Trashclone

Audio projekti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Shenda

Trashclone

Post by Shenda »

Na početku odmah napomena – radi se o ko-zna-kojoj-izvedbi popularnog gainclone-a, a ime je dobila po tome što velika večina dijelova potiče iz mog junk-boxa (koji je za mnoge obično smeće!). Ipak se tu našlo par silver-mica kondića... kao i 0,7uH zavojnice iz Sonyjevih TV-a :wink:

I baš suprotno imenu – zvuk uopće nije smeće! Ne mogu reći da sam iznenađen, čitao sam o ovom pojačalu samo pozitivne kritike, a prvi testovi samo su potvrdili da ovo „malo“ pojačalo (8,5 x 5cm) zna svirati...
Na netu je ogromna količina shema, nacrta PCB-a i literature... dovoljno je u Gogle ukucati LM3886 ili gainclone. Odlučio sam se za „malo kompliciraniju shemu“ i razvio vlastitu pločicu, iako moram priznati da je nemoguće izbjeći sličnost sa već-viđenim rješenjima. :wink:
Namjeravam uraditi još dva, vezati ih u BLT a na ulaz staviti obrtač faze... što bi dalo oko 120W RMS po kanalu, sa čak oko 250W pick (prema data sheet od Nationala) ->

http://www.national.com/ds/LM/LM3886.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

... a ostatak šminke, soft-start, termička te zaštita zvučnika... uglavnom je već rađena tako da tu ne očekujem probleme... Neko će pitati zašto termička zaštita, kad sam IC ima svu moguću zaštitu (SPiKe)... pa upravo zato da izbjegnem aktiviranje interne zaštite, koja „baš i ne zvuči najljepše“... :roll:

Na kraju napomena da se na istu pločicu može staviti i LM3785/3786, uz nešto manju izlaznu snagu, a kod 3785 elementi vezani na nožicu 8 nisu potrebni (mute funkcija)
Attachments
Trashclone c.jpg
Trashclone c.jpg (153.2 KiB) Viewed 14103 times
Trashclone b.jpg
Trashclone b.jpg (86.89 KiB) Viewed 14099 times
Trashclone a.jpg
Trashclone a.jpg (159.61 KiB) Viewed 14105 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Trashclone

Post by pedja089 »

wow ovo izgleda odlicno :!: cime si sekao plocicu, izgleda ko da je izasla ispod cnc-a :?:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Trashclone

Post by Feko »

Neka mi smo netko kaze da su sve one sasije starih televizora, videa ATX napajanja itd smece! Ja takodjer vadim sve sto se moze od starih dijelova pa samo ono sto nemam kupim novo.

Shenda, pohvala i od mene :!:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Trashclone

Post by Smjesko »

I od mene :!:
Shenda

Re: Trashclone

Post by Shenda »

pedja089 wrote:... izgleda ko da je izasla ispod cnc-a :?:
:lol: Nije! Stari dobri sistem - skalpel, ravnalo i rub stola... pa onda flex na potrebnu mjeru!
Feko wrote:Neka mi smo netko kaze da su sve one sasije starih televizora, videa ATX napajanja itd smece!
Pa sad... nisu ni rudnik sa blagom... ali se uvijek da naći upotrebljivih stvari... kojih često nema u prodaji, ili je smiješno kupovati... Osim toga može se vidjeti i naučiti kako se tvornički rade pojedini sklopovi i koja rješenja se primjenjuju... pa nešto od toga pokušati i sam primjeniti kod svojih sklopova... :wink:

Dečki, hvala na pohvalama! :wink:
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Trashclone

Post by Drago_Zg »

Elementi uredno poslagani, što je za očekivati, botton layer samo sa vodovima. To je ono što smatram
ispravnim i tako i ja radim. Pločica je čista i oku ugodna. Priznajem, jako lijepo.
Pozdrav!
Shenda

Re: Trashclone

Post by Shenda »

Hvala Dragec!

Još jedna mala dopuna... Oni koji prate ovaj forum sjetiće se da sam pred dva mjeseca radio na DOGC pojačalu po shemi kuma Bore ->

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=9&t=5169" onclick="window.open(this.href);return false;

... koje još uvijek nije u potpunosti završeno... :roll: DOGC je zapravo skraćenica Death Of GainClone, što nema smisla prevoditi... Kratki usporedni slušni test, sa istim bench ispravljačen, sa istim naponon (+/- 35V), koji je ruku na srce maximalni za Trashclone, a za DOGC ipak nešto niži... pokazao je da je DOGC ipak bolje pojačalo, sa definiranijim i nešto čvršćim zvukom, posebno u donjem dijelu audio spektra, sa više "rezerve snage", što je i bilo za očekivati... Usput treba napomenuti da je cijena DOGCa (bez ispravljača i trafoa), oko 4 do 5 puta veća, a da je jako teško doći do nekih elemenata (posebno IRFD110), ne treba ni govoriti... Začudo, imao sam osječaj da je Trash glasniji...
Na kraju - oba pojačala imaju svoje prednosti i mane... a ja bi se ipak odlučio za DOGC! :wink:
User avatar
jopagti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 716
Joined: 29-03-2006, 21:40
Location: Hrvatska

