Extra brzi tutorial za foto postupak

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by tandrkalo »

Dobro vece svima.

Imao neke uv neonke od 8 w po komadu pa sam ih ubacio u skener reko da probam sa fotopostupkom.
Ali nema sanse. Zeza me samo tako
Imam lak positiv 20, susim ga u rerni oko 15-20 minuta na 50 stepeni, prema uputstvu sa boce.
osvetljavam ga oko 5 minuta, i zeza me opasno, pola plocice se razvije dobro, pola spadnu vodovi dok se razvija.
Ne znam sta da mu radim, ako skratim vreme onda nece da se razvije, ostane mnogo laka, a ako produzim pojede ga skroz razvijac.
Da li moze mozda biti problem sto je plocica tik iznad lampi, koliko je skener, mozda 2cm?
da li je ipak potreno udaljiti na 30 cm?
Ili ne radim nesto dobro?
Molim za savet ako je neko imao ovakav problem
evo ne znam sta da radim, do kraja cu prebaciti sa tonerom kako sam i do sada. :)
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by LAF »

Koliko tih 8W T5 fluoroscentnih imas u skeneru?
Ja imam neku kutiju sa 4 cijevi, razmak izmedju je oko 6 cm i razmak do predloska je oko 7cm.
U kutiju stavim BL one za provjeru novcanica, stavim one day light ili specijalne UV, ili
Phillipsove AQUARELLE, vrijeme osvjetljavanja je izmedju 6 i 7 minuta kroz paus.
Staklo kroz koje se osvjetljava je neko tanko, od kineskog okvira za slike 20x30cm, skupa sa drvenim
ramom.- Maksimalan format koji sam osvjetljavao je 2E kartica 160x200mm.-
Doduse, lak je P-501 Cinkarne Celje, mazem ga cetkom i ostavim da se sam u nekoj kutiji osusi,
bez prisilnog susenja.-
Imam i neku skalameriju sa 4 6W cijevi za manje formate, bez problema osvjetli E format
100x160mm, razmaci i vremena su isti.-Ovo malo cudo je u stanu, za nabrzaka nesto uraditi
a odraslija kutija je u kuci koja se trenutno kreci kompletna.-
pOz
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by trax »

Kakva je cijena tog spreja P-501? Koliki je sprej?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by LAF »

Nije sprej, 1L pakovanje, drugar mi donio "nako"-mislim da je zadnja cijena bila oko 60€/litar-moze se
stan okrecit :P .-
Ovo je bilo prije ohoho godina-mozemo Darka V pitati jeli jos uvijek dobavljivo-posto je stampa
uznapredovala a ovo se koristilo u stamparijama-bila i negativna varijanta, mislim P-500 da se zvao.
Mozda sam oznake pobrkao, ali meni doslo u litarskom pakovanju bez etikete, on negdje nasuo iz
velikog industijskog pakovanja.-
pOz
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by trax »

A-ha, nisam radio sa tim. Fino, cudno da mu nije rok istekao. Kod mog spreja Positiv 20 je rok istekao pa sad moram da osvjetljavam dosta dugo da bi odradio posao... :D
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by LAF »

Sad sam otisao na zvanicnu stranicu Cinkarne-nemaju ga vise u proizvodnji, nije osjetljiv na starenje kao
pozitiv 20-gustina lipovog ili bagremovog meda.
Nezahtjevne plocice-onom tehnikom kako je Darko Volk postavio klip.-
pOz
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by tandrkalo »

Problem mi je bio u cevima, ubacio sam obicne fluo cevi 8W 4 komada i radi bez problema od onda jos, osvetljavanje nekih 4-5 minuta na 8cm. Umesto stakla imam pleksiglas 3mm.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by LAF »

Ako imas tzv "kaljeni" tvrde povrsine pleksiglas, na konju si, uopste ne zadrzava UV zrake, a napisah da maltene sve fluocijevi rade posao. Ja sam najkrace vrijeme osvjetljavanja imao sa nekim dekorativnim,
definisane kao plave i daju plavicastu svijetlost. Nazalost, nema ih vise u prodaji.-
pOz
Post Reply