Merenje uzemljenja

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Merenje uzemljenja

Post by pedja089 »

Nemam instrument za mrenje otpora uzemljenja, ali sam smislio prirucnu metodu :D
Merio sam napon izmedju nule i uzemljenja i bio je blizu nule (oko 0,5V manje vise).
Onda sam pustio konstantnu struju iz faze u uzemljenje od 350mA, napon izmedju nule i zemlje bio je 7,2V. Prekinuo struju, vratio se na pola V. To mu dodje oko 20oma, sto mi se cini prilicno puno.
Jel moguce da je uzemljenje toliko lose, ili negde ima mana u merenju. Mada ne vidim gde bi bio problem sa merenjem...
I da li neko zna pri kolikoj se struji vrsi merenje uzemljenja. Ne bi da kopam novo ako ne moram, a verovatno ce meriti, jer bi hteo da prebacim prikljucak sa monofazne na trofaznu. I koje su dozvoljene vrednosti uzemljenja?
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Merenje uzemljenja

Post by tandrkalo »

Odakle si?
20 oma je ok otpor uzemljenja za kunju u elektrodistribucuji Novi Sad, i do te granice pustaju, tj to je krajnja granica.
Drugo da li imas fidovku? Ako ne, taj lik nece ni hteti izaci da meri otpor uzemljenja.
Resenje je ili da nabavis taj papir za 20 eura, ili da odradis novo uzemljenje ako ne prodje merenje.
Jedino sto mozes da probas da to mesto zalivas vodom jedno sat vremena ako je negde van kuce, mozda se poboljsa kvalitet.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Merenje uzemljenja

Post by pedja089 »

Trenutno ima jedan osigurac i to je to :ohno: Brojilo je izmesteno na banderu...
Palo mi na pamet da proverim uzemljenje dok jos ima kopanja oko kuce. Treba da se kopa 12m iza kuce, pa da pruzim traku cc 12m(Ili manje?) i zabijem koju sipku po metar, ako ima potrebe. A ocigledno da je ima...
Zemljiste je glinovito sa dosta krecnjaka i peska i kamenja, barem do sad sto je vadjeno...
Inace kuca se nalazi u Beocin selu.
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Merenje uzemljenja

Post by tandrkalo »

Mislim da taj deo radi firma Timcop iz Temerina, i da bi trebao proci bez problema.
E sada ako ces da uradis uzemljenje zbog sebe, uzmi pocinkovanu cev 3 cola 2 metra i zabij u zemlju ako je ikako moguce, na nju zavari traku izvedi negde na zid i napravi merni spoj i tu prikaci zicu 6 ili 10 kvadrata do razvodne table i to je to.
A nece oni praviti neki problem pri uzimanju trofaznog brojila, cini mi se da ce ti trebati papir o ispravnosti instalaqcija i ispravnost uzemljenja, koje uzmes u nekj elektrofirmi za 20 eura i sve si resio.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Merenje uzemljenja

Post by pedja089 »

Hvala puno na savetima. Nisam se nikad petljao sa tim, pa reko da pitam.
Uzemljenje bi svakako radio zbog sebe. E sad da li ce da ide cev 2m u zemlju to je jako upitno, ali probacu.
A sto se tice papira za ispravnost instalacije(nisam ni znao da treba) definitivno cu naci nekom da platim i da dobijem. Jer planiram da radim pametnu kucu, senzori pokreta temperature mozda vlaznosti vazduha, kompletna rasveta da bude povucena u poseban ormar, i da tu ubaglamim neki web server sa picem. Za rasvetu je u planu da se rade moduli slicni traksovom dimeru ali da imaju i serisku komunikaciju....
A mislim da imam uslova da pravim toplotnu pumpu, pa bi zato prebacivao na trofaznu.
Zidovi na kuci su od cerpica 55-74cm tako da za grejanje nece puno da treba. Tj bar se nadam :)
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Merenje uzemljenja

Post by tandrkalo »

