Maturski:Smetnje u komunikacijama

Seminarski, maturski, diplomski i ostali radovi.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
soblp
Posts: 2
Joined: 06-06-2014, 23:55

Maturski:Smetnje u komunikacijama

Post by soblp »

Pozdrav ljudi treba mi pomoc oko maturskog rada. Tema: Smetnje u komunikacijama.
Treba mi konkretno pomoc "o cemu da pisem", kada googlam izbaci mi milion nekih stvari, i ako ima ko kakvih linkova literature.

Hvala!!
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Maturski:Smetnje u komunikacijama

Post by zigzag9 »

Šum(noise) i vrste šuma koji se pojavljuju u radiokomunikacijama, preklapanje kanala (overlap), Fresnelova zona (što je, kako se proračunava, itd), malo o teoriji signala (vrste polarizacija, modulacije), RFI i EMI (što su, i koji su uzroci istih, te metode za njihovo ublažavanje), i ako baš hoćeš, možeš malo pisati o različitim frekventnim pojasevima te propagaciji signala ovisno o odabranom frekventnom području, te koje se vrste smetnji mogu javiti na istima. Poželjne smetnje (namjerno ometanje signala), te nepoželjne kao što su npr. kozmički šum. Pa možeš pisati malo o decibelima, odnosu signal/šum (signal to noise ratio)..

Tema je toliko opširna da možeš knjigu napisati.
soblp
Posts: 2
Joined: 06-06-2014, 23:55

Re: Maturski:Smetnje u komunikacijama

Post by soblp »

Znam prijatelju da je preopsirno zato i pitam o cemu da pisem, razumijem se dosta oko ovoga, pa ne znam ni ja da pisem o amplitudnoj, faznoj modulaciji anlognih signala ili Pcm,PWM, delta modulaciji digitalnih signala ili ipak o teoriji informacija i kodovanja jer bi se vise maturski odnosio na prenos signala, a vamo mogu opet pisati o prirodinim ili vjestackim sumom koji unjet u signal, to me buni.
Hvala opet
Post Reply