Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by pedja089 »

Super...
Mozda i ja probam malo cackati :D
User avatar
VooDooX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 09-10-2011, 19:57
Location: Slovenia

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by VooDooX »

evo dosli i moji moduli jucer. napravio sam si test pcb i konektao na PIC, radilo sve iz prve :).
domet je oko 20-25m.

firmware modula jos nisam mjenjao jer mi ovak radi super za to kaj trebam.
jedino trebam napravit novi pcb koji ce javit stanje povezljivosti PIC-u da ne salje datu cjelo vrijeme nego samo kad si konektan.
Attachments
IMAG0013.jpg
IMAG0013.jpg (81.24 KiB) Viewed 5553 times
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

ma kod mene radi sve ok pri komunikaciji, PC -> PIC+BT, ali android tel ->PIC+BT nema sanse? Pokusavao sam sve moguce ali jedino sto sam uspio je upariti ih, a konekcija nema sanse. tel je HTC WILDFIRE.
User avatar
VooDooX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 09-10-2011, 19:57
Location: Slovenia

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by VooDooX »

kojim si programom pokusavao napravit komunikaciju ? jer isto kod mene na htc desire sparilo ih je ali connection ne napravi dok ne otvoris programa. ja sam upotrebio "uconnect bt terminal phone"
User avatar
mario KT
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 88
Joined: 11-11-2010, 21:04
Location: Kutina, Hrvatska

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by mario KT »

Za komunikaciju s mobilnim uredajem treba Vam ili Blueterm ili Vasa aplikacija kako biste komunicirali s uredajem. Blueterm je aplikacija s Marketa, nesto slicno Hyperterminalu, a ja koristim Basic4andriod za svoje aplikacije ili AppInventor( uskoro se ukida ali objavljuju source code). Jedino je bitno da ste prije konekcije uprili uredaje. Komunikacija je identicna serijskoj komunikaciji s PC-om. Ovisno o BT uredjaju spajanjem specificiranog pina na modulu ulazite u AT command mod, te mozete podesavati ili upravaljati modulom (ukoliko ima I/O pinove).

Pozdrav Mario.


Da zaboravio sam napomenuti da koristim HTC Wildfire za Svoje aplikacije.
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

ma probao sam i blueterm i svoju app i uconnect nema teorije, nece pa nece :( narucio sam jos jedna sa dealextreme, pa kad dodje pokusam ponovo!!!

@mario

app inventor se skida sa google servera i pocinje projekat prebacivanje na MIT servere, ocekuju da ce sve biti gotovo u prvom kvartalu sledece godine...jesili kupio licencu za basic4android ili ???
User avatar
VooDooX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 09-10-2011, 19:57
Location: Slovenia

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by VooDooX »

grunf wrote:ma probao sam i blueterm i svoju app i uconnect nema teorije, nece pa nece :( narucio sam jos jedna sa dealextreme, pa kad dodje pokusam ponovo!!!

@mario

app inventor se skida sa google servera i pocinje projekat prebacivanje na MIT servere, ocekuju da ce sve biti gotovo u prvom kvartalu sledece godine...jesili kupio licencu za basic4android ili ???
i ja sam gledao appinventor ali mi nije jasan 5% :D. programiram php, javascript, c, ali appinventor mi nije bio jasan :D.
gledao sam ovaj basic4android i se sve zavrsilo kad nisam mogo pogledat neke kode na forumu i onda sam ljepo instalirao eclipse, otvorio bluetooth chat example i za 1 sat imao sam svoj prvi android app :D
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

eclipse je mocan alat i ima dosta primjera, i ja sam krenuo istom metodom :), appinventor je ok ali ima nekih stvari koje ne moze uraditi mozda kad postane opensource se situacija promjeni....
User avatar
mario KT
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 88
Joined: 11-11-2010, 21:04
Location: Kutina, Hrvatska

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by mario KT »

U potpunosti se slazem s @grunfom, eclpse je zakon ali za jednostavnije stvari (nabrzinu) appinventor je super. Sto je najbitnije zgodno je objasnjavati nekome tko prvi put pocinje s programiranjem, jer je sve slikovito (puzzle). Sto se tice basic4android-a nemam licencu ali ozbiljno razmisljam da kupim, pogotovo nakon izlaska 1,70 verzije. S obzirom da je sintaksa vrlo slicna Visual Basicu, a ja sam pocinjao programiranje u Basicu, davnih godina, nekako mi je najprikladniji, a postaje sve mocniji s novim verzijama.

