ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by puknuti »

dakle, ugradio sam 18650 članke u aku bušilicu , na ebayu nabavio balanser za punjenje ..oslaje otvorenih par pitanja
uz balanser sam dobio skicu spajanja ,
Image

gdje se priključuje ulaz kad se članki pune i koliki mora biti napon punjanja ?
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by Khaderah »

Max napon punjenja je 16,8V ili ti 4x 4,2V max voltaža 18650
Punjenje ide preko istih kontakata kao za pražnjenje
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by WhiteHead »

Možda ovaj balanser i reguliše napon punjenja na ćelijama (morao bi) tako da bi ulazni napon punjenja trebao biti veći.
De molim te postavi linkove do prodavaca gdje si to kupio.
I jesi li testirao kapacitet tih 18650 članaka, na e-bayu prodaju dosta stvari čije karakteristike su daleko od deklarisanih.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by puknuti »

balanser sam kupio prije skoro godinu dana ,
našao sam u povjesti kupnje ali oglas više ne postoji kao link
naziv oglasa je bio ovo :
20A BMS Protection PCB Board for 4 packs 18650 Li-ion lithium Battery Cell 4S
prodavatelj : efans_studio
pregledao sam par stranica njegovih oglasa ali nisam našao tu pločicu , budem ga probao kontaktirati .

Meni je isto taj max. napon malo čudno mali ..disperzija , ovo-ono , zapravo ne znam ni kako to radi , ali vjerujem da pločica puni svaki članak posebno , pa bi i 10V trebalo biti dovoljno .


Nisam kupovao skoro članke , mislim da sam ugradio od jedne baterije koju je otac kupio polovnu na sajmu ..imam ih i nekoliko od starih laptop baterija ..pokazalu su se bolje od tih novih s ebaya od par dolara .
tako da ne znam kapacitiet , to mi je akica za po stanu , stubištu , autu ,itd 2-3 punjenja u godini dana ..vijak za lajsnu ili svrdlo fi 2-3 mm je ponošljivo ...za veče potrebe imam akicu na transformatoru .
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by WhiteHead »

OK, hvala!
Ne moraš se truditi oko tog prodavca, našao sam mnogo balancera na ebay-u (nisam ni znao da takvo šta postoji). I ja sam mislio nešto iskemijat iz starih laptop baterija. Na net-u je tolika šarolikost sa cijenama članaka, tako da, one jeftine, teško da imaju i 10% deklarisanog kapaciteta.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by bob4 »

Evo isti tvoj; znači 16,8V Umax
https://www.ebay.com/itm/4S-20A-16-8V-B ... 2680391555

ja ugradio te ćelije isto u bušilicu i u ručni usisavač; ali nikako kupiti te balansere; pa vadim van, razlemljujem i punim na stacionarnom punjaču :roll:
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by puknuti »

ja sam na stacionaru puni članak po čalanak ..4 komada pa je to trajalo satima :oops:


16.8 v , kvragu sad ktome treba labaratorijsko napajanje i voltmetar od 1000 kuna
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by WhiteHead »

Ja i dalje mislim da se tih 16,8 V odnosi na puni napon baterija.
Piše da je uređaj sa "Battery BMS Protection", tj. pazi na prepunjavanje i prekomjerno pražnjenje.
Uostalom probaj na kratko sa nekim višim ulaznim naponom pa vidi šta imaš na baterijama.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by Black »

WhiteHead wrote:OK, hvala!
Ne moraš se truditi oko tog prodavca, našao sam mnogo balancera na ebay-u (nisam ni znao da takvo šta postoji). I ja sam mislio nešto iskemijat iz starih laptop baterija. Na net-u je tolika šarolikost sa cijenama članaka, tako da, one jeftine, teško da imaju i 10% deklarisanog kapaciteta.
Ja imam ove samsungove i peri-deri su, nisam mjerio kapacitet ali koliko traju rekao bi da je to to.
https://m.ebay.com/itm/2X-26J-Samsung-I ... SwjyhaDeUU

Samo im je cijena sada 6 dolara po članku, prije dvije-tri godine kada sam ih ja uzimao bile su 3 dolara po komadu
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by WhiteHead »

Te bi i mogle biti OK, obzirom na cijenu, a i kapacitet im je realan u odnosu na gabarite.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by puknuti »

spojio ja balanser .
daklem , hm.. napon punjenja je kako kažu 16.8 V , ako spuštam napon ekvivalentno pada napon punjenja po članku tako da ne kužim to njihovo 10-16.8 V .

