Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje...

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
shabany
Posts: 8
Joined: 14-10-2010, 14:51
Location: Zivinice (Bosna i Hercegovina)

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje...

Post by shabany »

Pozdrav narode

evo imam mali problem pa bih volio kad bi mi mogli pomoci.
Naime.. nisam nasao odg adapter ali sam zalemio fino napajanje od 17V ( treba biti izmedju 15 i 20 V kako sam procitao negdje )

E sad nista se ne desava kad prikljucim sve, napon je uredu kad ga mjerim na Gretzu tj ulaz u kolo je uredu...
poslije kada sam slucajno dodatakao prstima ispod na ploci zuta dioda se upali i nakon nekoliko sekundi isprazni se.
Vjerovatno trosi napon sa nekog od prethodno napunjenih kondezatora..
znaci prvi problem je to sto se gasi ubrzo zuta LED a drugi kad sam ubacio kod u pbp i kompajlirao nije uspio naci programer.. e sad ako ko ima ideju bio bih mu jakoo zahvalan.


Unaprijed Hvala
Znanje je buducnost !
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje...

Post by WhiteHead »

Pročitaj upute za allpic...imaš tamo džamper za naponski mode select, vidi koji pic programiraš i podesi taj džamper.
PBP ti nemora prepoznati programator, tamo odradiš program i napraviš HEX koji sa ICprog i allpic-em upucaš u kontroler.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje...

Post by niho »

Koji program (programer) koristis. Preporucujem da pogledas Pedjin kurs i tamo imas "sve sto treba za instalirati" (PBP i programeri). skini, instaliraj i radice to nije nista strasno. Drzi se kursa i ne preskaci teme, Pedja je to fantasticno odradio. Sretno! Pazi malo da ne pretjeras sa naponima, pogledaj datashet za PIC-eve, msm da ne bi smio ici preko 15V :?
User avatar
shabany
Posts: 8
Joined: 14-10-2010, 14:51
Location: Zivinice (Bosna i Hercegovina)

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje...

Post by shabany »

Sve je to ok.Pedjin kurs je jedan od razloga zasto sam kupio programator.
Medjutim mala zamjerka

"http://rapidshare(dot)com/files/142404491/s ... u.rar.html
e ovako. u raru postoje 2 instalacije setup(instalira microcode studio) i pbp 2.44(to je kompajler). ne bitno kojim redom cete instalirati. samo nakon sto oboje instalirate preostaje vam povezati mcs sa kompajlerom.
uputstvo je na slici. znaci samo pokrenite mcs(micro code studio) i pratite uputstva sa slike "

link ne radi!
Znanje je buducnost !
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje...

Post by pedja089 »

Hm, tema je malo matora, pa su izbrisali link.
Potrazi na sonsivri forumu ili kako vec. Zna google :lol: Imas tamo u jednoj temi najnoviji pbp, uputstvo na japanskom, i mcs, iako je mcs besplatan :D
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje...

Post by sindja1204 »

shabany wrote: link ne radi!
http://rapidshare" onclick="window.open(this.href);return false;(dot)com/files/142404491/s ... u.rar.html
Link radi... Izbrisi ovo (dot)
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by milan95pn »

Ne znam da isprogramiram pic12f675.Napravio sam all pic programator i povezao ga na komp konektorom rs-232 i prikljucio na napajanje od 15.5V.Jedino sto nisam imao zener diodu od 13V stavio sam od 12V i dodao na red obicnu diodu 1n4007 ,a svi ostali delovi su originalni, pa ne znam da li bi moglo da radi i ovako.Imam program WinPic 800 i IC-prog 1.05A.

E sad ne znam kako i sta da podesim program da isprogramiram pic i kakav je raspored nozica kod pic-a(gde ide pin 1,pin2...).Ukljucim WinPic prvi put i izaberem pic 12f675 i ubacim HEX ali nece,onda sam usao u opcije,tamo gde se izabira odredjeni programator ali nema all pic programatora,a neznam koj da izaberem ali cisto da probam izaberem JDM programator i pritisnem test hardware izbaci mi gresku,kad pritisnem detect device izbaci: Opening COM2
Detected -> UNKNOWN
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by Maki »

Bok !
Probaj staviti u postavkama COM 1 , a ne COM 2 .
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by milan95pn »