Danas sam se raspitao u firmi, jer radim u pomenutom Timcopu, ako bude nekih problema javi se na PM pa da resim.
Uglavnom, podnesi zahtev, posle toga cekaj resenje, sta budu trazili to ces i dostaviti. oko 20 eura mislim da su ta dva papira za ispravnost instalacije i uzemljenje.
To uplatis neku taksu na bulevaru oslobodjenja 100, i onda cekas onog lika da proceni koliko posao vredi, pa kada dobijes resenje videces sta ti treba i koliko da platis.
Kasnije je sve lagano. Ako bude nekih cekanja posle resenja javi se na PM pa da resimo.
A uzemljenje ako nije ok svakako uradi zbog sebe, trebalo bi da mozes ukucati cev 2 m, ako nece, pruzi 10 metara trake oko kuce i to je to.
Sve najbolje.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Merenje uzemljenja

Post by Emigrant »

pozz

kad se vec raspravlja o uzemljenju .... imam temelj ispod koga sam stavio ( zalio ) oko 120 metara pocinkovane trake .... stim , da su dva kraja zabodena u zemlju cca 1 metar ( ispod zida od podruma , znači dubina tri metra + još jedan metar zaboden u zemlju ).oce li biti problema kada , jednog dana budem prelazio sa " gradjevinske " na normalnu struju ?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Merenje uzemljenja

Post by pedja089 »

@tandrkalo, hvala puno. Kad budem znao da definitivno prebacujem na trofaznu javim ti se svakako. Sa tim trenutno ne zurim. Ima precih radova. A treba da radim drenazu iza kuce, pa sam zato uzeo da se petljam sa uzemljenjem. Jer kad se vec kopa, a i bice stalno vlazno, da iskoristim priliku. Sto se tice kucanja u zemlju, problem je sto smo do sad izbacili 4-5 kubika kamena. Pa valja naci mesto gde ga nema...
Ovo je bilo informativnog karaktera, i hvala puno jos jednom.

@Emigrant, izmeri uzemljenje pa ces znati :wink:
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Merenje uzemljenja

Post by Emigrant »

izmerio bih ja .... ali 500 km je u pitanju ..... nisam više u Srbiji ..... a ko zna ocu li se ikada uopšte i vratiti ....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Merenje uzemljenja

Post by pedja089 »

Ako je blizu, da odem da izmerim :)
A ako se ne vracas, onda nema potrebe ni meriti :ohno:
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Merenje uzemljenja

Post by tandrkalo »

@emigrant
Druze uzemljenje u trafostanici se radi sa dva prstena precnika 15 i 10 metara i 4 sonde na 2 metra dubine se zabijaju, ako je tamo ok, sa 500 domacinstava i poneku firmu, onda ce i tebi kod kuce biti ok svakako :)

@pedja089
Slobodno se javi na PM kada budes radio pa da vidimo moze li nesto obilaznim putem :)
A ako je dole vlazno bice uzemljenje ok :)
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Merenje uzemljenja

Post by LAF »

@pedja089, ako vec radis drenazu za odvod oborinskih i podzemnih voda, ispod drenazne cijevi, po
mogucnosti na kant i ako nadjes 50x5mm pocincanu traku istu polozi koristeci neke provizorne
potpore da prije zatrpavanja ostane na kant. Inace se ta traka polaze u temelje kao tzv. temeljni
uzemljivac. Ka RO pomocu spojnice na tu siru nastavi standardnu 25x4mm pocincanu traku i spojnica se po
montazi zaliva bitumenom-katranom. Mozes iskoristiti i ona mala pakovanja za zastitu vozila od
korozije-bilo koje sredstvo-bitulit-plastobit isl, vazno je da je spoj zasticen od prodora vlage.-
------
Inace se mjerenje uzemljenja izvodi pobijanjem pomocnih sondi i naizmjenicnom strujom.
U Radioamateru 82 godine bio dobar clanak o tome, ako nadjem na netu linkujem.-
------
Za samostojece objekte, ako nije uradjen temeljni uzemljivac i ako postoje uslovi uzemljenje se
izvodi sondama razmaka 3 metra u ravnostranicni trokut i sve sonde se povezu ili zavarivanjem ili
spojnicama standardnom trakom 25x4mm i sa jedne sonde traka se vodi ka GRO.
Dubina sondi po mogucnosti tri metra u zemlju.-
-------
pOz
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Merenje uzemljenja

Post by pedja089 »

Hvala puno na savetima. Videcu kad se otkopa iza kuce, kakva je situacija sa zemljistem, pa sta bude najzgodnije odradicu. I potrudicu se da bude ok.
I ja sam koristio pomocne uzemljivace, ali su bili u trafo stanici :lol:
Post Reply