0-30V 2,5A napajanje-proba

Sklopovi za napajanja

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

0-30V 2,5A napajanje-proba

Post by xplod »

Evo brzinski sam nesto zavrsio mada mi nije bilo potrebno al mi se svidjela shema pa reko samo neka se nesto radi... :D

Doduse nemam kuciste ali nije mi frka i njega cu nabaviti uskoro.
Eh jedina mana ili mozda i nije, je ta da je donja granica napona oko 5V.iako je
prema shemi 2V.mislim da je razlog mozda sto nisam koristio bd135 nego bd139 i otpor od 15K sam napravio od 10K i 4K7....nisam siguran moracu mozda jos malo da vidim posto nisam imao te komponente...

Transformator je 33V na sec snage 65VA,mislim da ce biti sasvim dovoljna za neke standardne aplikacije...

shema:
http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html

[/url]http://www.youtube.com/watch?v=NOMQU2bTfl4[url][/url]

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... C00560.JPG
....
Shenda

Post by Shenda »

BD135 i BD139 su jednakih karakteristika, osim što je ovaj drugi za viši napon!
10k + 4k7 - je u granici tolerancije za 15k!

... ni jedno od ovog nije razlog nešto višem minimalnom naponu, nego napon sekundara transformatora, koji je gotovo 50% viši od specificiranog :!:

Pripazi na disipaciju tranzistora! Na tvom mjestu bi povečao hladnjak, ili stavio još jedan tranzistor snage u paralelu (sa emiterskim 0,1 ohm/5W otporima) :!:
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

Ma ja ali ako stavim dva izlaza onda mogu ostvariti i vecu struju na izlazu,
jeli mozda na to ciljas....u svakom slucaju cu probati i 24V sec. na trafou pa cu javiti...

pozz
....
Shenda

Post by Shenda »

Ne ciljam toliko na veči struju na izlazu, koliko na zaštitu izlaznih tranzistora... Disipacija se na njima računa tako da množiš struju kroz tranzistor sa padom napona na njemu... To je posebno problem kod niskih napona i velikih struja. Ako npr. na izlazu imaš 5V i trošilo koje vuče 2A disipacija na izlaznim tranzistorima je 80W!!!

E sad, kako? Napon sekundara je 33V, što daje ispravljeni napon oko 45V (33 X 1,41 - 1,4 = 45), pa je pad napona 40V, puta dva A -> 80W. To je OK, ALI SAMO NA 25 STUPNJEVA C! Praktično nemaš nikakvu rezervu... Porastom temperature, pada dozvoljena disipacija na tranzistoru i on gori...
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

Mislim da mi 33V na ulazu ne predstavlja problem Kopcao sam kenwood cd player auto sa dva zv. izbazdario sam na 14,4V i pojacao sam ga na vise od pola ,,nijednom se nije ugasio,,niti ima distorzije a hladnjak tranzistora je umjereno topao(mlak) tako da neznam dali cu da dodajem jos jedan tranzistor.mjerio sam napon poslije ulaznog kondenzatora(3300uF-35V)
tu je negdje na oko 36,3 pokazuje.
Kopcao sam trafo od 24V!!ko prema shemi i max napon mi je 28,7V(Vjerovatno da bi kond. trebao tada biti prema shemi 40V a kod mene je 35V

(Manje vise nije vrijedno da se peglam oko toga to sam napravio eto cisto onako,neke male sklopove da kopcam do nekih 1A al hvala za info :D
....
popac
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 28-09-2007, 18:38

popac

Post by popac »

gledaj daimas bar 2000 mikroF po amperu inace ovo dobro radi imam ga i ja uradjeno s tim da sam u izlazu dodavao redno jake diode da bi minimalni napon bio O
Post Reply