Kako ja radim štampana kola

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by VolkD »

Black wrote:Svaka čast ovo je ljepota za gledat :) samo mi je jedan detalj umakao, na kakvom papiru printaš?
Uzimam papir u lokalnoj tiskarni. Treba da je gloss. Dobro da ima što više krede, kako bi se lepše skidao sa pločice.
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by VolkD »

niho wrote:Svaka čast Darko. Profi urađeno, ali gdje nabaviti izopropanol. U apoteci nema a po novom zakonu u BiH ne možeš više ni običan špiritus nabaviti tako lako.
Nemam pojma kako je kod vas, ja to uzimam u bilokojoj trgovini sa bojama i sličnim stvarima. Isopropanol nije neka opasna kemikalija, pa ni po strogim EU preporukama nije zapranjen. Isto je sa benzinom za čiščenje.

Inače isopropanol koristi se za pranje pločica posle izrade.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by WhiteHead »

VolkD wrote: Isopropanol nije neka opasna kemikalija, pa ni po strogim EU preporukama nije zapranjen.
Kod nas te hemikalije miješaju s naftom pa prodaju kao Eurodisel, vjerovatno je zato zabranjeno.
Nagradno pitanje: Koja država ima najviše benzinskih pumpi po kilometru asfaltiranog puta ?
Nego Darko, postoji i sličan video s korištenjem acetona i alkohola, mislio sam to probati, imaš li kakvog iskustva s tom kombinacijom?
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by niho »

Misliš na špiritus, jer i isoprpanol je alkohol koliko znam jedan se dobije rafinacijom (ili destilacijom) ugljena a drugi je etil od kukuruza ili šta već.
@VolkD, probao sam ja Darko da tražim u prodavnicama boja i lakova pa čak i u apotekama (tamo nabavljam hidrogen) gledaju me blijedo kao da sam tražio ko zna šta.
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by misley »

Niho...ja sam IPA kupovao u Aleksandar cosmetics u Bijeljini (cesto nemaju), u Bgd i NS. 1l=20KM
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by niho »

Je li problem da mi provjeris da li imaju na stanju ili bar telefon. Ja sam i danas prošao ovdje u Brčkom sve prodavnice boja i lakova. Fakat me gledaju bijelo. Pojma nemam o čemu pričam. Naručio sam u jednoj apoteci, ne obećavaju ali će pokušati. Inače kod njih nabavljam 30% hidrogen. Hvala unaprijed. Pozdrav, Niho.
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by misley »

Nije problem.

Nije problem ni da ga kupim u NS, gdje ga sigurno imaju, u cetvrtak, litarsko pakovanje... Ovi u BN (055209640) su kilavi, naruci, pa cekaj.
Javi samo hoces li...
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by VolkD »

WhiteHead wrote:Nagradno pitanje: Koja država ima najviše benzinskih pumpi po kilometru asfaltiranog puta ?
Nego Darko, postoji i sličan video s korištenjem acetona i alkohola, mislio sam to probati, imaš li kakvog iskustva s tom kombinacijom?
Joke: Treba prvo, da se definiše šta je asfaltiran put. Kako bude to jasno, onda to sigurno nije BiH :oops:

Takav video ne postoji, barem ga ja nisam pravio. Isprobao sam sve i više od toga. Ako ima volje i želje -sve piše ovdje : https://www.s5tech.net/viewforum.php?f=95

Rezultati koje sam dobio pomoču acetona i alkogola i još nekih drugih kombinacija kemije, nusu baš nešto. Jeste radi, ali ima jako puno problema sa tankim vezicama, problemu su isto tako tamo kde ima jako puno mase, jer je tamo toner ispunjen sa malim tačkama preko kojih kiselina grize baker.
Probavao sam sa jako puno različitih hemikalija, na kraju sam se odlućio za ovo. Radi jako dobro, a nije otrovno. Barem ne previše. Mogu sa tim da dam raditi i djeci od 11 godina dalje.
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by VolkD »

misley wrote:Nije problem.
Mene jako čudi kako se to ne dobije. No i kod nas nema ga svuda, ali u večim gradovima može, da se ga kupuje čak i u kanistrima od 10 l. Samo je cijena oko 5,5€ /l
No srečom za ovaj rad ne treba ga imat puno.

Jedva čekam, da netko od vas to isproba i da napiše ali čad da daje neku fotku, kako mu je uspijelo.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by niho »

Meni se dopalo. Misley mi je obećao nabaviti u Novom Sadu. Jedva čekam da isprobam kako ide pa da raditm sa djecom. Moram biti oprezan, to su djeca od 11 do 15 godina.Hvala za tutorijal. Pozdrav.
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by VolkD »

Morat ču ja sledečeg puta, da navratim u Brčko.
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by misley »

U BiH je problem nabaviti bilo kakvu hemikaliju. Jednostavno, zakonodavstvo je steglo, ne moze se kupiti ni obican 96% alkohol jer, kako se sta nadje na trzistu od hemije, tako mu problematicni i kriminalni milje odmah nadje svrhu i namjenu za superprofit.
Ja sam jednom trazio NaOh i samo pronasao mogućnost da kupim dzak od 50kg. IPA sam slucajno nasao u Aleksander Cosmetics dok je zena trazila na sajtu neke farbe za kosu...fosforastu kiselinu nikad ni ne nadjoh.
U cetvrtak sam u NS,uzeću litar,ne brini Niho.
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by misley »

Evo ga litar kod mene...
Amerikanskaja produkcija
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by misley »

Narkotik isporucen, nadam se da ce Niko iz njega izdestilovati bruku dobrih pcb.
Pozdrav
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by niho »

Juče sam uspio naći laneno ulje i benzin (ovo zadnje jedva i onda se sjetim onaj ronson za upaljače, valjda bude dobar). Nisam ništa još radio ali čim uradim prvu pločicu (da liči na nešto) biće slikana. Hvala puno, pozdrav.
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by VolkD »

Evo, sad znam šta moram da ponesem sa sobom sledeči puta kad idem za BiH.

Najavit ču se, bez birge.
U koji grad, da idem prvo ? :)
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by misley »

Ponesi litru ....rakije. Za ostalo se, vidis i sam, nekako snalazimo.
:-)
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by LAF »

Hruško žganje- :lol: pa ne treba isopropilen!
pOz
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by niho »

Uh zar ovo nije OFF TOPIC :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kako ja radim štampana kola

Post by nano »

Volk samo se ti zezaj ,pa kad te zatvore u BiH zbog svercanja opesnih supstanci :D
(pri tem mislim in na zgane pijace :) )
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply