Lima generator 20kw

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
ilija90
Posts: 10
Joined: 21-12-2011, 23:05

Lima generator 20kw

Post by ilija90 »

Pozdrav dugari,treba mi misljenje o problemu sa ovim generatorom a problem je sledeci:

Naime radi se o gore navedenom lima ac generatoru 20kw koji pokrece zalivni sistem,pre par nedelja je jednostavno prestao da daje struju i ustanovili smo da je igoreeo stator pa je i odnet na motanje,posle motanja dizel motor koji ga pokrece nije mogao da upali jer kad god krene da vergla agregat ga preoptereti i ugasi,kada ga razvezem dizel startuje odmah... Posto imam dve masine sa istim agregatima uporedio sam otpore na svim izlazima sa ovim koji je ispravan i sve je isto ali ovaj sto je motan nece da krene,rotor glavni i rotor pomocni su ispravni kao i diodna ploca istestirao sam to tako sto sam prebacio na ovaj drugi agregat sto je ispravno i probao ga radi! Napominjem samo da ovaj generator ima dva statora veliki glavni i pomocnji manji stim sto se glavni namotaj vezuje sa ovim pomocnim preko 21-nog izvoda dok na rotoru glavnom se nalazi glavni namotaj u koji dolazi jednosmerna struja sa diodne ploce i manj magneti koji ga pobudjuju,a rotor ovog manjeg statora ima tri izlaza koji napajaju diodnu plocu tacnije tri faze i na svakoj po dve diode!
Jedina stvar koja me buni jeste to sto na njegovoj ploci pise da je samo regulisuci a ja nemam na njemu nikakvu elektroniku! Inace na 1500 obrtaja daje 480v 30A
Ovo je sema vezimanja za razlicite napone ja koristim diagram D

http://mbryner.fatcow.com/listerengineg ... alNumber=2

Svaka pomoc je dobro dosla,unapred hvala!
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Lima generator 20kw

Post by tandrkalo »

Malo glupo pitanje, kazi mi samo da li ste dirali polugu gasa od tog drugog motora koji ne moze da startuje i ugasi se od preopterecenja? Ovo mi prvo pada na pamet jer motor onda posle tih 1500 obrtaja prelazi u generator i odmah nakon toga u motornu kocnicu koja ti zakoci dizelasa ako pokusa da se zavrti na vise, a drugo da nesto nije dobro vezano i kada motor postigne odredjeni broj obrtaja i generator pocne da proizvodi struju nesto bude u kratkom spoju i onda naravno ugusi motor jer 20 kW nije zajebancija bas...
ilija90
Posts: 10
Joined: 21-12-2011, 23:05

Re: Lima generator 20kw

Post by ilija90 »

Ma sa gasom i dizelom je sve ok jer sam prebacio onaj ispravn na taj i lepo radi ali ovaj stator koji je motan on pravi probleme ugusi dizelasa,motor dizel je 46ks (oko 30kw)! Problem je kada ja merim sve otpore i uporedim sve je isto kao na onom sto radi... Dali je moguce da ovaj lik sto je motao da je pomerio uglove namotaja pa mu sad to stvara problem?
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Lima generator 20kw

Post by tandrkalo »

Moze biti da je to pa elektromagnetna polja nisu rasporedjena kako treba, pa se stvara otpor izmedju namotaja.
Da li si pokusao ikako drugacije da ga povezes?
Ali nesto je motano kako netreba definitivno.
ilija90
Posts: 10
Joined: 21-12-2011, 23:05

Re: Lima generator 20kw

Post by ilija90 »

Nisam pokusavao jer mi samo zvezda odradjuje posao.... Sad mi je problem jer ako ovaj nije dobro precrtao namotaje kad je vadio moram naci nekoga ko je nekad to motao i ko ima semu tog generatora ili da razvezem ovajaj drgi ispravni pa da vidim gde je greska sto bas ne bih...
Post Reply