Predotpor Potenciometra

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
sarko
Posts: 8
Joined: 03-02-2009, 18:57

Predotpor Potenciometra

Post by sarko »

Pozdrav!
Trebao bih doraditi potenciometar jer ne mogu naći ovakav originalni u željenim vrijednostima. :(
Radi se o tonskoj kontroli basa.
Evo tu je slika kako ovaj pokvareni izgleda iznutra:

http://s30.postimg.cc/n1vkhfrdd/potenciometar_6_PIN.jpg

Jedini koji sam pronašao je jedan od 100k, a meni treba od 150k.
Na koju nožicu da ovome od 100k stavim predotpor od 50k, kako bi dobio potrebnu vrijednost od 150k ?
Pokušao sam to sam riješiti ali sam se sav zbunio i upetljao.

Ako ima tko da se razumije i da mi želi pomoži, bio bih jako zahvalan !!!
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Predotpor Potenciometra

Post by Kukinjos »

Pokušaj spojit taj od 100K bez ikakvih predotpora, to bi i s tim potenciometrom trebalo radit u redu. Postoji mala mogućnost da ti se basevi ne budu mogli regulirat u punom opsegu.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
sarko
Posts: 8
Joined: 03-02-2009, 18:57

Re: Predotpor Potenciometra

Post by sarko »

Jesam i nije to baš to.
Ne samo što se tiče punog opsega basova nego s vremenom se gubi ton.
Naime kada pojačam to pojačalo na kojem je taj problematični potenciometar recimo na 3 (iako ti taj broj ništa ne znači), on jedno vrijeme radi uredno, a onda nakon npr. 5 ili 10 min počne lagano i sve više gubiti ton/snagu odnosno počinje kao lagano krčkati...pucketati, grebuckati ili što već. Kao recimo kada pričaš pa te nešto zaškaklja u grlu i onda imaš potrebu se malo nakašljati teko toliko da ti se glas pročisti. Tako i to pojačalo. Moram malo pojačati pa vratiti i onda je sve opet ok. Ali ne svaki put. Nekada je imun na taj "trik".
Ali i da nije, malo mi glupo to stalno pojačavati i stišavati.
Ok je ako se radi o tome kada je na 3, ali ako ga odvrnem na 10, pa nemam kuda više pojačati, šta ću onda kad počne krčkati?

Do promjene tog potenciometra, to se nikada nije dešavalo.
Sve radilo kristalno čisto.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Predotpor Potenciometra

Post by Kukinjos »

Hmm, to sve navodi na to da si koristio pastu za lemljenje :ohno: . Ako jesi, hitno operi s alkoholom svaki njen trag, i vodi računa da ne opereš mast iz osovine potenciometra. Lemit samo s kvalitetnim tinolom i jedino koristi flux (pastu) koja se nalazi u njemu samom.
Ako to nije slučaj, dobro provjeri možda ti je kapljica kositra spojila nešto po ploči. I konačno, simptomi mogu biti i od lošeg elektrolita tu negdje oko potenciometra, ili hladnog spoja. Prelemi elemente oko njega.

Edit:
ajde napiši o kojem je pojačalu riječ, iz sheme (ako je nađemo) će se puno bolje vidjet može li se potenciometar zamijenit s tom vrijednošću ili treba baš takav.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
sarko
Posts: 8
Joined: 03-02-2009, 18:57

Re: Predotpor Potenciometra

Post by sarko »

Lemio sam kvalitetnom tinol žicom koju sam upotrebljavao već xy puta i sve uredno radi.
Potenciometar je novi tako da nisam imao potrebe za njegovim čišćenjem/pranjem.
Znači onakav je kakav je stigao iz firme.

Nakon lemljenja sam sve spojeve lagano očistio alkoholom i četkicom, pazeći da negdje nešto ne oštetim.
Jakim povećalom sam ispregledao sve spojeve i nisam naišao nigdje na to da bi možda koja mrvica ostla koja bi kasnije pravila problem.
Možda se negdje potkrala, ali ta bi stvarno morala biti ultra malena da ju nisam uspio vidjeti nakon tako detaljnog pregleda.

Pojačalo je staro (ali meni izuzetno drago) pa se zato i trudim toliko oko njega.
Fisher CA-905.
Uspio sam naći njegovu shemu na netu i skinuti ju.
Evo tu je samo izdvojeni dio sa potenciometrima, ali imam cjelokupnu u pdf-u.

http://s3.postimg.cc/thlyq76kz/POT_SHEMA.jpg

A ovdje je link na kojem se može taj cijeli pdf skinuti:
http://elektrotanya.com/fisher_ca-905.pdf/download.html

E sad ... što se tiče elektrolita - to ne mogu znati.
Kažem - znam samo da prije ove promjene nije bilo nikada takvih problema.
:(
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Predotpor Potenciometra

Post by Kukinjos »

Prema shemi, otpor potenciometra ne bi trebao imat gotovo nikakav utjecaj na rad pojačala. To je klasični gyrator (žirator), koji se koristi na gomili equilizera. Npr:
Image
Nisi napisao, dešava li se greška simultano ili samo na pojedinom kanalu. Osobno bih najprije promijenio elektrolite C401 i C402, od 10uF/25V, pa bih onda nastavio dalje u slučaju iste greške.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
sarko
Posts: 8
Joined: 03-02-2009, 18:57

Re: Predotpor Potenciometra

Post by sarko »

Nije problem. Promijeniti ću i elektrolite.
Pod tim smatraš osvježiti novima (a iste vrijednosti) ili promijeniti mijenjajući i vrijednosti?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Predotpor Potenciometra

Post by Kukinjos »

Osvježit naravno, promjenom vrijednosti će se promijeniti frekventna karakteristika filtera.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Post Reply