Probao sam to i kada ja ukljucim programator na COM1 i pritisnem detect device i zelena dioda zatreperi na 1 sec i to je to,a kad pritisnem test hardware izbaci gresku: ERROR -> Hardware is not responding,kad pritisnem read all zasvetli zelena dioda dok se ne dodje do 100% i to traje 2-3sec i to je to.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by Maki »

Hmm... Probaj provjerit kabel , konekcije na plocici , napone na rs232 portu. Preporucam da probas instalirat PICpgm softwer . U svakom slucaju probaj ili u WinPicu ili nekom drugom programu paliti recimo prvo pgd, pa pgc,mclr, te promatraj napone na plocici. Dok to radis PIC ne smije biti spojen sa programatorom.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by WhiteHead »

A da probaš isprogramirati bez toga "detect device", i obavezno izaberi JDM...
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by milan95pn »

Sve sam proverio i kabal i vodove.
Ne razumem zasto nece da prepozna hardver kad pritisnem *test hardware* ali ipak kad pritisnem *read all* upali se zelena led dioda na programatoru ali ipak nista na mikro kontroleru nije ucitano.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by Maki »

Ako si u programu namjestio JDM programer ,koristis win XP (po potrebi rs232 driver) , spojen programator preko kabla na seriski port racunala, odabran com1 . Jedina stavka koja u tom slucaju moze biti je neispravan programator ili kabl . Da ne prepozna PIC , to je druga stvar . PIC ni kod mene u neki slucajevima nije prepoznao no uspjesno je bio isprogramira. Uzmimo u obzir da je plocica ispravna i napajanje , onda preostaju 2 stavke : komp ili kabl. Posto pali ledicu pretpostavljamo da program moze kontrolirat rs232 port, ali ne mozemo potvrdit je li je kabel 100% ispravan . Ako prepoznaje JDM programer onda probaj isprogramirat PIC . I pazi ! Mislim da na mclr od pic12f675 ne smije bit napon veci od 12V.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by Maki »

milan95pn wrote:Jedino sto nisam imao zener diodu od 13V stavio sam od 12V i dodao na red obicnu diodu 1n4007 ,a svi ostali delovi su originalni, pa ne znam da li bi moglo da radi i ovako....
Uredu je , napon na mclru od pic12f675 smije biti max13.5V .
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by milan95pn »

Kako tacno da proverim da li je kabl u redu.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by stojke369 »

Meris pin po pin na kablu. Proveri da li je u BIOS-u ukljucen Serial port.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by WhiteHead »

A da ne koristiš USB to COM adapter ???
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by milan95pn »

WhiteHead wrote:A da ne koristiš USB to COM adapter ???
Ne nisam koristio USB to COM adapter.

A evo mene posle duzeg vremena opet,nece me nesto ovaj all pic,napravio sam drugi,sve sam stavio originalne delove i prilikom lemljenja sam napravio kalajem 2 spoja i to sam odmah uklonio ali kad prikljucim napajanje svetli i zelena dioda a nema stavljenog dzampera,proveravam vec 2 dana svaki vod da vidim da li ima spoj i nema ga u to sam 100% siguran,pa nzm dal nesto nije pregorelo kad je bio napravljen spoj pa sad svetli i zelena dioda,napajanje mi je iz punjaca za laptop 19v a probam i sa 9v i opet isto...
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by Maki »

Ukoliko si odspojio kabel , upalio programator te maknuo jumper J1 te svijetli ledica LED2 . Uzroka moze biti vise.
Probaj ispitat ispravnost svih tranzistora pocevsi od T4 . Dok ispitujes , sklop ne smije biti pod naponom.
Ako su svi ispravni , kreni mjeriti napone na bazama tranzistora s tim da si za referentnu tocku ( tocka u koju spajas - pol instrumenta ) uzmes masu (GND) .
Izmjerene napone postavis ovdije.
Dok mjeris AllPIC ne povezuj sa racunalom te programator nesmije biti spojen sa nekim PIC-om kojeg zelis programirati.
Za napajanje koristi tih 19V ...

T4 i LED2 je gledano sa sheme.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Pitanje vezano za AllPic programator i PIC Programiranje

Post by WhiteHead »

A pored ovog što @Maki kaže ja ti ipak preporučujem da napraviš sebi neki USB programator (PicKit2 ili Brenner), uostalom od kuda ti u sadašnje vrijeme komp sa COM-portom.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply