Promjena kapaciteta

Seminarski, maturski, diplomski i ostali radovi.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Bad_boy
Posts: 7
Joined: 11-05-2012, 22:08

Promjena kapaciteta

Post by Bad_boy »

Pozdrav,
Trebao bi pomoć oko jednoga rada za školu. Trebao bi napraviti detektor promjene kapaciteta, tj. kada se promjeni dielektrik između ploča kondenzatora da se upali ledica. E sad, to "pomažem" kolegi napraviti, a on se ne kuži baš ništa u to (ja nešto malo više :)) i ništa nije zapamtio šta mu je rekao profesor, ali mu je nacrtao na ploču kada se treba palit ledica, pa možda nekome pomogne da skuži o čemu se radi i pomogne...
Image
screenshot on pc
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Promjena kapaciteta

Post by niho »

Ne znam koliko ste radili i znate programiranje atmel kontrolera. Radili smo rad sa attiny2313 koji čita kapacitet pločice (senzorska sklopka) i promjenu kapaciteta manifestuje paljenjem LE diode. Ako jeste postovaću šemu i kod.
Bad_boy
Posts: 7
Joined: 11-05-2012, 22:08

Re: Promjena kapaciteta

Post by Bad_boy »

E da... Zaboravio sam napisati... Znam programiranje i rad s mcuo, ali ne smijemo koristiti mcu... Predmet je digitalna elektronika, i trebao bi rad biti izveden s digitalnim sklopovima.. Ali ne mogu ništa približno naći, pa da napravim preinake... :|
User avatar
Garurumon
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 77
Joined: 02-12-2012, 16:29
Location: Novi Sad, Srbija

Re: Promjena kapaciteta

Post by Garurumon »

Moglo bi možda nešto na principu condenser mikrofona, recimo ova šema:

http://cara.gsu.edu/courses/mi_3110/mic1/condenser.jpg

Samo treba dodati još komparator i na njemu podesiti željeni prag kapacitivnosti.

Nisam ovo probao i vjerovatno lupam gluposti, al samo mi to pada na pamet :)
Bad_boy wrote:E da... Zaboravio sam napisati... Znam programiranje i rad s mcuo, ali ne smijemo koristiti mcu... Predmet je digitalna elektronika, i trebao bi rad biti izveden s digitalnim sklopovima.. Ali ne mogu ništa približno naći, pa da napravim preinake... :|
Da nije analogna? :D

EDIT: sad vidim datum... xD
Post Reply