implementiranje foto ćelije za upravljanje servo motorom

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Okultis1
Posts: 2
Joined: 01-11-2018, 09:47

implementiranje foto ćelije za upravljanje servo motorom

Post by Okultis1 »

Pozdrav svima
pokušavam da automatizujem mašinu za varenje pvc vrećica,za tu svrhu koristim industrijska rešenja .Postavio sam servo motor sa odgovarajućim drajvom,koristim PLC V700-T20BJ UNITRONICS za njegovo programiranje.Radnje koje su mi potrebne za kvalitetan rad mašine su regulacija brzine servo motora ,regulacija dužine koraka servo motora i to sam isprogramiro uspješno .Međutim gazda traži da implementiram i foto ćeliju na mašinu koja će kada se uključi preuzeti komandu stajanja servo motora..taj zahtjev nebi bio problem sam po sebi da kad foto ćelija okine ja zaustavljam motor..Problem je u tome što ona je aktivna samo u određenom vremenskom periodu kada treba da bude prepoznatljiva PLC-u.Znači ispod foto ćelije prolazi folija sva u bojama ,ćelija trepće na svaku promijenu al je tada plc ne treba da vidi ,vidi je samo u određenom vremenu.E TU MI JE PROBLEM..Neznam logiku programiranja kako treba da izgleda algoritam..Ako mi ko može dati kakav savjet mnogo bi mi pomoglo..hvala svima unapred
Halil
Posts: 5
Joined: 29-10-2018, 11:23

Re: implementiranje foto ćelije za upravljanje servo motorom

Post by Halil »

Po meni bi trebalo da znaš dužinu vrećice, marker za okidanje bi po nekoj logici trebao da se nalazi na kraju vrećice, e sad od kojeg trenutka uzeti u obzir signal zavisi od prvenstveno te dužine i brzine kojom se vrećica izvlači, jer nije isto kada se vrećica izvlači pri brzini od 500 o/min i 1000 o/min, logično je da mu za drugu brzinu treba manje vremena da izvuče vrećicu iste dužine pa samim tim treba ranije i uzeti u obzir signal te vrećice.
Npr ako je vrećica dužine 30cm a brzina izvlačenja je (15 cm po sekundi) odnosno 0.15 mm po ms,
znači period u kojem ignorišeš fotoćeliju je 1999 ms a preostala ms je vrijeme u kojem snimaš signal fotoćelije, i kada ti signal dođe od nje zaustavljaš motor.

Po meni znači moraš znati zadatu dužinu vrećice i brzinu motora, ukoliko sam nešto pogriješio ispravite me...
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: implementiranje foto ćelije za upravljanje servo motorom

Post by WhiteHead »

Nisi objasnio radi li se tu o klasičnoj pakerici za formiranje, punjenje i varenje vrećica.
Ako je odgovor DA, onda fotoćelije mora biti takva da prepoznaje samo odrđenu boju kao marker, ako se taj marker (boja) ponavlja više puta onda radiš ovo što ti je kolega @Halil predložio.
Napiši odakle si. Imam preko 30 godina iskustva s pakericama, možda mogu pomoći.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Okultis1
Posts: 2
Joined: 01-11-2018, 09:47

Re: implementiranje foto ćelije za upravljanje servo motorom

Post by Okultis1 »

Hvala za zainteresovanost za moju problematiku.Radi se o mašini "Štigler" njemačke proizvodnje koja je namijenjena za zavarivanje pvc vrećica ,originalna verzija upravljanja mašine su bile tiristorske regulacije motora (istosmjerni motori).Na mašini imaju dva motora..jedan koji pokreće nož koji vari vrećicu i drugi koji pogoni transport.ja sam sve to izbacio i postavio nove motore ,motor noža reguliram frekventnim a za transport sam postavio servo motor i njihovo upravljanje vršim sa PLC-om i to sam završio to radi..ostala mi znači ova foto ćelija ..Ovo što je kolega Halil rekao u svom objašnjenju izgleda mi da baš tako to treba da napravim..ja sam skonto da ovako to treba da ide pa ću u ovim danima tako probat
ako zamislimo da izvlačenje vrećice dužine 30cmm traje sekundu i to nazovemo ciklusom a ciklus prikažem kao krug,znači po našoj logici Plc će čitat foto ćeliju na samom kraju kruga ili u zadnjoj desetini istjecanja sekunde i kada ćelija okine tad zaustavlja motor..e sad kako to pretvoriti u kod ako znate uputite me..zaboravio sam .iz Gračanice sam BIH
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: implementiranje foto ćelije za upravljanje servo motorom

Post by WhiteHead »

Sa Unitronic-om sam se samo jedanput sreo, a i inače nisam radio upravljanje servo-drajvom preko PLC.
Pretpostavljam da ne trebaš raditi sa vremenom, nego signalom koji PLC šalje servo-drajvu, čini mi se da se to radi serijom inpulsa ili PVM signalom, nakon isteka recimo 9/10 tog signala aktiviraj čitanje fotoćelije.
Mada, sve folije u rolni imaju marker (obično crni) i koristi se "pametna" fotoćelija koja "vidi" samo tu boju, tako da za sve to onda nema potrebe

Ukoliko si Unitronic kupio u Sarajevu, ima tamo jedan momak iz Gradačca koji je spreman da pomogne u programiranju istog.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply