mjerac frekvencije sa pic16f84

Instrumenti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

buco

Post by buco »

A da upregnes nekog jaceg "konja" u cezu !? mozda i rezolucija bude bolja !? sto ti mislis !! Mozda bi se mogo pokrenut kakv projektic za jedan uredjaj koji bi objedinio vise funkcija !!
javite se !!!! s idejama !!!!!!
mdj300B
Napredujem
Napredujem
Posts: 126
Joined: 22-01-2005, 22:50
Location: BIH

Post by mdj300B »

Ne razumijem buco, samo činjenica je da sam uspio uništit jednog, nebi isključio ni da sam ga pregrijao!
A što znači ta skraćenica ECL ??
Evo što sam našao iz datasheets od ovog mojeg MB501L a kada sam otvarao bezzični u unutrašnjosti sam našao naljepnice s oznakom zabrane tj. crvena prekrižena ruka pa sam prvo posumljao da sam ga tako unuštio.
Tako da sam sledeći preskaler fizički izrezao s pločice od bezzičnog ( sve zbog opreza da i njega ne upropastim )da bi ga poslije povezao na ostali dio frekvenciometra.

Nisam baš nekakav stručnjak ali učim :)

Pozdrav

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... oard01.jpg
mdj300B
Napredujem
Napredujem
Posts: 126
Joined: 22-01-2005, 22:50
Location: BIH

Post by mdj300B »

trax wrote:Super, sacu i ja sklopit jedan :) Kako vidim na linku koji si na pocetku postavio: http://www.pira.cz/counter.htm pise da mjeri od
Display range: 0,0 to 999,9 MHz, resolution 0,1 MHz
ako je tako onda je do dobro. Samo, bilo bi jos bolje da ima bolju rezoluciju...
Pa trax ovaj link: http://www.qsl.net/yo5ofh/pic/freq_coun ... _meter.htm
što si poslao ima 7 znamenaka a napravio sam ga i radi lijepo 8)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Ma znam, to sam ja rekao "DRUG STARI"-om :)

Nego de mi TI sad reci, mdj300B, kakav je ovo preklopnik na shemi? Relej? Mozes li uslikati to sto imas da vidim kako izgleda vako "uzivo" :shock: :D
buco

Post by buco »

@mdj300B bez uvrede malo mi je onako zazvucalo neobicno ! ECL emiterski vezana logika [ Emitter Coupled Logic ] , vidis sab6456 [tako nekako] kao i telefunkenov U664 [ ima ih jos , sijecam ih se iz popravaka tunera ] korisre za brojilo ECL logiku , najbrza digitalana kola [ shottky TTL je blizu al ipak nije tako brz] a nije ni cude jel vidis kakva im je freq ulaznog signala . Mana im je visoka potrosnja struje i relativno mali broj komponenti po jedinici povrsine , Firchid je radio [ neznam je l jos] bit slice odreske u tehnologiji ECL kao i analogno mikro racunalo [knjiga prof Rbaric-a , i neki dokumenti drugi].Vidis da taj mali preskaler trosi par desetaka mA struje dok citava mikroracunala cmos trose micro ampere ali....!! :-)
mdj300B
Napredujem
Napredujem
Posts: 126
Joined: 22-01-2005, 22:50
Location: BIH

Post by mdj300B »

Ma možemo mi na i na ti jel, :P Nažalost nemogu uslikat zato što je sve zapakirano u kutijicu i polijepljeno a i nemam čime slikat :cry:

Uglavnom nisam koristio nikakve releje već obične preklopnike iz radio prijemnika ( Fm-Tape-AM ) i stim podešavam dali će mjerit u UHF ili VHF području znači od 10Hz do 20MHz i od 20MHz do 1,3 GHz.
Evo jedna impresija iz mjerenja: primaknem lijepo bezični telefon frekvenciometru "dignem slušalicu" i izmjerim 886,325MHz a na stacionarnoj jedinici 45MHz višu frekveniciju 931,325MHz. Znači bez ikakvog spajanja što bi moglo isto i kod DRUG STARI-og jer njegov SAB ima još veću osjetljivost a uz to i još veći dinamički odziv.
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

ja sam ovaj svoj složio više radi zajebancije, tek toliko da vidim kamo ga mogu sve spojit i kamo nesmijem :lol: :shock: sve je to bila priprema za gradnju ovog sa linka: http://hem.passagen.se/communication/fcntlcd.html
dijelovi mi uskoro stižu,i kad ga složim stavit ču sliku , ovo je vjerovatno najbolji mjerač koji je moguče doma sklopit


p.s. imam doma par komada MB506 iz sat. tunera i shemu za preskaler koji omogučava mjerenje do 3,5GHz, ali kome to treba
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

Imaju vrlo zgodni projekti na: http://www.cqham.ru/lcmeter3.htm i http://www.hamradioindia.org/circuits/fcl.php
A ako nekome treba samo mjerenje malih kapaciteta i induktiviteta - http://www.pi4zlb.nl/Zelfbouw/LC-meter.html
Pozdrav...
buco

Post by buco »

Pa pun je internet takvih i sl stvari , freq metara [ stalno cete nac neki "bolji"] , multimetara , pic scopa [ bar bio] , mjeraca , malih , i jako velikih otpora i sl... Sve njih krasi ipak visoka tolerancija[odstupanje] i 8 bitni MCUi cesto i takve klase kao PIC16 serija ili 8051/52 i slicno.Ja vijerujem da je jos uvijek aktivna stranica sa FPGA IC projektima [ samo mi ne pricajte kako je njih nemoguce nac !, nemoguce za one koji ne traze], odite tamo i downloadajte si sve sto trebate za zaista kvalitetne uredjaje , multikanalne DSO-e s svim popratnim mjerenjima i analizama [ harmonici, cent freq , usporedna analiza signala itd.. ] , i sve besplatno cak i PC aplikacije koje prate tako slozene projekte. Mozda je nabolje vec kad nesto radite cim cete se sluzit u poslu , a nije za edukaciju s ovim se nis ne naucite, da si odmah uzmete jedan kvalitetan uredjaj [ dokument s pratecim sadrzajem ] multinamijenski , cije cijene dijelova i nisu ni blizu onome sto dobivate .
Sto bi se dogodilo da nedaj boze "zalutate" na Atmelove stranice i mega serije 8 bitnih MCUa imali bi za iste pare "jos bolje" brojace [ freq metar u sustini] daleko brze i mocnije , ili da zalutate na ARMove stranice , Mipsove 32bitne masine ili 32 bitne MCUe na njihovim podlogama ...!? Xilixove stranice ..itd, tu mislim na sestrinske stranice koje te firme ne samo da placaju vec njihovi inzinjeri i generiraju takve i slicne projekte
veoma viske kvalitete , radi istog cilja kao i ovi PIC16 freq metri , da se prodaju proizvodi . Pa kad je vac to tako "prosetajte " malo internetom
i naci cete daleko bolje projekte kvalitetnih instrumenata ciji dijelovi i ne kostaju bog zna koliko [ npr 32 bitni ARM7core MCU se krece od 12--25$ , razlicitih proizvodjatja] a uredjai su daleko od ovoga sto radite SF za ovo !! Samo mi nemojte rec kako ste zadovolji i ovim !? jer je ocito da niste , svaki dan [ i cesce] osvane nova adresa gdije je "jos bolji" freq metar !!!!! :?
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

Nisam rekao da je bolji, nego da ima projekt koji objedinjuje ili "obijedinjuje" vise funkcija u jednom uredjaju, sto si i sam napisao Buco par postova iznad da bi bilo zgodno tako nesto konstruirati.
Dakle podloga postoji i zasto izmisljati toplu vodu ako su ti uredjaji za vecinu ljudi prihvatljivi i dovoljno tocni.
Kome treba brze jace i "bolje" vjerojatno to zna i sam napraviti pa takve stranice gdje je nesto "bolje" takvima i ne trebaju.
Osim toga postoje i specijalizirani IC-ovi koji se koriste za ocitanje frekvencije (ICL7226, rez. 0,1Hz) pa PIC-ovi,ATMELI i ostali mikrokontr. nisu ni potrebni.
buco

Post by buco »

Pa zato sam i predlozio da u stremljenju za sto boljim [ tako deklarirate sami svoje adrese sa shemema] i vise namjenskim odete na FPGA stranice i skinete jedan DSO projekt i imate nesto sto je ipak a razini solidnijih uredjaja a moze se kao sto nas friend kaze "..i doma sklopit". Ono je bio prijedlog prvenstveno da sluzi za edukaciju [ upotreba MCUa ]a usput da malo razvijemo mastu . Ja sam i dosao zato da se rasmijene iskustva iz rada s mikroracunalima a ne da glumin "google" !! Al eto to je in , uredu , ljudi postavljaju pravila. A sto se IC freq metara , voltmetara i slicnih metra tice mnogi imaju veoma visoku toleranciju pa bas i nisu nesto za konkurenciju racunalnom sustavu ali ... :)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

