar.
Naj zalosnije je sto sam do sada tako napravio hrpu plocica i sve je bilo super a sada odjednom ne ide pa ne ide.
Molim vas ako imate saznanje gdje grjesim da mi pomognete jer sam vec izludio sa ovim problemom i nikako da ga rjesim a trebam da si pravim plocice.
tehcereal
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 25-02-2012, 21:15
Location: Zagreb

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by tehcereal »

Je li netko sa foruma radio sa folijom koju se moze nac povoljno na ebayu

Code: Select all

http://www.ebay.com/itm/0-3m-W-2m-L-Dry-Film-Photoresist-Sheets-for-DIY-PCB-Board-/201018788679?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ecda74b47
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by niho »

Radio sam ja i imam je, nije loša mada se ne može uporediti sa gotovim fotooslojenim (pozitiv) pločicama. Koristim ih (rijetko) kod izrade na pločicama bez fotopremaza. Bolji rezultati su nego sa toner transfer postupkom. Naravno morate kupiti i originalan razvijač.
Inače vrijeme osvjetljavanja je isto razvija se nešto sporije i morate finom četkicom skidati "višak" pri razvijanju. Sloj koji ostavlja je jako kvalitetan (i debeo) te ovu foliju češće koristim kao zaštitno sredstvo pločice od atmosferskih uticaja ( štampam samo padove tako da oni ostaju nezaštićeni radi lakšeg lemljenja).
Zanimljivo je da se ova folija veoma teško skida i brusnim papirom a ne nagriza je čak ni nitro razređivač.
tehcereal
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 25-02-2012, 21:15
Location: Zagreb

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by tehcereal »

Znaci mogu proc folije. Kako si ih nanosio sa na plocicu. Gledao sam folije koje se nanose laminatorom/peglom, vjerojatno je isti slucaj s ovom . Isto tako vecina ih je negative znaci ostaje na ploci ono osvijetljeno ? Budem narucio pa sta bude.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by niho »

Ne trebaju se grijati, jednostavno se nanose, zna nekada biti problem skinuti zaštitne folije (nalaze se sa obje strane). Treba biti pažljiv. Obično sam to radio tako što nalijepim parče selotejpa i sa jedne i sa druge strane i polako povučem. Msm da sam negdje vidio i tutorijal na youtube.
User avatar
AlphaOne
Posts: 3
Joined: 18-01-2014, 16:27
Location: Split, Croatia

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by AlphaOne »

Baš sam danas napravio jedan pcb fotopostupkom i nakon cca. 2,5 minute razvijanja ubacio je u feriklorid na nagrizanje i nije niti malo nagrizlo nezaštičeni bakar, ali su se zato pojavile čudne točkice na bakarnom sloju koje sam i uslikao na slikama ispod. Tako mi se dogodilo još jednom prije cca. 2 godine pa sam tada kupio novu pločicu i s njom sam uspio.

Sve je iz Chipoteke. I pločica (već oslojena fotolakom), i feriklorid i razvijač za fotolak...
Samo što sam koristio feriklorid kupljen i napravljen prije dvije godine kada sam i radio prošli put pločicu. Od tada je feriklorid stajao u plastičnoj boci, ali svi kažu da može stati tako da ne vjerujem da je do njega.

Što mislite?

Evo slike ove pojave:

http://www.zaslike.com/files/dbmnz0vbg4a70ryidf0h.png
http://www.zaslike.com/files/qms9wnpfei7pb49e0qh.png

Hvala i lijep pozdrav! :)
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by elektor »

Vjerovatno nisi dobro osvjetlio pločicu, jer je 2,5 min je jako dugo razvijanje, predugo...
Moja predpostavka je da ti se zbog loše osvjetljene pločice lak nije do kraja razvio pa je po cijeloj površini pločice ostao tanak sloj laka (gotovo je proziran pa se jedva primjeti razlika između njega i bakra).
Pločica se izjetkala samo na mjestima gdje je lak bio najtanji pa si dobio te "rupe".
User avatar
AlphaOne
Posts: 3
Joined: 18-01-2014, 16:27
Location: Split, Croatia

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by AlphaOne »

elektor wrote:Vjerovatno nisi dobro osvjetlio pločicu, jer je 2,5 min je jako dugo razvijanje, predugo...
Moja predpostavka je da ti se zbog loše osvjetljene pločice lak nije do kraja razvio pa je po cijeloj površini pločice ostao tanak sloj laka (gotovo je proziran pa se jedva primjeti razlika između njega i bakra).
Pločica se izjetkala samo na mjestima gdje je lak bio najtanji pa si dobio te "rupe".
Da, da, moguće. Ja sam mislio da bi moglo biti i do pločice pošto prošli put kada sam je radio isto ovo mi se bilo dogodilo da se nije niti malo nagrizao bakar i pojavile se te točkice. Ne znam da li može biti i do topline pločice jer koristim vrlo snažnu žarulju iako sam je ipak pustio da se malo ohladi nakon bacanja u razvijač?

Pri razvijanju su se pojavili jasno vidljivi otisci osvjetljenog predloška oko druge minute, možda maaaalko prije, ali sam pločicu držao u razvijaču još oko pola do jedne minute da budem siguran da se dobro razvila.

Prije davno, tamo neke 2004. 2005. kada sam pravio pcb za jedan sklop iz časopisa Majstor je uspio iz prve kao i nekoliko sklopova nakon toga... Mada se ne sjećam točno procedure kako sam onda osvjetljavao niti koja je bila visina žarulje od pločice...

Ništa, pokušat ću ponovno možda sutra (tj. danas jer je već 04:35h ujutro) na drugoj pločici iz Electro centra pa ćemo vidjet...

Hvala na komentaru i pozdrav!! :D
flolic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 11-10-2013, 07:48

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by flolic »

Pa vidiš da ti pločica nije razvijena. Nisi je dobro osvijetlio, jer nakon razvijanja ne smije ostati niti malo foto laka na osvijetljenim mjestima.
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by Khaderah »

Toner Transfer Paper (koga zanima)
http://tinyurl.com/k3u8zwr
http://tinyurl.com/onbmk33
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by niho »

Ja taj papir koristim već dugo vremena i stvarno je odličan. Čak ša više, kada uradim stranu vodova, na istom parčetu uradim bez problema i raspored elemenata.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by WhiteHead »

Komšija, par pitanja:
Jel' se radi o istom papiru na oba linka, ovaj prvi je gotovo duplo skuplji ?
Kakva je razlika u odnosu na "masni" papir iz kataloga (koga ja koristim) ?
Na kojoj temperaturi radiš transfer ?
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by niho »

Papir je isti na oba linka a cijene na he-baji su takve šarene šta da se radi. Što se tiče usporedbe sa "masnim papirom od kataloga" ne može se ni porediti. Na ovom žutom papiru bukvalno ne ostane ništa tonera, sve se prenese na pločicu. On je "mastan" samio s jedne strane i ne cijepa se kao papir od kataloga gdje mi se znalo desiti da dobar dio papira ostane sa tonerom na pločici. Temperatura ne zavisi od papira nego od tonera. Ja koristim prepravljeni laminator. Malo povećao razmak između valjaka da može provući pločicu i odvrnuo do kraja temperaturu na trimeru koji je u samom laminatoru. (Nekakav grčki Atalus, kupljen prije 100 godina :) ) Inače je trimer bio na nekih 60% vrijednosti, nisam mjerio temperaturu jednostavno radi dobro i briga me. Štampač koji koristim bio je prvo samsung 16xxml a sada je HP 1320. Svejedno radi dobro i jedan i drugi. Ako budeš išao ovamo navrati daću ti par lista pa probaj. Pozz.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by WhiteHead »

OK hvala, kupio.
Ma ne hoda se nešto k'o prije....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply