Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

Pozdrav ljudi novi sam clan na ovom forumu i bio bih veoma zahvalan ako bi neko mogao da mi pomogne i odgovori na moja pitanja. Nisam elektrotehnicar po struci, bavim se industrijskim dizajnom, a trenutno sam zapeo sa odredjenim projektom i izradom prototipa. Imam jako malo znanja o elektronici i elektrotehnici, tako da pokusavam da pronadjem osobu u nasoj drzavi koja zna programirati OLED (pretpostavljam da se to radi sa Arduino platformom, ali nisam mnogo upoznat sa istom) i gdje mogu nabaviti OLED microdisplay (naravno ako su uopste dostupni u prodaji na BiH trzistu)? Ps. nadam se da nisam fulio podforum.
Unaprijed hvala :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by pedja089 »

Za arduino sam siguran da ima tutorijal... Ali ne znam sta bi bio mikro displej.
Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

https://www.oled-info.com/oled-microdisplays
To su zapravo minijaturni OLED displayi velicine 0.5 inchi otprilike oko jednog centimetra..vidio sam na internetu odredjene klipove gdje se programiraju pomocu arduino platforme, ali malo sam laik sto se toga tice, a za projekat bi mi trebao neko ko se malo vise razumije, jer je malo kompleksnije..
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by LAF »

OLED je jedna od tehnologija proizvodnje displeja-ekrana. TV moze biti OLED a i oni alfanumericki ili cak sedmosegmetni displeji mogu biti OLED. Pod mikrodisplej obicno se podrazumijeva mikroekran-u nekim
fotoaparatima kao trazilo. Sta te konkretno interesuje? OLED sedmosegmentni se moze pogoniti
sa raznim protokolima (I2C; SPI) i sl a ekran ima raznih "smicalica" za pokretanje.-
pOz
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Black »

Aj ti nama objasni šta točno želiš napravit. Pa će ti onda moć zapravo pomoć. Nije isto ispisat na taj display neki tekst i iscrtat sliku, a potpuno druga dimenzija je pustit video. Ovo je samo primjer (ima ih još mali milijun) da ti kažem kolko su nam detaljni podaci projekta bitni da ti možemo pomoć
Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

projekat je zapravo inkluzivna tastatura, koja bi obuhvatala više načina korištenja, naprimjer za disleksične osobe, osobe sa slabim vidom, obuhvatala bi više jezika i pisama itd.. to bih izveo tako što bi se u tipke od tastature ugradili ti OLED microdispleji, koji bi po potrebi mijenjali način rada, naravno ne mislim to sve sad izvesti u ovom momentu, plan mi je napraviti jednu tipku za početak da vidim kako bi to moglo funkcionisati..u attachmentu sam uploadovao jpeg, koji je ugrubo vizualizacija, kako bi se displej trebao mijenjati
Attachments
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (34.43 KiB) Viewed 12047 times
Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

Hvala!!, vec sam vidio slicnu tastaturu Maximus, tako sam zapravo i uvidio da je moguce tu tehnologiju implementirat u tastature
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Black »

Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

zapravo trebao bi mi od 0.6 inchi barem ili čak manje, jer od 0,9 bi bio previše neproporcionalan za tipku od tastature...zapravo mi treba to da napravim neki mock-up display na kojem se mijenjaju pisma, veličine slova i boje ne treba mi full responsive tipka ili nešto, ovo je samo neka vrsta eksperimenta, koja mi je potreba da vizualiziram u potpunosti sam koncept...

https://olightek.en.alibaba.com/product ... 9787KjtWru

usput hvala svima na dosadašnjim odgovorima :)
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Black »

Kolko vidim još to kinezi nisu krenuli proizvodit, da je lako dostupno. Trebalo bi malo švrljat pa vidit dali je to uopće dobavljivo.

npr. ove 0.96" spojit na arduino i to isprogramirat nije uopće težak posao, a pošto koriste I2C komunikaciju
16 komada možeš okačit na arduino bez jebemti.
Sad takav nać, ali manji i na konju si
Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

a kakva je situacija sa ovim 0.9 da li je on dostupan ovdje negdje??
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Black »

Nisma tražio vjerovatno ih ima po piku, ali kad je više komada bolje naručit s ebaya i za mjesec dana je kod tebe na kućnoj adresi
Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

Uspio sam naći ovaj od 0.96 može poslužiti u ovom slučaju, hvala na savjetu našao sam upravo na piku...malo su skupi, ali s obzirom da mi jedan treba nije ništa posebno. Sada pošto ja nemam pojma oko programiranja display-a u Arduinu, da li poznajete u Sarajevu nekoga da se bavi time da mi može pomoći, naravno bio bi plaćen za tu pomoć. Druga stvar što me zanima, da li ti displayi kada se isprogramiraju mogu funkcionisati samostalno ili je potrebno da se priključe na Arduino? izvinite ako su neka pitanja glupa, ali stvarno sam laik što se tiče elektrotehnike i elektronike :oops: :)
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Black »

Mora bit stalno nakačen na arduino. Plaćat nikom netrebaš niti trebaš imat velikog znanja iz elektronike. Potrebno je samo spojit 5 žica da to proradi, program gotov skineš s neke stranice besplatno ima ih more na internetu
Evo prva na koju sam naišao
https://www.google.ba/amp/www.instructa ... _page=true
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by MHN »

Da svatis koncept pogledaj ovaj video.
https://www.youtube.com/watch?v=8ikyp4lu45M
Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

A sta mi je potrebno od Arduino hardware-a da bi to moglo funkcionisat, posto u prodaji vidim razne starter kitove sa raznim stvarcicama i hardwerima, a ne znam sta mi zapravo od toga treba da bi mi display proradio...
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Black »

Piše ti na onoj stranici što sam ti poslao
Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

https://www.olx.ba/artikal/27690440/bre ... u-arduino/
https://www.olx.ba/artikal/26074186/set ... r-arduino/
https://www.olx.ba/artikal/26099852/arduino-nano/
Gdje mogu nabaviti ove sda, scl pinove jel to dolazi sa ovim kablovima ili sta..a i ovaj power supply 5v jel to kao klasicni adapter??
Znaci de facto ovo je sve sto mi je potrebno pored displaya??
Damircati
Posts: 13
Joined: 12-12-2017, 17:06

Re: Potrebna pomoc i savjeti sa OLED microdisplayima

Post by Damircati »

aha shvatio sam pinovi zapravo dođu uz samu ploču ili se mogu od lema napraviti..
Post Reply