Limiter struje punjenja za Akumulatore

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
ZOK_K
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 24-06-2007, 22:21
Contact:

Limiter struje punjenja za Akumulatore

Post by ZOK_K »

Sigurno ste prošli kao i ja,punjač od 5A (~12V) i akumulator od motora 10Ah,pa metneš akumulator puniti i zaboraviš na njega...i kada se sjetiš znaš da je gotovo..taj neče još dugo..a nisu baš ni jeftini.
Problem je u tome što struja punjenja (preporuča proizvođač) treba da bude "Ah/10",
u mom slučaju akumulator je 10Ah,znači da bi struja punjenja trebala biti 1A, a ne 5A-koliko je zapravo moj punjač.
E sada kako limitirati tu snagu..ako metnem neki limiter struje iz iskustva znam da če se grijati a i komplicirano je..kupovina nekog drugog slabijeg punjača nije rješenje..
A rješenje je super jednostavno..u seriju sa ulazom od 220V metnemo kondenzator željene snage i to je to ..
da bih nasao koji kondenzator odgovara za izlaznu snagu 1A koristio sam Wat metar..
Kada spojim punjač na akumulator i uštekam u wat-metar pokaže ~60W sto odgovara umnošku 12V i 5A.
Zatim sam ubacio kondenzator 1uF i 250V u seriju sa ulazom od 220V na primar punjača i izlazna staga na wat-metru je bila 13W-taman.
Eto sada i ako zaboravim na njega neče biti tolika šteta kao prije,akumulator neče biti šokiran jakom strujom punjenja i duže če služiti svojoj svrsi, a ako se koristi neki jeftini tajmer ni zaborav više nije problem...
A sto se tiče Voltaže punjenja ona ostaje ista,pošto i ulazna struja ostaje ista,kao i koeficijent transformacije..
Ako jos ugradite i prekidač za biranje jačine struje punjenja...imate pravu stvar..
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Limiter struje punjenja za Akumulatore

Post by Damir_Gsm »

User avatar
ZOK_K
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 24-06-2007, 22:21
Contact:

Re: Limiter struje punjenja za Akumulatore

Post by ZOK_K »

Limiter punjaca-.jpg
Limiter punjaca-.jpg (38.7 KiB) Viewed 3298 times
Evo shematski prikaz..pazite jako je komplicirano...
User avatar
ZOK_K
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 24-06-2007, 22:21
Contact:

Re: Limiter struje punjenja za Akumulatore

Post by ZOK_K »

Punjac2.JPG
Punjac2.JPG (30.9 KiB) Viewed 3290 times
Ovako izgleda..malo natrpano jer ima i uticnicu od upaljaca iz auta (donji ljevi ugao)..
ISTI PRINCIP SE MOŽE KORISTITI I KAO LIMITER STRUJE NA ALTERNATORU KOD HHO SYSTEMA.
ili kao limitator itd...
User avatar
ZOK_K
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 24-06-2007, 22:21
Contact:

Re: Limiter struje punjenja za Akumulatore

Post by ZOK_K »

LimP.jpg
LimP.jpg (31.28 KiB) Viewed 3233 times
Greska ispravljena...(ako je tko uopče i primjetio)
Post Reply