Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by pedja089 »

Odlicno. Prelistacu to ovih dana...
Javi kad sta probas.
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

stigao onaj iz dealextrem-eta :)....nikakva podesavanja nisam radio, pa ni mjenjanje pass niti imena, radi sve odmah, sto bi rekli out of the box...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by pedja089 »

Super.
Jos da je pokrenuti neku temu o B4A...
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by LIAM »

Ja sam ga skinuo ali verziju 1.50 sa c...... . Instalacija je duga i mucna i kad sve podesite ne rade primjeri jer imate novu javu itd. Ali inace je dobar i mislim jednostavan. Svakako bi bili dobro imati 1.60 ali nisam nasao cr... . I da budite strpljivi sa emulatorom ppkrenut ce se
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by pedja089 »

Ja ga prvi put nisam uspeo ni instalirati. Toliko je toga skidao i svaki put isto i uvek mu neki djavo fali...
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by gurko »

Izgleda da je ipak jednostavnije na stari način! Prikačiti mobilni USB-om i raditi bez zaj*cije! ... :wink: :roll:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by pedja089 »

Ma najmanji problem je prikaciti usb... Nego ovo je sasvim druga prica, ovaj bt svakako bih koristio za kontrolu i upravljanje... Ne za prebacivnje slika i slicno...
Meni je jos jedini problem odraditi nesto na androidu, ili necemu slicnom. A isao bi definitivno na android jer ga ima sve vise...
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by gurko »

Ja sam probao onaj App Inventor, i stvarno, nikada nisam vidjeo jednostavniji nacin programiranja. Napravio jednu aplikaciju u njemu i to je to. Poslije toga se prebacio na Javu. Ipak za iole ozbiljniji rad App Inventor je nedovoljan!
Ako nisi radio u Javi, pa je zbog Androida moras uciti ... welcome to the club ... :P :wink:
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

slazem se za app inventor, nevjerovatan je, ali recimo ne mozes ukljuciti BT, mozda kada postane opensource krene nabolje :D...
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

COOLLLLL :D, prihvatili su me za testiranje MIT-ovog app inventora :D...vec vidim promjene, prva koju sma zamijetio da se moze kreirati vise Screenov-a, dakle imate potpuno novu kontrolu odo vidjeti imali jos sta :)
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by InTheStillOfTheNight »

Inače takvi BT moduli nemaju default postavke... Sve zavisi odakle ih nabavljate... Koristio sam ih na nekim projektima i tokom vremenena sam kroz nekih 100 komada dobio 3 različite verzije. CommandResponseMode() (AT) uvijek mi je bio na 38400, no AutoConnectionMode() nekada je na 9600, nekada na 38400. I treća verzija je bila sa BT-om koji nije SLAVE nego MASTER... Tako da barem ove tri možete očekivati ako nešto ne radi...

Programski sam to napravio kao RESET, koji podigne AT, šalje na 38400, promijeni brzinu AutoConnection Moda na 38400, i postavi BT kao SLAVE. Tako da više ne moram paziti koji je kakav...

Mislim da je komanda za Slave mod rada: AT+ROLE=0
Ima u dokumentaciji...
InTheStillOfTheNight
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

ja imam dva jedan sa DE a drugi sa ebay, i imaju razlicite defaultne postavke a ni AT command set im nije isti ali pretpostavljam da je to sve do firmwarea, jer mi totoalno izgledaju isto :D...inace su super za edukaciju...
User avatar
VooDooX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 09-10-2011, 19:57
Location: Slovenia

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by VooDooX »

stvarno se moze puno naucit i ak imas samo one sa DE, svejedno je nesto novo :)

i kakav je progress ?

ja sam totalno pao u guzvu i od zadnjeg posta nisam uspijo ni ukljucit programator u usb (toliko o tome).
User avatar
TomicIgor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 25-06-2009, 23:34

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by TomicIgor »

Igrao sam se sa modemom, i bas mi se svidja.. pogotovu sto ima interni buffer koji cuva podatke ako strana kojoj su podaci poslani ne moze da prihvati ili nije konektovana.