Re: Trashclone

Post by jopagti »

Super izgleda....vjerujem i da tako radi :wink:
...dok citash ovaj tekst,tvoje karlovacko je sve toplije i toplije...
micro2802
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 16-02-2009, 22:41

Re: Trashclone

Post by micro2802 »

Super su samo jedan nedostatak fale rupe za montažu.
Shenda

Re: Trashclone

Post by Shenda »

Rupa za montažu postoji! Došla tvornički na LM3886 :wink:

Pločica je dovoljno lagana i malena da ju sam IC nosi bez problema! :wink:

Ako bude potrebno izbušiću i dodatne rupice na pločici, mjesto sam predvidio, to je najmanji problem...
User avatar
RazoR
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 255
Joined: 01-08-2008, 15:14
Location: Hrvatska

Re: Trashclone

Post by RazoR »

Prekrasno! Ovakve slike bi gledao dan - noć!
Još samo da to "upakiraš" u jednu kutiju kao sto je ova ovdje:

http://www.accosijek.com/forum/index.php?topic=358.0" onclick="window.open(this.href);return false;

(OK, znam da si to sigurno vec vidio)
Shenda

Re: Trashclone

Post by Shenda »

Hvala RazoR.
Da vidio sam... Potpuno drugčiji pristup i koncept... Vrhunska p2p izrada sklopa - majstorski! Kištra za gledati i ne dirati masnim prstima... :wink:

Moram priznati da imam averziju prema p2p načinu spajanja još od vremena TV-a koji su tako bili rađeni... Ne znam... nekako mi je to - neuredno, gomila žica...
A opet, na netu kažu da tako najbolje zvuči... :roll:
User avatar
jopagti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 716
Joined: 29-03-2006, 21:40
Location: Hrvatska

Re: Trashclone

Post by jopagti »

Meni p2p nacin spajanja(kao sto je na onom amp-u) je savim OK, i ne izgleda mi tak neuredno :roll: samo treba paziti na tochan raspored zica tj odnos medu njima,zbog samoindukcije i sl... :roll:
...dok citash ovaj tekst,tvoje karlovacko je sve toplije i toplije...
Shenda

Re: Trashclone

Post by Shenda »

Ne kažem da nije OK. Samo kažem da ja imam averziju... :roll:

Dalo bi se diskutirati o prednostima i manama p2p i PCB... ali ovo je tema o GC, zapravo o Trashklone-u koji sam složio...
Shenda

Re: Trashclone

Post by Shenda »

... nastavak priče...

Nije se samo krkala kuhana šunka, hren i mladi luk, te farbala i tucala jaja... malo se i radilo...

Kako je ofset na izlazu (uz kratkospojen ulaz), na ona prva dva bio 0,000 mV (Fluke 74), njih sam odlučio ostaviti... a u BLT idu ova četiri (dva i dva)... :wink:
Attachments
trash a.jpg
trash a.jpg (124.75 KiB) Viewed 13538 times
trash b.jpg
trash b.jpg (125.76 KiB) Viewed 13538 times
trash c.jpg
trash c.jpg (137.03 KiB) Viewed 13537 times
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Trashclone

Post by mataya »

jako ljepo odrađeno kao i inace :wink:
nego sto ti radis sa tolkim pojacalima :shock:
naravo ako ta informacija nije poslovna tajna :lol:
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
Shenda

Re: Trashclone

Post by Shenda »

Slušam glazbu... :!: :wink:

Ovo ide u aktivne zvučničke kutije... za bas... :wink:

Nema tajni, svoje radove ne prodajem (a ni dijelove, kao što znaš!), ovo je hobby, užitak, aktivni odmor...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Trashclone

Post by Feko »

Odlično...tako to izgleda kada se sa ljubavlju radi :lol: :lol:
Shenda to nije postavio na forum da ga mi hvalimo nego da nam "vadi mast" :lol: :lol:
User avatar
RazoR
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 255
Joined: 01-08-2008, 15:14
Location: Hrvatska

Re: Trashclone

Post by RazoR »

Shendini radovi su uvijek predobri. Svaka čast! To je pravi zaljubljenik u elektroniku, radi i ono što mu netreba :wink: To je umijetnost kad se radi s ovolikom ljubavi :lol:
Shenda

Re: Trashclone

Post by Shenda »

Feko wrote:... da nam "vadi mast" :lol: :lol:
Ja :?: :?: :?:

Ni slučajno :!:

Ja to nebi nipošto učinio... :wink:
Post Reply