lcd display

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

lcd display

Post by niho »

Pozdrav, da li neko zna razliku između 16x2 LCD tekst displeja P1620B i 1602A. Imam par komada ovih 1620B (nemaju pozadinsko svjetlo) ali ne mogu ništa ispisati na njima (samo kockice u prvom redu) dok mi programi na ovom drugom rade sasvim OK.
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: lcd display

Post by Cosa »

Problem sa inicijalizacijom lcd-a :roll:

Probaj staviti pauzu (1. sekundu za test) odmah na početku svog programa tako da se display stigne "bootati". Ako je uopće do inicijalizacije, jer ništa drugo mi ne pada na pamet.
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: lcd display

Post by arcom »

Ako su oba od istog proizvodaca i sa istim kontrolerom (HD44780) onda ne bi trebalo biti nikakve razlike osim u dimenzijama i polozaju/tipu konektora. Ako nisu od istog proizvodaca onda ne moraju nuzno imati identican kontroler i moguce da postoje sitne razlike u njima po pitanju tajminga kod inicijalizacije.

Jesi provjerio sve konekcije? Da nisi zamjenio DATA linije ili RS sa E linijom, itd.?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: lcd display

Post by niho »

Sve postavljeno, inicijalizaciju ima, raspored pinova postavio prema pinoutu ovog drugog koji uredno radi. Svi su novi no na 1620b imam samo jedan red kockica čiji se intenzitet mijenja promjenom kontrasta na pinu 3, ništa drugo.
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: lcd display

Post by arcom »

Kockice znace da inicijalizacija nije prosla kako treba. Koristis vlastiti kod ili neki library za taj LCD? Probaj povecati pauzu izmedu komandi kod inicijalizacije. Koja je tocno oznaka tog drugog LCD-a? Ja ne pronalazim nista sa ovom oznakom koju si dao.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: lcd display

Post by niho »

Hvala. Testirao sam ga sa najjednostavnijim printom da mi napiše nekakvu riječ. Sve što piše na njemu je to što sam dao. Ni ja nisam ništa našao na gugletu :) pa zato pitam. Hajd uslikaću ga pa možda naleti neko ko je negdje vidio nešto slično.
nije neka slika, valjda se prepoznaju potrebni detalji
nije neka slika, valjda se prepoznaju potrebni detalji
lcd.jpg (28.92 KiB) Viewed 4037 times
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: lcd display

Post by Maki »

9a4oe
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 20-02-2005, 12:31

Re: lcd display

Post by 9a4oe »

Spominje se da bi se trebalo raditi o 16*2 lcd displeju.
Iz svega napisanog proizlazi da prikazuje samo jedan red, iz oznake trebalo bi dva.
Kad se lcd displeju dovede napajanje (1i2) on će bez obzira o kojemu se radi iscrtati kockice, to je jedan od načina brzog testa da se utvrdi o kojem se radi 8*1, 8*2, ..., 16*1, 16*2, 20*...
Post Reply