Sad se puni i šteta kaj nema neke ledice da znam kad je puna kao na manuelnom ponjaču :oops:

Image
imam za sklopiti par kutija kuhinjskih elemenata , pa da vidim jel bila investicija isplativa :shock:
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by puknuti »

čini se , da balanser nakon kaj napuni baterije isključi punjenje , kaj bi moglo biti OK
Ali sad kad stavim bateiju na akicu , naglo pritisnem pkreidač do kraja ( potegne puno struje) motor prestane okretati ...to se prije nije dešavalo
Izgleda da balanser detektira preopterečenje i prekine napajenje .
Kad polako "okidam" , na sporoj brzini ( akica ima dvije mehaničke brzine ) držim rukom staznu glavu preskače na največem podešenom momentu .
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by niho »

Ja sam prepravku sa NiCd baterije na LiOn baterije uradio prije godinu dana. radilo je dosta dobro dok nisam stavio 10mm burgiju i crkao je taj balansero. Istina moj je bio 10Amperski. A onda sam ubacio novi iste snage ali sam na izlaz stavio 50A diodu u kontra smjeru i sada radi odlično. Baterije koje koristim sam izvadio iz starih kompleta za Laptop. Da pojasnim: sa zadnje ćelije + pol sam spojio da vraća prema punjaču tj na izlaz tako da punjenje ne ide kroz nju nego samo pražnjenje. Istina time je isključena strujna zaštitia od preopterećenja ali mi se nikada nije desilo da zaglavi ili da se nešto pregrije. Aku bušilica je jeftina prowork plaćena nekih 40KM u FIS-u i njene baterije su vrlo brzo stradale. Svejedno i dok su bile OK poslije pola sata intenzivnog rada (obično koristim kao odvijač) su bile prazne. Sada ih punim jako rijetko, mogu raditi danima bez ponovnog punjenja. Msm da je kapacitet bar 5-10 puta veći od NiCd.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by Black »

WhiteHead wrote:Te bi i mogle biti OK, obzirom na cijenu, a i kapacitet im je realan u odnosu na gabarite.
Ugradio sam ovu jednu u mini odvijač(kao mala bušilica) vjeruj mi ne sjećam s kad sam je zadnji put punio. Inače u originalu je bila od 1ah. Jako zahvalne da sam znao da će im cijena skočit uzeo bi barem 10-tak komada
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by Khaderah »

Baterije iz lapotopa imaju malu struju pražnjenja tako da nisu pogodne za pogon alata koji u startu povuče veliku struju trebao bi čelije tipa
https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-s ... 0-25r.html koje imaju struju pražnjenja do 20A
Na BMS treba dodati još članaka tako da složiš konfiguraciju 3S2P -
konfigurator spoja (http://scriptasylum.com/rc_speed/lipo.html)
Image
https://www.heatsky.com/product/new-3s- ... -shipping/
ili ako želiš ostati na 3bat radi prostora
https://www.ebay.com/itm/3S-10-8V-12-6V ... 1438.l2649
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by puknuti »

betaerija od koje sam napravio ovu za akicu je bila spojena 4 članka u serija i svakoj po jedan paralerno ( bez balansera).
4 člnana su bila uredno puna a 4 su bila totalno prazna , nisu reagirale na punjenje .
U ovakvno slučaju paralerni spoj je poguban za čalnake isto kao i nekada na akicama mi-cd od 1.2 v , gdje ih je puno u seriju i kad jedan prdne punjač to ne može prepoznati :oops:
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by Black »

Znači dodatni balanser treba ić? A u laptopu koliko sam skužio mogu radit paralelno. Vjerovatno tamo elektronika bolje prati pa može skužit kad jedan rikne
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: ugradnja li-ion članaka u aku bušilicu i balanser

Post by Khaderah »

Nešto ovako s dodatnim balaserom namjenjen baš za alate
https://tr.aliexpress.com/store/product ... 61621.html
Post Reply