class jaguar 690 problem metal detektor

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
lisnik
Posts: 6
Joined: 23-05-2016, 19:58
Location: Bosanska Krupa

class jaguar 690 problem metal detektor

Post by lisnik »

Rijec je kombajnu za siliranje kukuruza i trave.Kombajn ima modul za detekciju metala .On u slucaju da metal
dospije do nozeva automatski iskljucuje valjke za uvlacenje materijala.Taj modul iskljucuje drugi modul u kojem ima 6 releja pomocu kojih stroj izvrsava određene komande date tasterom.Oba modula su crkla usljed kratkog spoja elektromagnetnog ventila na hidraulici.Modul za komande sam zaobisao prebrikavanjem kontakata i sad radi rucno sa tasterom bez automatike.Senzor za metal u valjcima je ostao ispravan.Sad kad stavim metal između valjaka na mjestu gdje je bio detektor za metal imam pobudu.Zanima me kakav relej treba da napaja gore pomenuti rucni prekidac ali da kad senzor za metal da pobudu moze da prekine napon na prekidac.Tacnije relej koji kad dobije pobudu prekine strujni krug.Nadam se da sam dobro objasnio sta me zanima .Unaprijed hvala na pomoci..
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: class jaguar 690 problem metal detektor

Post by bob4 »

Sad kad stavim metal između valjaka na mjestu gdje je bio detektor za metal imam pobudu.
Znači; mjerio si nekim instrumentom na izlazu tog sklopa. ? Koji napon si izmjerio, kad se pojavi metal na ulazu?
lisnik
Posts: 6
Joined: 23-05-2016, 19:58
Location: Bosanska Krupa

Re: class jaguar 690 problem metal detektor

Post by lisnik »

Probavao sam auto probnom lampom.Kad pomjeram metal izmedu valjka lampica blica a kad izvadim metal ne blica.Neznam jel tako ispravna provjera,al tu sam da saznam.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: class jaguar 690 problem metal detektor

Post by bob4 »

Pitanje je napajanja sklopa? 12V ; 24V ? ili nešto drugo ? Relej je deklariran sa naponom na zavojnici, to je najvažniji podatak; a zatim najbliži električar i to je riješeno....


Evo shema od Claas jaguar 695 sl http://static.elektroda.pl/attach/jag_4ddbef6.jpg
lisnik
Posts: 6
Joined: 23-05-2016, 19:58
Location: Bosanska Krupa

Re: class jaguar 690 problem metal detektor

Post by lisnik »

Napajanje je 12 volti.Evo slika modula.Ovaj prvi je za komandu uvlacenje i izbacivanje .Reagovao je na elektomagnetne ventile.Njega sam premostio i radi rucno bez njega.
Image

Ovaj drugi je za metal.Za njega mi treba zamjena. Zanima me relej koji salje napon na potrosac dok senzor metala ne reaguje i samim tim prekine napon na potrosac.Ima li takav relej u autima i sl.
Image
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: class jaguar 690 problem metal detektor

Post by bob4 »

Najvjerojatnije nema. Taj modul je za tu namjenu, i treba ga popraviti, ako si tu locirao kvar.
lisnik
Posts: 6
Joined: 23-05-2016, 19:58
Location: Bosanska Krupa

Re: class jaguar 690 problem metal detektor

Post by lisnik »

Malo sam se informisao.Mogli bi se povezati dva releja tako da rade naizmjenicno.Znaci kad dam kontakt jedan relej posalje napon na prekidac.Ako slucajno naijde metal na valjke i senzor da napon na drugi relej on iskljuci prvi relej.Tad bi trebalo da stroj prekine operaciju.Tad ponovo moram ponoviti kontak na prvi relej da bi pokrenuo stroj. Treba mi sema da povezem tako da rade dva releja.Neznam kako se bas strucno zove to povezivanje.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: class jaguar 690 problem metal detektor

Post by nano »

Koristi mirni kontakt iliti "Normaly closed" NC koji je spojen kada relej nije pobudjen,cim dodje napon na relej ,taj kontak se razdvoji.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply