ESR meter (ruski)

Instrumenti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: ESR meter (ruski)

Post by mbruck »

Hi,

Dočim sam vidio temu odmah sam otišao na ruski sajt i ...... pobjegao glavom bez obzira. Onde se ne zna ko pije, a tko plaća na ruskom..
Da li brate možeš projekat staviti i jedan "normalan" zip i objaviti ga ovdje?
Pitanje 2: Da li je za ovu šemu objavljen dodatak za LCR mejerenje?

poz...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: ESR meter (ruski)

Post by Feko »

1. hocu...cim uhvatim vremena.
2. to imam u planu napraviti... :wink:
edit: schema ESR metrai ista, drugi rus je radio dodatak...
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: ESR meter (ruski)

Post by Gromit »

Pozdravljam sve, pogotovo kolegu Feku!

Ja sam se skompao sa jednim tipom sa edaboarda (sada komuniciramo preko emailova) koji ima hrpetinu ESR metrova, između ostalog i ovaj ruski, samo on nije proširivao opseg na više od 10 Ohma. E sad, i ja i on smo bacili oko na ovaj projekt:
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... ldal1.html

Ne znam da li ovaj tvoj radi "in-circuit" mjerenja???
Svejedno, tip se upustio u izradu tog mađarskog LCM metra, kako je sam rekao - čisto iz zajebancije - i kaže da se nemalo iznenadio sa mogućnostima (i preciznosti) tog metra s obzirom na jednostavnost izvedbe! Čak pokazuje (što nisam znao) "curenje" kondenzatora u obliku šupljeg kvadratića na displayu koji se popunjava u ovisnosti o težini curenja! I, naravno, mjeri "in-circuit", kao i široki raspon C i L! Još ga usavršava, pa gad bude gotov vjerojatno ću ga i ja sagraditi! Također ovaj tvoj ruski metar sa proširenim opsegom mi je JAAAKO zanimljiv, jedino ne znam jel radi in-circuit?
E sad, negdje sam našao, pojma nemam gdje, podatak da može bit problema kad mjeriš ESR kondenzatora na koji je paralelno vezan mali keramički kapacitor (što je čest slučaj) - neki metri imaju problema s time, neki ne, ovisno na kojem principu rade. Jel možda znaš o čemu se tu radi?

THX!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: ESR meter (ruski)

Post by Feko »

Iskreno, pojma nemam :roll: Mogu dodati blok kondenzator pa vidjeti kako je sa i bez njega. Ne mislim ga više dograđivati i rastavljati...trenutno mi je okupacija jedna "malo veća" igračka, no i za nju trenutno nemam vremena :roll: :wink:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 26&t=11366

edit: in-circuit nema.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: ESR meter (ruski)

Post by abc »

Gromit wrote:Pozdravljam sve, pogotovo kolegu Feku!

Ja sam se skompao sa jednim tipom sa edaboarda (sada komuniciramo preko emailova) koji ima hrpetinu ESR metrova, između ostalog i ovaj ruski, samo on nije proširivao opseg na više od 10 Ohma. E sad, i ja i on smo bacili oko na ovaj projekt:
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... ldal1.html

Ne znam da li ovaj tvoj radi "in-circuit" mjerenja???
Svejedno, tip se upustio u izradu tog mađarskog LCM metra, kako je sam rekao - čisto iz zajebancije - i kaže da se nemalo iznenadio sa mogućnostima (i preciznosti) tog metra s obzirom na jednostavnost izvedbe! Čak pokazuje (što nisam znao) "curenje" kondenzatora u obliku šupljeg kvadratića na displayu koji se popunjava u ovisnosti o težini curenja! I, naravno, mjeri "in-circuit", kao i široki raspon C i L! Još ga usavršava, pa gad bude gotov vjerojatno ću ga i ja sagraditi! Također ovaj tvoj ruski metar sa proširenim opsegom mi je JAAAKO zanimljiv, jedino ne znam jel radi in-circuit?
E sad, negdje sam našao, pojma nemam gdje, podatak da može bit problema kad mjeriš ESR kondenzatora na koji je paralelno vezan mali keramički kapacitor (što je čest slučaj) - neki metri imaju problema s time, neki ne, ovisno na kojem principu rade. Jel možda znaš o čemu se tu radi?

THX!

Ja napravio i ne radi kako treba , odnosno ne radi nikako(neka mjerenja odradi kako treba a neka izbacuju neke gluposti koji nemaju veze sa mjerenjem) , mislim da kada kupis kit dobijes drugi hex koji radi a ovaj sto moze da se skine sa sajta je cini mi se "....macku o rep" .

Da ne bude zabune napravio njihov PCB koristio 1% otpore i 1% kondenzatore skinute iz nekog iskrinog instrumenta za mjerenje kapaciteta i induktiviteta i nista nije pomoglo da pocne da mjeri kako treba.
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: ESR meter (ruski)

Post by Gromit »

@abc:
Joj tu ima toliko toga gdje se možeš zeznut - ne znam taj moj kolega ga hvali na sva usta! On ga je doduše malo preradio (dodao neki filter protiv smetnji, ništa bitno u samom dizajnu). Pošto sam mu rekao da i ja namjeravam napravit taj metar, obećao je kad ga skroz ispita (uključujući in-circuit mjerenja) da će mi poslat detaljne upute, a to će biti brzo. Nemam poma što je kod tebe/Vas pošlo krivo, ali ako ja zapnem taj kolega će mi pomoć da ga dovedem u radno stanje. Koji si firmware stavio? Kad sam kontaktirao tog Mađara koji ih prodaje (ne konstruktora) da li bi mi poslao/prodao samo programirani PIC lagano me je odjebao i reko neka ga sam zapržim i to sa verzijom 1.25 NE 1.35 kao što bi bilo logično! Ta verzija 1.35 je za neke lončaste induktore - šta ti ja znam, ali mogu pitat kolegu koji je točno firmware ubacio u PIC (a svakako ga je skinuo otkuda i ti, dakle MORA raditi!). Ne znam, za sada (a sigurno ćemo ostat u kontaktu, ako ga budem pravio) bi provjerio jel PIC dobro programiran (uključujući fuse bitove i to). Ako hoćeš opiši malo detaljnije simptome - možda mogu pomoći štogod (uz pomoć kolege)!

Ajde, pa mi javi (ne zaboravi spomenut koji si firmware stavio) te detalje o problemu, jer je i meni u interesu! (Ako hoćeš možeš i na PM).

Pozdrav!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: ESR meter (ruski)

Post by Feko »

Obzirom da sam ovog ESR metra utržio...napravio se drugi. :wink:
Image
Image
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: ESR meter (ruski)

Post by Gromit »

Svaka čast, stvarno izgleda profi!

Šteta šta nema mogućnost "in-circuit" mjerenja... :cry:

Btw. koliko je ovaj "shielding" tj. bakar s gornje strane pločice važan - da znam kad budem sastavljo ovaj svoj (mađarski)?

Pozdrav!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: ESR meter (ruski)

Post by Feko »

U ovom slučaju gornji sloj je masa i povezan na 15-tak mjesta sa donjim slojem. Kako je na tvom mađarskom
to ne znam :wink:
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: ESR meter (ruski)

Post by Gromit »

Ma je, kužim, mogu i ne moram stavit taj shield, zato sam i pitao generalno kolko je taj shielding potreban; i da ne zaboravim da li je za uređaje takve vrste (s obzirom na frekvencije na kojima rade, a nisu previsoke) potrebno obavezno koristiti vitroplast ili je dobri stari pertinax dovoljno dobar?
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: ESR meter (ruski)

Post by Feko »

ma radit će to i na pertinaksu. Možeš ti masu povezati na neki drugi način no ovako ti je jednostavnije nego raditi dvostranu pločicu ili ne daj bože sve te veze mase vezivati žicama :ohno: . Sve ostale rupe koje se ne spajaju sa masom tj. gornjim slojem se samo malo izgrecaju svrdlom promjera 6-10mm sa te gornje strane.

edit:
nije to neki rf predajnik da mu treba oklop...no sve ovisi u kakvom "zagađenom" okruženju bude instrument radio...oklopiti ga nije na odmet :wink:
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: ESR meter (ruski)

Post by Gromit »

OK, Feko, hvala!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: ESR meter (ruski)

Post by Feko »

@Gromit, de stavi u RAR dokumentaciju od metra što spominješ...da ne blonjam po tom mađarskom sajtu jer se ne snalazim...da vidim šta je to :?:
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: ESR meter (ruski)

Post by abc »

Feko wrote:@Gromit, de stavi u RAR dokumentaciju od metra što spominješ...da ne blonjam po tom mađarskom sajtu jer se ne snalazim...da vidim šta je to :?:
U biti sranje koje jos koristi i reed rele i 1% kondenzatore:)

S*****n mu je hex , moguce da treba naci verziju koja radi.

Sta ce ti igracke kad si napravio sebi dobar LCR?

Us put imam 2xPIC za tog madjara, jedan ne programiran jos uvjek:)
Ej feko pa sta cutis, ti bi mogao da lepo to prevedes:)

Evo potrudio sam se da nadjem link:)

http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... .html?pg=1
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: ESR meter (ruski)

Post by abc »

