Pobuda tiristora picbasic

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
MIKI73
Napredujem
Napredujem
Posts: 107
Joined: 01-11-2014, 16:57

Pobuda tiristora picbasic

Post by MIKI73 »

Pozdrav svima.Hteo bih da napisem program za pobudu tiristora sa na pr 16f84 ili slicno ali mi nije jasno kako.Treba registrovati prolaz kroz nulu i pik koji je oko 200uS treba pomerati u zeljinom delu poluperide da bi se odredilo vreme kuljucenja tj dabismo mogli podesavati napon-fazni zasek.Ako je neko pisao tako nesto u picbasic ja bih zamolio za pomoc.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3507
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Pobuda tiristora picbasic

Post by trax »

Tiristor? Mislis triac?

Moj prijatelj je to rijesio u PICBasic-u, evo stavljam ovdje njegov projekat. Nemam kad da ga objavim tamo na stranici. Ovaj njegov program je kompatibilan sa mojom shemom: https://www.elektronika.ba/617/ir-dimmer-svjetla-v1/
Pozdrav, evo da ti posaljem ovu verziju dimmera sto sam sebi radio.
Ovu verziju sam pisao prema svojim potrebama, dakle na prvom mjestu je jednostavnost rukovanja a
zatim jednostavnost integracije u postojeci sistem, odnosno ugradnju u luster ili tik ispod plafona.
Od opcija ima samo soft start i dimer. LED i taster se ne koriste. U slucaju da nemamo daljinski raditi ce samo soft start jer nema memoriju zadnjeg stanja i moze se paliti na postojeci prekidac na zidu.

Rukovanje je jednostavno:
Od komandi imamo samo + i - na daljinskom i postojeci prekidac na zidu.
Potrebno je drzati pritisnutu bilo koju tipku daljinskog prilikom paljenja svjetla, tada ulazimo u mod za ucenje komandi "Learn". Svjetlo ce nam dva puta blicnuti nakon toga mozemo pritisnuti zeljenu tipku za pojacavanje, svjetlo ce se malo pojacati sto znaci da je uspjesno zapamtio komandu, zatim memorisemo tipku za smanjivanje, svjetlo ce se malo smanjiti te pojacati do maksimuma sto znaci da je memorisanje zavrseno i uredjaj je presao u normalni rezim.

Ukoliko slucajno udjemo u mod za ucenje i ne pritisnemo ni jednu tipku, nakon 5 sekundi prestaje Learn i uredjaj nastavlja sa normalnim radom, postojeci kodovi se ne brisu.

Dimer moze ici do nule tako da ne moramo ustajati radi gasenja svjetla.

Ovde imamo tri primjera koji se mogu po potrebi doradjivati.

"Dimmer_Sony_vulgaris" je primjer osnovnog sto je potrebno za dimanje i soft start, upisani su fiksni kodovi Sony TV daljinca P+ i P- za dimanje.

"Dimmer_2_Sharp_Sony" je doradjen tako da ima i Learn funkciju za daljinske koji rade po Sony ili Sharp protokolu.

"Dimmer_2_RC5" je isto samo za Philipsov RC5 protokol.

Dekodiranje IRC je pseudo kako bismo istom rutinom pokrili sto vise razlicitih protokola, dakle dekodirana vrijednost nije ona prava koja je poslata sa daljinskog ali nama u ovom slucaju to nije bitno. U planu sam objediniti sve protokole u jedan kontroler kad stignem...

Nadam se da ce ovi Pic Basic primjeri pomoci ostalima da po svojoj zelji kreiraju ovaj uredjaj. Moguce su dogradnje kao sto je sleep timer, vise RC komandi, memorisanje zadnjeg stanja itd...

Hvala Muretu za ideju i hardware.
Attachments
EdoLelicDimmerNovi.rar
IR LIGHT DIMMER PICBASIC SOURCE CODE
(5.92 KiB) Downloaded 373 times
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: Pobuda tiristora picbasic

Post by MHN »

Ima na ovom linku isto nekih primjera za dimmer u basicu, moze se pogledati:
http://sergiols.blogspot.ba/2011/07/dim ... n-pic.html
MIKI73
Napredujem
Napredujem
Posts: 107
Joined: 01-11-2014, 16:57

Re: Pobuda tiristora picbasic

Post by MIKI73 »

Hvala vam,ja tek sad stizem da pregledam poruke.Sustina je kako pobudu za tiristor od na pr. 300us pomerati od pocetk da kraja poluperiode mreznog napona od 10ms i tako regulisati izlazni napon tj ugao provodjenja tiristora ? uz to narano moramo registrovati prolaz kroz nulu.Ustvari meni samo to nije jasno kako da napisem da na dva tastera pomeram pobudu od pocetka do kraja poluperiode 10ms ili bi to mozda bilo prakticnije raditi potenciomertom sa upotrebom adc ali ipak da se ne komplikuje previse sa adc zamolio bih za neki kratak primer.
Post Reply