DRUG STARI wrote:ja sam ovaj svoj složio više radi zajebancije, tek toliko da vidim kamo ga mogu sve spojit i kamo nesmijem :lol: :shock: sve je to bila priprema za gradnju ovog sa linka: http://hem.passagen.se/communication/fcntlcd.html
dijelovi mi uskoro stižu,i kad ga složim stavit ču sliku , ovo je vjerovatno najbolji mjerač koji je moguče doma sklopit
Ima li za ovo HEX ??? Nesto nisam vidio...
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

Nema, ali cijeli kit mozes kupiti za 59€ plus postarina ili samo isprogramirani PIC, ali njegovu cijenu ne znam.
Meni je za narucene dijelove zaracunao postarinu 2,5€ (ne za frekvencmetar)...
Last edited by Spiky on 22-03-2006, 19:41, edited 1 time in total.
buco

Post by buco »

To van oce naplatit !?! nije moguce ! Hmmm , izgleda da se isplati tako sto napravit i prodavat programirani IC !!!! Zanimljivo !!
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

Znanje se uvijek prodavalo, svaka cast onima koji to zele podijeliti sa ostalima - besplatno.
Ociti primjer je RDS encoder za kojeg je isto potrebno kupiti isprogramirani PIC od nekog Ceha koji je to "razvio"
za razliku od druge sheme na koju sam naisao surfajuci gdje je sve "fr*e" i jos nije potreban ni PC vec se
tipkovnica direktno spaja na uredjaj i programira on the fly.
Znaci nisam iznenadjen sto Daniel ne zeli podijeliti source kod za navedeni frekvencmetar vec ga prodaje u kitu ili samo PIC.
Doduse od svih projekata na njegovoj stranici taj se jedini naplacuje,ima jos jedna verzija frekvencmetra ali ne koristi LCD.
Za mene je ok ako netko tko je ulozio svoje vrijeme,znanje i trud zeli to naplatiti - druga je stvar da li je netko to spreman platiti.
Znaci ko voli - nek izvoli.
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

Programiranje PICa Daniel računa 16Eura + prazan PIC16F870- 9Eura, e sad kako gledate na to možda je puno a možda i malo. Čovjek ima preko 60 besplatnih i vrlo kvalitetnih projekata na svojoj web stranici, koliko sam primjetio nisu od nigdje kopirani i plod su njegovog truda i znanja, a samo za taj projekt nije stavio HEX. Neka čovjek i malo naplati svoj trud i znanje.Poštarinu naplačuje 2,5Eura= cca20kn, a Chipoteka, Elmatis, Tevetron ... 25kn, pa prosudite sami.

Pozdrav ekipi
buco

Post by buco »

@drug stari to si "primijetio" radeci analizu FW ili "od oka" !? :? Mislim na fr*e uradke !? s te stranice.
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

Možeš raditi "analizu", a možeš i pregledati "od oka" par stotina web stranica sličnog sadržaja, svodi se na isto - na njegovoj stranici nema "prekopiranih" projekata, ima detaljne opise svega, a znate i sami koliko web stranica ima sa projektima pokupljenih sa svih mogučih strana, sa šturim ili nikakvim opisom. Ne velim da su njegovi projekti najbolji - uvjek se može bolje, ali ruku na srce - čovjek kuži stvari i sposoban ih je izvest.
Uostalom nitko nikoga ne prisiljava da izradi taj frekvenc-metar, ima i drugih koji su besplatni, ali neznam zašto se netko čudi ako čovjek hoče nešto naplatit, pa svi mi radimo za novce i nitko poslodavcu ne veli " evo šefe ovaj dan ili tjedan radim besplatno". I da, očito se "isplati tako sto napravit i prodavat programirani IC" i draže bi mi bilo da sam novce poslao nekom u Hrvatskoj, jedini problem je što nemam kome.

Pozdrav
buco

Post by buco »

Sto za tebe znaci kopirnje FW . Kako ti to zamisljas i kako bi to mogao utvrdit [ postupak] !? Ja znam sto ja mogu ali ja sam tebe pitao dali si radio analizu FW koji su fr*e na toj stranici [ ne fr*e nije dostupan dok ne platis i nemozes radit analizu] kad vec tvrdis da nista nije kopirano .
Reci ti meni jesi ili nisi !? I koje to fw nemoes nac nigdje drugdje !? za koje uredjaje ?
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

Buco ovo nema smisla, ako hočeš pročitaj si još jedanput moja 2 zadnja posta, pregledaj njegovu web stranicu i ako misliš da si negdje vidio iste stvari ok, ako nisi isto ok, boli me kita.
Pod kopirane projekte mislim na sve one sheme, nacrte kako god hočeš, evo ima ih i ovdje; http://www.elektronika.ba/el.sheme/ , koje su pokupljene od ko zna kud i za koje je ponekad upitno dali rade (bar kako bi trebale).

Pozdrav
Post Reply