Gromit wrote:@abc:
Joj tu ima toliko toga gdje se možeš zeznut - ne znam taj moj kolega ga hvali na sva usta! On ga je doduše malo preradio (dodao neki filter protiv smetnji, ništa bitno u samom dizajnu). Pošto sam mu rekao da i ja namjeravam napravit taj metar, obećao je kad ga skroz ispita (uključujući in-circuit mjerenja) da će mi poslat detaljne upute, a to će biti brzo. Nemam poma što je kod tebe/Vas pošlo krivo, ali ako ja zapnem taj kolega će mi pomoć da ga dovedem u radno stanje. Koji si firmware stavio? Kad sam kontaktirao tog Mađara koji ih prodaje (ne konstruktora) da li bi mi poslao/prodao samo programirani PIC lagano me je odjebao i reko neka ga sam zapržim i to sa verzijom 1.25 NE 1.35 kao što bi bilo logično! Ta verzija 1.35 je za neke lončaste induktore - šta ti ja znam, ali mogu pitat kolegu koji je točno firmware ubacio u PIC (a svakako ga je skinuo otkuda i ti, dakle MORA raditi!). Ne znam, za sada (a sigurno ćemo ostat u kontaktu, ako ga budem pravio) bi provjerio jel PIC dobro programiran (uključujući fuse bitove i to). Ako hoćeš opiši malo detaljnije simptome - možda mogu pomoći štogod (uz pomoć kolege)!

Ajde, pa mi javi (ne zaboravi spomenut koji si firmware stavio) te detalje o problemu, jer je i meni u interesu! (Ako hoćeš možeš i na PM).

Pozdrav!
Dobro je programiran , radi ali samo kondenzatore, nesto u samom softveru ne radi , nemoze da prodje self test za L i tu pokazuje neke gluposti takodje i ESR.

Koristi prakticno istu shemu za mjerenje samo prekopcava reed relejom.

Neznam koja verzija softvera je unutra mislim najnovija.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: ESR meter (ruski)

Post by Feko »

abc wrote:...
Sta ce ti igracke kad si napravio sebi dobar LCR?...
Tek nedavno sam shvatio da se te igracke daju dobro prodati :ohno:
barem se malo smanja troskovi hobija koji nije bas jeftin :roll:

edit:
Nažalost ne znam ni beknuti na mađarski...da mi djed nije poginuo u 2 svjetskom ratu ja bi vjerojatno pričao mađarski bolje nego rvatski :cry:
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: ESR meter (ruski)

Post by abc »

Nesto o LCR-u, ovo je bolji uredjaj od svih koji si pravio osim ruskog. Problem je prigusnica koju se izgleda nemoze kupiti vec ju treba namotati na tocno odredjenom jezgru, ovdje nije u pitanju samo induktivitet, ti bi mogao napraviti induktivitet jer imas "rusa". Ili kupiti gotov kit gdje dobijes namotan induktivitet. Ja sam kupio u farnellu prigusnicu koja bi imala najjpribliznije karakteristike ali izgleda je to problem zasto ne radi, jedino probati starije softvere ali mislim da to nece pomoci.
Takodje trebaju kvalitetni polistireni 1% koji kad se kupuju nisu jeftini, moze ih se naci u starim uredjajima ne tolerancije 1% ali mislim da to i nije vazno jer se uredjaj kalibrise.

Evo citat jednog teksta o polistirenima:
"Jos jedna vrsta kondenzatora koja moze biti problematicna su polistireni. Lako se prepoznaju jer izgledaju kao smotuljci folije i debljeg najlona. U rijedjim slucajevima budu zaliveni smolom u plasticnu kutijicu, u kojem slucaju nisu problematicni. Sam kondenzator ovdje nije problem, no polistiren ima jako nisko taliste pa ga je moguce ostetiti prilikom lemljenja. Greska se najcesce manitestira kao gubitak kontakta ili kratki spoj ako se kondenzator savije dok je zalemljen na plocici, i naravno, jako ju je tesko naci. Polistirenske kondenzatore je gotovo nemoguce pronaci u prodaji osim sa starih lagera. Jedina dostojna zamjena im je silver mica."

Ima ih u prodaji recimo farnell ali su vrlo skupi.
Recimo farnell kataloski broj 9520414 , 10000pF 63V kosta 1,11funti i to ga nemaju na stanju cekaju posiljku.
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: ESR meter (ruski)

Post by MHN »

Feko wrote:1. hocu...cim uhvatim vremena.
Imas li vremena da ovo sastavis nama ovdije shema, hex i ostalo :?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: ESR meter (ruski)

Post by Feko »

To se odnosilo na onaj dodatak za L-C mjerenje. No iskreno ne da mi se to raditi, a imam i par otvorenih projekata za koje još čekam dijelove. No schemu tog dodatka i hex mogu postaviti ako treba? Čim dođem s posla...no moraš se sam poigrati sa dizajnom PCB-a. :wink:
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: ESR meter (ruski)

Post by MHN »

Ma za PCB nije problem to bih odradio, ali posto vidim da ima nekih razlika u shemama samo da nju i hex stavis ili da das neki od linkova, ni ja stvarno nemogu se snaci na onoj ruskoj stranici. Nije hica nikakva ako stigne dobro i jest, znam i sam kako je kada obveze stisnu. :)
Post Reply