Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Seminarski, maturski, diplomski i ostali radovi.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Shenda

Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by Shenda »

Sigurno sam promašio podforum u kojem postam! Naravno - namjerno! :wink:

Zanima me mišljenje forumaša, posebno onih starijih, šta misle o pomaganju kod domaćih zadataka, zadaća, seminara, maturskih... i inih srednjoškolsko-fakultetskih vaginarija, koje se konstantno pojavljuju na ovom forumu, i gdje su forumaši pa gotovo dužni da rješavaju tuđe probleme i sudjeluju u nastavnom procesu koji su davno savladali bez interneta i pomaći sa strane!

Moj stav je jasan i odavno poznat svima koji su na ovom forumu duže od 15 dana! :wink:

Gospodo izvolite sjesti i učiti!

I sami pišite (ili šta već), svoje zadaće! I ja sam svoje zadaće pisao sam! I zato sam naučio i znam!
I nema šanse da bilo kome "pomažem" na taj način, jer to zapravo i nije pomoć! Taj neko nikad neće shvatiti kako neki sklop radi, kako se rade pločice, kako se ispravno lemi... a biće neki "inžinjer"! :(
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by LIAM »

Pozdrav

Potpuno se slažem sa Shendom jer nekad davno a i danas neki to dobro naplaćuju. Ako netko drugi napravi sve onaj komu se radi uglavnom se time i neče bavit u ostatku svog života. I u moje vrijeme bilo je takvih likova završe elektro tehničku školu i onda odu na ekonomski ili hoteljerski fakultet (lakše za završiti ) a zauzeli su mjesto u školi nekom malcu kojem je to životni poziv i onda su odlični samouki majtori ( fušeri).
Neka se nitko ne ljuti na moje mišljenje. Svakako mislim da trebamo jedni druge pomagati baš zbog onog samouki ali kad netko traži pomoč u obliku u kom je Shenda naveo onda mislim da bi bar trebao ponuditi neko svoje riješenje i onda zatražiti pomoć.
Također na forumu ima jako ali jako dobrih mlađih ( u odnosu na mene ) potencijala i znalaca koji se trude svojim radovima približiti svoje stečeno znanje nama . Hvala im i hvala svima meni osobno je drago što sam dio tog tima
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by Amir_H »

Zadaće, seminare, maturske ne treba rješavati, ali ako nekome "zapne" treba pomoći ... U moje vrijeme nije bilo interneta da tražim pomoć, ali sam se zato obraćao poznatim ljudima direktnim kontaktom. Pojedini od njih su mi izlazili u susret i davali kvalitene odgovore, a pojedini su otvoreno ili prikriveno stvaljali do znanja kako neće da pomognu. One koje su mi pomogali brojim u LJUDE, a one koji nisu brojim u papke, đubrad itd itd Dakle stvar je izbora - svako može izabrati hoće bare pokušati biti čovjek ...

LIAM je otvorio jedno drugo pitanje, a to je naš obrazovni sistem u kome neko u srednjoj školi zauzima mjesto, a zatim se ne bavi tehnikom već ... Po ovom pitanju se u potpunosti slažem sa LIAM-om, ali to je jedna sasvim druga tema, o kojoj je na ovom forumu već bilo priče ...
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by kizbaja »

Nekom ko napravi bar pola svog maturskog ili sl. i zapne, ja cu mu pomoc kolko budem znao, al ponajprije nekim smjernicama, al ako ne bude ni to kuzio mogu mu samo rec "sta se kacis kad si slabiji"
Vjerovatno ima puno onih koji su dosad placali nekome da im rade zadace i projekte, al posto je ovdje to dzaba sigurno su rekli sebi "ajmo probat, mozda mi neko rjesi, nemam sta izgubi"
Neznam dal se drugi slazu samnom, al bilo bi dobro da kad god neko nesto zeli gotovo da se taj post preseli u spam
Kao npr. ovo, cist primjer ljenosti
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by Smjesko »

Iznio bih i svoje mišljenje, ali budući da se moji postovi nadziru od lokalne UDBA-e, i brišu kad nisu po ukusu iste, suzdržati ću se od istoga.
Shenda

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by Shenda »

Posebno mi je zanimljiva podjela na "ljude i papke (đubrad)", i mogućnost izbora... :roll:

Može se to gledati i kao podjelu na "ovce i papke"! Ovce su za šišanje, a papci neće da pomognu! :wink:

Uz dužno poštovanje prema par pametnih i stručnih forumaša, čije nikove neću navoditi, mišljenje velike većine "treba mi - biću zahvalan" o meni - nije mi uopće bitno... da ne kažem šta me boli! Jooj! :wink:

I kako nisam ovca, biću papak!

Smješko, ne boj se UDBE 8) ... oni i tako sve znaju, pa i tvoje mišljenje! :wink:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by stojke369 »

Buduci da prozivate Admina i Moderatore. Ne brisu se pametne izjave (ili one koje nisu nekom po ukusu) vec provokacije, gluposti, lupanja... glupo je i da komentarisem jer onom sto se to obrise on zna veoma dobro zbog cega je obrisano.

Sto se tice teme podrzavam :!: Kao sto postoji i pravilo 6
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =18&t=4681" onclick="window.open(this.href);return false;

6. Ne traži da ti neko radi domaći zadatak
Ne očekuj da bilo ko obavezno odradi sav posao umjesto tebe! Rado ćemo pomoći oko svakog problema, pred neki ispit ili posao, ali moraš da pokažeš da si krenuo sa radom i zastao pošto ne znaš kako dalje.



Svakom treba pomoci kad zapne negde ili ne moze da se snadje to je sasvim normalno ali kad neko dodje na forum i posle par poruka izredja 10 pitanja tipa... sta je tranzistor, sta je dioda, kako radi dioda... Strasno :azdaja:
Shenda

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by Shenda »

Ma daj Stojke... who reads fucking rules!?

Jel' može nekako da se odradi da se nakon registracije na forum pola sata ništa ne može vidjeti osim "pravila"? Pa bi onda svi, čisto zbog dosade, pročitali to što trebaju prvo pročitati! :wink:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by stojke369 »

Ono i jesi u pravu ko cita pravila... jbg... skoro smo nadrljali sa sredjivanjem tema i foruma. To je bila najezda prijavljivanja samo je neko pitao za maturski.. diplomski :azdaja: Ja opet kazem nije problem da se nekom pomogne ali da neko dodje i postavi sva pitanja da mu se odgovore prakticno napise ceo domaci onda jbg nema smisla. Tema je zanimljiva i mozemo da izvucemo dobar zakljucak kako dalje sa takvim temama.

Sto se tice nacina registracije na forum tu nesto mora da se izmeni. Prevashodno zbog spamera. Primer da se ubaci neko pitanje iz elektronike kao sto ih ima vecina foruma koja se bave tematikom elektronike.
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by boraomega »

stojke369 wrote:Buduci da prozivate Admina i Moderatore.
Jeste... DOLE admini i moderatori!!! Mislim... nisam bas siguran zasto, ali parola mi deluje napredno i revolucionarno pa nek se nadje! Da ne kazu da nismo avangarda!!! :wink: :lol:
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by stojke369 »

Cika Boro pogresili ste.... to treba da se vice za vlast u ovoj nazovi drzavi... ajde vi prvi kao stariji i pametniji mi smo uz vas :D
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by boraomega »

Vidim ja "radnju"... oces ti ja ja naje#@m ko zuti a?! :ohno:
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by stojke369 »

Ma neee pogresno ste shvatili :lol: Znate... mi mladi smo brzopleti i kao takvi lako napravimo glupost a vi stariji ste iskusniji stalozeniji i razumete se malo u diplomatiju zato vi trebate u prve redove a mi smo uz vas... ako zagusti tu mi nastupamo kao mlada udarnicka snaga :D

Malo smo off :lol:

Dajte predloge znaci kako i sta. Kako dalje postupati prema takvim clanovima koji dodji da im se odradi domaci i nema ih vise a nama forum zatrpan razoraznim beskorisnim smecem. Iz toga kao sto sam rekao mozemo da izvucemo zakljucak i dodamo u pravilnik. Kad je u pravilniku nama je lakse za odrzavanje foruma (bez obzira sto se pravilnik ne cita). Ili da se doda jos jedan podforum MATURSKI, SEMINARSKI, DIPLOMSKI.... kako vec i da tu postavljaju svoje teme. Forum ce biti "cistiji" a ko zeli da posecuje taj podforum neka posecuje ko nece nece... kako god stvar dogovora.
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by boraomega »

stojke369 wrote:Ma neee pogresno ste shvatili :lol: Znate... mi mladi smo brzopleti i kao takvi lako napravimo glupost a vi stariji ste iskusniji stalozeniji i razumete se malo u diplomatiju zato vi trebate u prve redove a mi smo uz vas... ako zagusti tu mi nastupamo kao mlada udarnicka snaga :D
Ako krenemo u "borbu" samo da znate: "Neki cete i da poginete a neki cemo i da se vratimo!" :D
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by Feko »

:shock: :ohno: ...šta je ovo :roll: poziv na ustanak :lol:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by boraomega »

Feko i Stojke, nista od mene... ne racunajte me! Naleteo sam i tresnuo u "kamen mudrosti"... :D :D :D
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3507
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by trax »

Ovo se bas otelo kontroli :)

Ovo je sigurno:
1. nebi trebalo raditi nekome zadacu 100%
2. treba pomagati oko bilo kakvog problema pa i zadace
3. treba dodati neko pitanje pri registraciji na forum, da se spameri ne registruju vise. maloprije sam obrisao jednog spamera

...itd.
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by boraomega »

trax wrote:Ovo se bas otelo kontroli :)
Šega bolan, šega!
Ništa se nije otelo kontroli! :D
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by VolkD »

Evo, da i ja dodajem svoje.

Prvo o spamerima. U poslednje vrijeme pojavio se nov tip spamera. Firme koje plačaju za spam unamile su korisnike interneta, da ne kažem "hekere", da se uloguju na forume. Ti ljudi dobiju spisak foruma, username i geslo. Pa se sa tim loguju. Dalje rade mašine sa svojim bot-ovima. Naravno - plačeni su od uspiješnih login-a.

Borba protiv toga je jako težka, jer obično pitanje na engleskom ne pali. Moguče je napraviti pitanje na lokalnom jeziku, ali time se ograničuje strane korisnike, što nekako nije poželjno.

Ima jedna ideja koja funkcioniše na tome koliko vredi vreme hobiste i koliko vreme uljeza. Tehnički gledano je realizacija sasvim jednostavna. Uzima se standardni unos random generisanih slova, time, da se u objašnjenju napomene, da jih je potrebno uneti obrnutim vstnim redom. Pošto je zaštita na prvi pogled standardna, spameri se uhvate na potrošnji svog vremena, jer ne stignu pročitati detaljna uputstva.

Još o domaćim zadacima.

Ja uvijek volim pomoči. Ako vidim, da neki član živi dosta blizu, vabim ga da dodže do mene, pa čemo sve u detalje (Verujte - ovo sigurno nije na tanjiru :D ). Ako ta mogučnost ne postoji onda je prvo pitanje što ga sleduje: " I šta si od toga več uradio?" a sledeče : " Kde tačno ti stvar stoji i ne ide dalje?'".
Imamo na našem forumu jednog korisnika koji ima još strašniju politiku što se domačih zadača tiče, mada na prvi pogled ne izgled tako. Evo kako izgleda:
Ako se korisnic javi, da če uslugu platiti onda se postavlja sledeči uslov: Plačenje je u €. Plača se 500€ podeljeno sa brojem dana, koji ostaju do trenutka kada treba zadaču predati. Iznos plačenja se zaokružava na 10 € na dole.
Učenik se nauči barem dvije stvari: Matematike i činjenice, da se stvari ne ne smije raditi poslednji dan.
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Pomaganje kod "domaćih zadataka"!

Post by VolkD »

Naravno gornje brojeve treba prilagoditi situaciji, obzirom, da se zna kad se zadače predaju. Nije cilj, da se pokupi pare, več to, da se mladima daje do znanja, kako se nište ne može uraditi preko noči.
Post Reply