Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Seminarski, maturski, diplomski i ostali radovi.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
nikorenic1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 22-04-2013, 19:39

Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by nikorenic1 »

Za rad radim automatiku staklenika pomoću PLC-a. Od opreme imam siemensov S7-200 + EM 231 (analogni ulazni modul).

Moja ideja je da napravim maketu staklenika sa senzorima i izvršnim elementima, te da za zadanu maketu napravim plc program+scada te web aplikaciju..

Mjerio bih veličine: temperatura, vlažnost tla, intezitet svjetla

Ovisno o vrjednosti tih veličina upravljao bih izvršnim elementima: ventilator ( za provjetravanje staklenika), elektroventil (zaljevanje biljaka), motore za podizanje/spuštanje krova ( reguliranje svjetlosti), sijalica (reguliranje svjetlosti), grijač ( podizanje temperature u stakleniku)


Slika (PLC, ulazi, izlazi)
http://postimg.cc/image/4k7uxnkaj/


Dijagram toka
http://postimg.cc/image/8aruj540x/

Ovaj proces koj sam je zamislio nije točno određen za neku biljnu kulturu i ne obuhvaća sva mjerenja koja se koriste danas za automatizaciju staklenika (npr. co2, ph vrjednost.. itd)..

Ako neko od vas posjeduje literaturu(ili samo informacije) o procesima koji su specifični za neke kulture molio bih ga da mi preporuči.. Ili ako općenito znate neku literaturu za navedenu tematiku..

Također bi mi trebala pomoć oko odabira senzora. Uvjet je da su čim jeftiniji (ipak je ovo samo maketa), te da nisu preveliki. (dimenzije staklenika ču kasnije onda odredit ovisno o veličini senzora)
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by bob4 »

Evo zanimljiva stranica sa puno podlinkova....http://secretengineer.com/

Ili pogledaj na moj blog, Tamo ima rješenje sa atmega8
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by Zez »

Mislim i da bi posjet poljoprivrednom fakultetu, ako je dostupan, bio dobar potez.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by WhiteHead »

Senzore ti određuje taj analogno-ulazni modul, pogledaj u manualu koje senzore podržava.
Mada postoji i dosta digitalnih senzora, ali je onda modul suvišan a ima više posla oko programiranja PLC-a.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
nikorenic1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 22-04-2013, 19:39

Re: Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by nikorenic1 »

@bob4
Super stranica, jako korisni linkovi.
Pogledao sam i vaš blog ima odličnih projekta s mikrokontrolerima. U početku je moja ideja bila da radim sa picom ali mi se kasnije ukazala mogućnost rada s navedenim plc-om što mi je puno bolje (gotove funkcije, jednostavan nadzor i vizualizacija, jednostavna nadogradnja...itd)

@Zez
Bio bi dobar potez. Iz Varaždina sam i kod nas nema poljoprivrednog fakulteta. Najbolje bi bilo da posjetim neku firmu koja se bavi tom tematikom ili da posjetim neki staklenik koji je automatiziran i tamo popričam sa tehnologom (radim na tome)

@Whitehead
Nema potrebe za digitalnim senzorima pošto imam analogni modul. Što bi samo nepotrebno zakompliciralo stvar, kao što i ti kažeš.
Jasno da određuje modul, on podržava ulazne naponske signale 0-10V (0-10V, 0-5V +/- 5V, +/- 2,5V) te strujne 0-20mA.
Stvar je u tome da ja radim maketu i nije mi bitna neka preciznost to jest netrebaju mi neki profesionalni i skupi senzori koji se koriste u stvarnosti kod takvih sustava..
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by WhiteHead »

Aaaaa tako, nisam imao puno posla s simensom pa....
Mislio sam da je modul strogo namjenski za recimo ... PT sonde, a to u stvari je A/D konvertor pa tražiš sonde sa naponskim ili strujnim izlazom, al' kao što rekoh, nisam sa simensom na TI pa izvini ako šta lupam.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by Maki »

Nešto se spominju analogni senzori pa ako nisam pogriješio :oops: , temperaturu može mjeriti pomoču LM35, a jačinu svjetlosti pomoču LDR-a. Jedino za tlak ne znam.
nikorenic1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 22-04-2013, 19:39

Re: Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by nikorenic1 »

@Maki

Hvala! Dobre ideje. :)

Mislim da bi LM 35 bio ok. Jedino što me mući jest da on daje na izlazu -1 do 6 V, a ja bi na ulazu PLC-a trebao npr. 0-5V ili 0-10V.

Možda bi ovo rješenje sa op-ampom rješilo taj problem. ?

Image
V0=Vi*(1+Rf/Ri)

LDR bi koristio kao sklopku kao na shemi. Zanemarite ovaj relej na shemi. Emiter tranzistora bi spojio na digitalni ulaz PLC-a. Šta mislite o tome ?
Image

@bob4
Hvala za projekt. ;)
Mjerio bih vlagu tla, mislim da nebi bili dobri oni senzori.

Šta mislite o ovom senzoru za vlagu ?
http://www.ebay.com/itm/Soil-Humidity-S ... 20ea60afff

On daje na izlazu od 0-2.3V. Što bi moglo radit u granicama ako postavi naponski ulaz na plc-u 0-2.5 V, ili se varam ?
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by Maki »

nikorenic1 wrote: ...Mislim da bi LM 35 bio ok. Jedino što me mući jest da on daje na izlazu -1 do 6 V, a ja bi na ulazu PLC-a trebao npr. 0-5V ili 0-10V....
Treba li mjeriti temperaturu ispod nule ? Ukoliko nije potrebno, senzor možeš napajati sa 5V ili 10V . U ovom slučaju je operacijsko pojačalo postavljeno kako bi povečao rezoluciju mjerenja, tako za npr. 10°C na izlazu da 320mV umjesto 100mV .
nikorenic1 wrote: LDR bi koristio kao sklopku kao na shemi. Zanemarite ovaj relej na shemi. Emiter tranzistora bi spojio na digitalni ulaz PLC-a. Šta mislite o tome ?
Moja preporuka je komaprator odrađen sa nekim operacijskim pojačalom.
nikorenic1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 22-04-2013, 19:39

Re: Jednostavna automatika staklenika-izbor senzora

Post by nikorenic1 »

@Maki
fala! :)

Može lokot. ;)
Post Reply