Ovde imate lepo objasnjeno kako podesiti dva modula u master/slave modu.. cak i autokonekt..
http://elasticsheep.com/2011/05/serial- ... onnection/

A imam pitanje sledece :) Da li je ko naterao ledice da trepere.. tj kako vec treba da rade.. mislim da trebaju biti dvije ledice za indikaciju.. jedna da su modemi upareni a druga za status modema.. (posto se spominju i na tom linku iznad) Ja sam povezao ledicu na PIO1, pin 24.. ali ne reaguje..
Posto pise da su ti pinovi programabilno ulazno/izlazni.. predpostavljam da se moze podesiti.. Pomoc? :D
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by gurko »

Probaj ovako:
http://imageshack.us/f/846/btkeyv1.png/
Ovo je projektovano po upustvima, ali nije prakticno provjereno!
Javi ako proradi ...
User avatar
mario KT
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 88
Joined: 11-11-2010, 21:04
Location: Kutina, Hrvatska

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by mario KT »

pedja089 wrote:Super.
Jos da je pokrenuti neku temu o B4A...

Imas PM pa cemo dalje... :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by pedja089 »

Evo bas me zajebava modul. stavio pin 34 na 0, resetovao ga, i sad ne mogu izaci iz komand moda...
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by InTheStillOfTheNight »

Ne znam točno @pedja sto te muci, ali ja i ne izlazim iz CommandResponseMode() nego samo napravim hardware reset sa MCU-a... Prilikom reseta modula bitno ti je samo kako si postavio tu liniju za odabir moda, tako da samo postavis ono sto zelis i napravis reset...

Po dokumentaciji ti moduli mogu raditi u:
Command Response mode
Auto connection mode

Command response je onaj dio sa AT komandama i na taj način podesiš što želiš
Auto connection mode je komunikacijski i tu samo možeš slati i primati pakete... dakle samo komunikacija kao da si spojio modul putem RS232... Jedino što možda tu nije navedeno je brzina odziva na smjer podataka...

Ako nešto šalješ sa HOST-a i SLAVE odgovara onda računajte na 50mS kašnjenja... Preko bluetootha je problem raditi protokole koji zahtjevaju REQUSET RESPONSE jer uz kurac svaki taj vrag traje 50mS, bez obzira što je UART na velikoj brzini...
InTheStillOfTheNight
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by pedja089 »

Ma problem je bio na plocici... Igor kad je pravio plocicu nije izvukao sve pinove nego samo na rx tx i napajanje. Pa je bila zajebancija oko lose zalemljene zice...
Uglavnom to sam resio sad, i sve vise nego odlicno radi. Tih 50mS mi je prihvatljivo, tacnije do 300-400mS je prihvatljivo. Tako da se ovo ubilo kao zamena za seriski kabal.
Primetio sam da ima dosta slicnih modula, ali nisu iste AT komande.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by InTheStillOfTheNight »

Ono što je dobro napraviti u svakom protokolu je i PING paket, pogotovo ako se radi o takvoj vrsti komunikacije. Po mojim testovima PING-a vrijeme potrebno da ovakvi moduli promijene smjer podataka je od 25 mS - 80 mS.

No da navedem još jednu stvar... Ako šalješ veću količinu podataka to će proći odmah... Npr... Dok šalješ 1MB sa PC-a na modul isto ti je kao i preko žice. Tu ćeš eventualno izgubiti 50mS, ali samo jedanput nakon promjene transmit\receive... Ostalih 950 kB će proći kao i preko RS232... Isto vrijedi u oba smjera, jedino vrijeme koji ti taj modul krade je ono kad primaš, pa nakon toga odgovaraš ili obratno...

Ako trebaš samo jedan smjer, onda nema tih 50mS čekanja... To vrijeme se negdje stvori između promjene transmit\receive Bluetooth-a, no nisam išao u detalje...

Bluetooth nije nešto posebno dobar, pogotovo ako stvar mora raditi uvijek... jer ako se on sruši onda je potrebno resetirati i MASTER i SLAVE i nikako se ne može podiži komunikacija bez toga... To za sobom povlači i postojanje kontrolnih paketa sa strane MASTER-a i SLAVE-a koji su provjera protočnosti kako bi se takva komunikacija moglo ponovno osposobiti na TIMEOUT-u.

Nije kao UART, pa sad ako ne valja checksum paketa baciš paket,, čekaš ponovni START BYTE, a Master radi retransmit zbog ne primljenje potvrde o dospijeću poslanog paketa... Taj sistem ne može jer kada to pukne kao da je netko presjekao žicu i jedina pomoć je restart oba govornika...
InTheStillOfTheNight
Post Reply