Trax-ov IR Dimmer svetla

Sve vezano za mikrokontrolere

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Dzenny_assembly
Napredujem
Napredujem
Posts: 118
Joined: 11-09-2014, 04:03

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by Dzenny_assembly »

Da bi bilo moguče ovaj sklop učiniti dostupnim svakome tj. da bi ga svako u svome domu mogao sastaviti i koristiti potrebno je da može dekodovati sve vrste IR protokola, odnosno da reaguje na svaki daljinski. Tuj se javlja problem jer svi proizvodžači ne koriste istu noseču frekvenciju. Tačno je da če TSOP reagovati i na drugačiju frekvenciju od zadate al če mu i osijetljivost biti smanjena (to je ono što tebe zeza). Ja sam sa njima dosta experimentisao pa tako da sam se u to uvijerio na vlastitim primjerima. Dakle ako želiš da imaš dobru osijetljivost ugradi TSOP koji ima istu noseču frekvenciju kao daljinski kojim ga pobudžuješ. To možeš lahko nači na netu...
Evo nekoliko primjera: Sony 38Khz, JVC 38Khz , Nec 38Khz, Panasonic 38Khz, Philips 36Khz itd...

Ja sam pravio svoj vlastiti IR Dimmer regulator za sebe koji je reagovao samo na SONY-jev SIRC protokol. Dakle samo na odabrani SONY daljinski (kojeg bi programski odabrao) bez mogučnosti programiranja u toku rada. Koristio sam TSOP 31238 (isto što i TSOP 1738) i zadovoljan sam sa osijetljivošču.

Takodže sam počeo praviti IR regulator sa više kanala koji bi na 2x16 lcd displayu ispisivao trenutno aktivni kanal, na kojem je intezitetu podešen (10%, 20%, 30%...100%) itd... Takodže bi na displayu ispisivao vrijeme i datum, dakle kao neka vrsta manjeg kučnog aparata koji se postavi na zid umijesto prekidača. Naravno sklop neče biti baš moguče ugraditi na mijesto klasičnog prekidača nego če biti odprilike veličine pločice auto cd playera. To su samo neke moje lude ideje :azdaja: da daljinskim regulišem intezitet svijetla jedne prostorije tj. glavnu rasvijetu, stonu lampu, neke ukrasne sijalice itd. preko jednog aparata. Naravno kad bude gotovo prvo ču ga kod sebe postaviti kao primjer. Problem je što se moraju vršiti izmijene u kučnoj instalaciji pa sam to mislio predlagati samo onima koji tek opremaju neki obijekat. To je jedan od mojih budučih projekata, neče biti skoro al kad bude obijavit ču ga ovdje sa potrebnom dokumentacijom za izradu. Pozz
Post Reply