Malo otisao offtopic, sto se tice BT modula i HTC, ja nisam imao nikakvih problema s konekcijom. Kolegi sam izradio aplikaciju (jos u razvoju) za upravljanje modelom helikoptera i radi savrseno.
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

na zalost kod mene jednostavno odbija bilo kakvu konekciju sa mobitelom:(...nista cekam da dodje drugi pa cemo da vidimo, koji ti je nadroid na telefonu kod mene 2.2....sto se tice licence mozemo popola uzet :D...
@VooDooX

koliko dugo si cekao dostavu???
User avatar
VooDooX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 09-10-2011, 19:57
Location: Slovenia

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by VooDooX »

grunf wrote:na zalost kod mene jednostavno odbija bilo kakvu konekciju sa mobitelom:(...nista cekam da dodje drugi pa cemo da vidimo, koji ti je nadroid na telefonu kod mene 2.2....sto se tice licence mozemo popola uzet :D...
@VooDooX

koliko dugo si cekao dostavu???
slabe 3 tjedne. mozda malo manje. jos cekam 2 posiljke. jos je 6 komada na putu negjde, hehe.

um. mozes slikat kako si vezao modul ? i meni je od vremena do vremena modul zeznuo i nije se dalo na njega konektat bez reseta. onda sam vidio da nisam vezao reset na vcc i za svaki slucaj sam dodao jos 2 kondica. 10uf i 100n na napajanje. sad vise nema problema.

sad se vec radi na novom projektu. elektronika koja ce ganjat centralno grijanje (pec, pumpe, podpihivanje) sa pic16f1519 koje sam jucer dobio sa farnella. i onda ce preko bluetootha slat sve temperature koje skuplja na kompjutor da mozem risat grafe :D
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

ma kodmene je vec spojen na adapter board nisam nista lemio.....nego ideja za te podatke ka konfjuteru rrd (round robin database) ja sam to za magistarski koristio fenomenalno, fixna baza 1,2Mb za 10 godina podataka svakih 6 sekundi upis u bazu :D , uff sto je to bio projekat :DDD

nista cekam novi modul pa cu vidjet do tada mogu iskoristi ovaj za komunikaciju pica sa racunarom bez kabla i to je nesto :D....
User avatar
VooDooX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 09-10-2011, 19:57
Location: Slovenia

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by VooDooX »

grunf wrote:ma kodmene je vec spojen na adapter board nisam nista lemio.....nego ideja za te podatke ka konfjuteru rrd (round robin database) ja sam to za magistarski koristio fenomenalno, fixna baza 1,2Mb za 10 godina podataka svakih 6 sekundi upis u bazu :D , uff sto je to bio projekat :DDD

nista cekam novi modul pa cu vidjet do tada mogu iskoristi ovaj za komunikaciju pica sa racunarom bez kabla i to je nesto :D....

aha. kad ces dobit nove module sa DX javi mi da ti saljem board. da se ne trebas mucit.

jesi mozda pokusavao promjenit role ? master / slave ?
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

hvala :D ma naravno da sam probao i master i slave i slave loop s PC hoce al na androidu nista, ma tek sam sinoc kupio ovaj na DX-u, haj ako zapne cujemo se....sad sam ljubomoran sto kod vas hoce :D...al sticu vas ja... 8) 8) 8)
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by gurko »

grunf wrote:ma kod mene radi sve ok pri komunikaciji, PC -> PIC+BT, ali android tel ->PIC+BT nema sanse? Pokusavao sam sve moguce ali jedino sto sam uspio je upariti ih, a konekcija nema sanse. tel je HTC WILDFIRE.
Neznam jel' imas jos uvijek ovih problema?! Ali ja sam imao istih sa svojim SE Xperia ray. Upari se ali nece da se konketure. Win7 nema drajvere za ovaj telefon preko BT. Trazio drajvere dva dana i na kraju sam nasao rjesenje ali ne i drajvere!
Naime, kada dodas mobilni kao BT device, onda mu napravis update drajvera, a za drajver rucno izaberes Microsoftov Serial Port over Bluetooth (il' tako nesto). Sada se mogu konektovati i poslati sa telefona sta hocu. Naravno na PCu moras imati konektovan terminal na tom portu da bi se mobitel uopste konektovao.

BTW, i ja cekam tri BT modula da mi dodju, pa onda nastaje borba sa PICom ....
User avatar
VooDooX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 09-10-2011, 19:57
Location: Slovenia

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by VooDooX »

Uzeo sam i ja telefon od seke ( experia x10 ) i nece napravit connection ni sa aplikacijom koju sam napisao ni sa necim drugim ali sa mojim htc-em, kompjutorom ide bez problema.

@grunf mozda ti je problem u telefonu, pokusaj sa kojim drugim.
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

vec razmisljam da ga routam pa da dignem nesto drugo na njega, javim rezultate, koji ti je android na tel?
User avatar
VooDooX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 09-10-2011, 19:57
Location: Slovenia

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by VooDooX »

grunf wrote:vec razmisljam da ga routam pa da dignem nesto drugo na njega, javim rezultate, koji ti je android na tel?
na HTC Desire gingerbread 2.3.7
na xperi-i 2.2.nesto :D
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by grunf »

dicu i ja gingerbread, mada nisam siguran kako ce reagovat ovaj moj wildfire na to :D
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Konekcija mikrokontrolera sa bluetooth-om

Post by gurko »

Nakon sto sam ga konektovao kako sam opisao u prethodnom postu, nemam problema. Konektuje se sa PCom i aplikacija koju sam napisao za Android u App Inventoru se konkektuje (bez problema) sa aplikacijom na PCu napisanu u C#.

Inace kod mene je verzija 2.3.4.
Post Reply