Cijevno pojacalo

Audio projekti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
parabellum
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 19-04-2007, 03:54

Cijevno pojacalo

Post by parabellum »

Konacno sam u nedjelju zavrsio cijevno pojacalo na kojem sam radio u zadnje vrijeme.

Projekat mi je posebno drag jer sam radio sa svojim starim a nisamo jako dugo radili ninacemu zajedno.

Stampanu plocu nisam htio da koristim zbog 2 razloga. Nije ni izbliza zabavno kao direktna "point to point" metoda, a i kvalitet zvuka je losiji zbog blizih i slabije izoliranih veza i neizbjeznog kapaciteta na dvostranim plocama.

Ovo je slika gotovog pojacala, a dole ispod cu staviti slike izrade.

Image
parabellum
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 19-04-2007, 03:54

Post by parabellum »

Svi dijelovi na okupu. Prototipi su nacrtani i dizajn je izabran. Vrijeme je da se krene.
Image


Gornja ploca je od aluminiuma. Sav rad je vrsen na kuhinjskom stolu. Sajmerlica je koristila da bih mogao lakse busiti rupe kroz otvor na sredini :lol:
Image



Ovo je straznja ploca od hrastove daske. Rupa ulaza za struju je napravljena busenjem sitnih rupica i onda turpijanjem do upale misica.
Image


Donja strana je napravljena od sperploce. Rupe sam izbusio radi protoka vazduha.
Image



Parola je snadji se. Piva i tikvica su posluzili kao teg dok se ljepilo susilo preko noci.
Image




Farbao sam pred vratima na ocitu nesrecu svojih metuzalema od komsija. Od stare sam zarobio skalameriju za susenje vesa da bih objesio dijelove kutije da se suse nakon nanosenja prajmera.
Image



Komsijama se najmanje svidio kvadrat na betonu nakon sto sam makeo najlon na kome sam farbao.
Image


Malo prajmera.
Image



Sad kad smo prajmer smirili sad ide i par premaza boje. Boja je najblize sto sam nasao da lici na mahagoni koji sam htio iz pocetka.
Image


Nakon par premaza boja se susi.
Image


Nisam mogao objesiti i aluminiumsku plocu na onu skalameriju pa sam je morao ispod saksije na balkon zakaciti da se susi preko noci.
Image



Transformatori i kucista za cijevi su nabaceni i kutija se polako pocinje sklapati
Image



Sad su stranice ustimane.
Image




Ovo su potenciometri za balansiranje cijevi. Cijevi rade u "push-pull" metodi tako da jedna pojacava gornju amplitudu a druga donju. Moraju biti savrseno balancirane da nebi bilo distorzije. Potenciometre sam sakrio ispod plocice od mesinga radi lakseg pristupa. Potenciomentri su pricvrsceni na komadu aluminijumske ploce.
Image



Straznja strana gotovo spremna. Na nju sam jos stavio 4 banana dzeka spojene na tacke za mjerenje balansa. Cilj je da se nista nemora otvarati da bi se cijevi balansirale.
Image


Kutija spremna
Image

Image




Pogled sa straga prije nego sam stavio tacke za balansiranje
Image




Sad kad je rad sa drvetom i metalom zavrsen vrijeme je da se lati pravog posla. Ovo je shema koju sam nacrtao prije pocetka.
Image




Pocelo je pocelo! U pola frke mi je krepao digitalni mutlimetar pa sam koristio analogni dok mi nije novi digitalac dosao u posti.
Image



Posebna paznja je koristena da sve bude organizovano ali i pored toga zbog broja komponenti nije lako ostati organizovan.
Image
Image


Skoro pa gotovo
Image



Zovite deminere neznam koju zicu da precvikam!!!!!
Image




Nakon jednog stresnog dana provedenog u ganjanju sitnica koje nisu radile i greskica vrijeme je bilo da se i proba sa inputom. Pojacalo sam spojio na legendarne dynaco A25 zvucnike i na play station 1. Vecina vas vjerovatno nezna da u svijetu audiofila prva generacija PS1 (model zavrsava sa brojem 1001, 1002, 1003 u zavisnosti sa kojeg kontinenta dolazite) kotira jako visoko jer koristi isti DAC cip koje su koristili i CD playeri od po 5-6 hiljada dolara. O ovome mogu jos kasnije napisati ako koga interesuje. PS sam spojio direktno na pojacalo bez predpojacala i bez kontrole glasnosti. Ubacio sam prvi CD sto mi je pao pod ruke i sa bismilletom upalio prekidac. Johny Cash je zagrmio punom snagom i zidovi su se tresli. Ja sam skakao u vazduh kao kakav debil a stari se smjeskao sa strane. Nakon par minuta sam ugasio pojacalo da metuzaleme od komsija nebi spucao herc.
Image

Tako mi mlijaka u prahu, ovo je bio dobar dan!
Image
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

super izgleda, pretpostavljam da je i zvuk savrsen....
koliko su te delovi kostali?
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Svaka cast MAJSTORE :D

Bas si ga detaljisao a to mi se posebo svidja :wink:
User avatar
Nedim_
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 16-05-2007, 12:24
Location: BiH / Mostar
Contact:

Post by Nedim_ »

extra izgleda !!! svaka cast... 8)
User avatar
ZOK_K
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 24-06-2007, 22:21
Contact:

Post by ZOK_K »

Super izgleda,a vjerujem da je i zvuk super,uvijek su mi se
sviđala cjevna pojacala zbog mekoce i topline zvuka...
kolike je snage? i CCA koliko novaca?...
parabellum
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 19-04-2007, 03:54

Post by parabellum »

Snaga je 35W po kanalu znaci 70W ukupno.

Dijelovi su oko 600 dolara. Transformatori su najskuplji, pa cijevi, pa veliki kondenzatori pa onda 3 miliona sitnica koje ti piju krv na slamku polako.

Zvuk nemogu detaljno komentarisati zbog par razloga. Prvo sto se cijevi nisu razradile, drugo kratko sam slusao jer je deralo sve snage i trece izbor muzike nije bio dobar za testiranje.

Mogu samo reci da nema apsolutno nikakvih sumova, niti je pod punom snagom pokazivao znakove distorzije ili presijecanje.

Sreca pa je izlaz iz tog PS-a tek 0.75W umjesto 2W koliko pojacalo ocekuje inace bi signurno neko od komsija riknuo. Ono kratko koliko je radio ja sam bio vise nego zadovoljan a moze samo na bolje da ide kako cijevi dodju na svoje.

Inace licno nebih uporedjivao zvuk cjevasa i tranzistorskih pojacala jer mislim da uopste nisu u istoj klasi.
User avatar
ZOK_K
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 24-06-2007, 22:21
Contact:

Post by ZOK_K »

Mnogo para,ali osjecaj zadovoljstva koji pruza jedinstveni
uređaj napravljen svojim rukama je nezamjenjiv..
a i vjerovatno nitko u okolici nema tako kvalitetan (i skup) stereo
sto ti sigurno dodatno pojacava zadovoljstvo..
parabellum
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 19-04-2007, 03:54

Post by parabellum »

Osjecaj da si nesto kvalitetno i unikatno napravio vlastitim rukama je nenadjebiv. Takodjer sama cinjenica da si napravio nesto tehnologijom iz 30ih godina proslog stoljeca a sto ne samo da moze parirati bilo cemu danas nego ga cak stavise moze pomesti je takodjer bitan faktor. Da ne govorim o tome da sam se sa ocem super zezao.

600 dolara mozda jeste puno za nase uslove, ali u poredjenju sa ciframa koje fanatici bacaju na audio opremu to je smijesno.


Helem da ne granam, ja sam 100% zarazen i vec se spremaju sljedeci projekti. Vecina ce ih zavrsiti ovdje kad budu zavrseni tako da sam vise manje siguran da cu mozda i par vas zaraziti.
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Parabelum molim te da mi objasnis kako se spajaju elektronske cijevi mislim na onenozice kojim to ide redoslijedom

ili u ovoj ili mojoj temi koja se nalazi ovdje http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?t=2648

Molimte i hvala ti puno!

P.S. Ovo tvoje cijevno pojacalo je zakon i ja jako volim elektronske cijevi.
parabellum
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 19-04-2007, 03:54

Post by parabellum »

Odgovorio sam ti na tvojoj temi. U biti sve zavisi od cijevi. Moras za svaku pogledati specifikacije.
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Post by [eDo] »

parabellum:

"Helem da ne granam, ja sam 100% zarazen i vec se spremaju sljedeci projekti. Vecina ce ih zavrsiti ovdje kad budu zavrseni tako da sam vise manje siguran da cu mozda i par vas zaraziti."

Mene vec jesi ;)
Nasao sam shta mi se svidja!Pogledaj pvt pa mi kazi svoje iskreno misljenje za moj izbor.

A shto se tice ovog pojacala...ZAKON JE!Jeste sex sklopiti ga ali je slusanje muzike na njemu josh lepshi uzitak :)Extra si odradio posao sa caletom pozdravi ga od nas :)
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
jopagti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 716
Joined: 29-03-2006, 21:40
Location: Hrvatska

Post by jopagti »

Svaka cast tebi i starom :wink:
Skupo,ali isplati se svaka lipa...
Prekrasan je osjecaj kada nesto sam sastavis i radi :wink:
...dok citash ovaj tekst,tvoje karlovacko je sve toplije i toplije...
parabellum
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 19-04-2007, 03:54

Post by parabellum »

danke :)


eDo kao sto rekoh u PMu svidja mi se odabrani projekat. Sretno lemljenje :)
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Cijevno pojacalo

Post by Petrus »

Zdravo!
Neznam u cemu je stvar? Slike pojacala a i shemu nigde da vidim?
Dajte malo pricajte oko nabave cjevi izradi ili nabave trafoa?
Navedite neke probleme kod izrade, pa za kraj navedite u nekoliko reci kakav je zvuk i na koje zvucnike slusate ovo lampasko pojacalo?
Veliko hvala na eventualnoj suradnji!
P.S.
Data je stara ali tema je itekako interesantna.
User avatar
Garurumon
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 77
Joined: 02-12-2012, 16:29
Location: Novi Sad, Srbija

Re: Cijevno pojacalo

Post by Garurumon »

E lijepo bi bilo da reupload :)

I što ne koristite neki photobucket ili nešto, slike na njemu traju dovijeka...
Post Reply