Pojačalo za funkcijski generator SFG 2004 gwinstek

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
zen18
Posts: 2
Joined: 29-12-2019, 12:34

Pojačalo za funkcijski generator SFG 2004 gwinstek

Post by zen18 »

Dobar dan svima.

Pokušavam si napraviti jednu vrstu rezonatora / testera za metalne pločice.
Ukratko, sve se svodi na to da se testira izdržljivost / karakteristika materijala pod utjecajem frekvencije.
Testirati mislim pločice i zavojnice od aluminija, bakra i inox-a.

Zanima me kako bi bilo najefektivnije to riješiti s obzirom da bi sam tijek testiranja možda trebalo prilagođavati u hodu. Stoga sam razmišljao da imam dvije mogučnosti ( ispravite me ako griješim ) i to su
audio ili vibraciono rješenje ( vibro generator za niže frekvencije ).

Rang testnih frekvencija je prilično veliki i iznosi od 20HZ do 100KHZ tako da moram razmišljati u tom smjeru. Ukratko, htio bih napraviti neko pojačalo koje bi mogao spojiti na taj moj gwinstek SFG-2004 pa bi sva testiranja radio preko njega.

Da li netko ima prijedlog sheme za takav sklop i što da koristim na izlazu tog pojačala ?
Hvala vam unaprijed na odgovoru.

Lijep pozdrav !
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Pojačalo za funkcijski generator SFG 2004 gwinstek

Post by pedja089 »

Deluje kao zanimljiv projekat iako mi bas nije najjasnije o cemu se radi.

Da bi ti neko predlozio sta na izlaz, moras reci koja snaga treba da bude na izlazu, i kolika izoblicenja su dozvoljena. Jer ako se ispituju ploce, snaga mi ne deluje ni malo zanemarljiva.

Jer moze biti da ti ni ne treba pojacalo, nego samo H most, ako je pravougaoni signal dovoljan. Moze biti da je u pitanju cist sinusni signal, pa da je 100KHz dovoljno, a moze ti hoces i testerasti signal 100KHz, pa da bi onaj skok bio sto strmiji treba ti puno vise od 100KHz.
zen18
Posts: 2
Joined: 29-12-2019, 12:34

Re: Pojačalo za funkcijski generator SFG 2004 gwinstek

Post by zen18 »

Dobra večer i sve najbolje u novoj godini !
Ispričavam se na kasnom odgovoru ali nisam stigao prije.

To je jedan projekt kojeg mislim pokrenuti već godinama i uvijek se nešto dogodi i spriječi me u tome.
Konačno sam našao vremena da to riješim.

Odgovori na tvoja pitanja:
- od testiranog materijala najviše će se korisiti ploče i zavojnice od bakra i aluminija a razmišljao sam o 200-400W pojačalu ili nekom drugom rješenju. Ploće su par mm a zavojnice od 10 metara žice promjera 1mm.
- bilo je nekih sličnih projekata i koliko sam uspio vidjeti izobličenja su bila minimalna a sad zavisi.
Iskreno, ne znam kako će funkcionirati sve to ali bi mi bilo drago da radi s čim boljim karakteristkama.

- neke verzije koriste različite tipove testiranja na par kanala i s kombinacijom vala nositelja ali ja mislim da mi je dovoljno za početak imati sinusni i kvadratni val.

Sad kad si to spomnuo, bilo bi stvarno zanimljivo napraviti i verziju s mješanjem valova.

Z.
Post Reply