Pregradnja Končar štednjaka

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Pregradnja Končar štednjaka

Post by mbruck »

Nešto preko 20 godina star Končar štednjak, pola plin - pola elektrika.... Crkao je termostat pećnice. Kolač se ispeče za tren oka, ali samo gornji dio se može jesti jer nije toliko ugljenisan kao donji.

Ugradio bih NTC (ili PTC) sa Arduino kontrolom tempereature i vremena. Ono što me muči je:

- Gdje postaviti mjerni element, tj u koji dio pećnice

Molim vas ideje, linkove, slike itd.

Mladen
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by niho »

Pa uvuci NTC tamo gdje je bila "sonda" od termostata. U vrhu pećnice ima cjevčica. Ja bih ovdje iskoristio termočlanak koji se nalazi u lemnim ručkama kakav je gordak ili sl. Msm da može ući u tu cjevčicu (zajedno sa grijačem od lemilice koji će ostati višak) a regulaciju modifikovati istu onu koja ide za analognu lemilicu, ubaciti jači trijak. Ima projekat na forumu. Pozz.
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by yt1nvs »

kao sto rece @niho termopar obavezno,temperature su tu do 250C pa nisam siguran sta bi bilo sa NTC ili PTC.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by LAF »

Mladene, pogledaj malo regulacije od analognih lemnih stanica, a za smjestaj senzora, platinca PT100
ili termopara, kao sto @niho rece tamo gdje je bila sonda stare rerne. Signal moras dobro pojacati
da ga MCU moze obraditi.-

pOz
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by Damir_Gsm »

po moje misljenje,ne mora da sam u pravu ali mislim da je najbolje resenje klasicni bimetalni termostat koji je i bas za tu namenu.ne bih montirao nista vise od toga.Ipak su tu zavisno od toga koliko grijaca ce da rade povelike struje u pitanje.Ako ide preko relea(a ne verujem da ce preko trijaka)mora i kontaktor........Tako da bimetalni termostat za mene je najbolje resenje.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by mbruck »

Samo damir_gsm nije skontao poentu projekta. Najlaše je naravno stavit bimetal, ali ja hoću da napravim digitalnu kontrolu tempereature as timerom. Ono "stavite to nešto peći na temeraturu toj i toj, toliko i toliko minuta"....
Koliko sam vidio PTC sonde idu prilično visoko sa temperaturama. Što se tiče termočlana sa tačkastim elementima onni bi mogli uči u postojeću cjevčicu, ali ih ja nemam. No vidjeću gdje završava ova postojeća, pa ću umjesto nje staviti samo PTC.
Ja sam pokušavao na net--u naći ovakvo nešto, ali nisam, vjerovatno zbog loše sročenog upita. Dobijem rerne za pečenje pločcia sa SMD elementima.

Hvala na sugestijama....
(objaviću rezultate)....
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by niho »

Ne znam odakle si ali gordakova ručka u kojoj je termočlanak i grijač košta 10KM, sam grijač i termočlanak bez ručke su vjerovatno upola jeftiniji. Ako si iz BiH poslaću ti imam ručku kod koje je ispravan termopar a krepao grijač (koji ti svejedno ne treba). Pozz.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by mbruck »

Nikad čuo za taj gordak. U mene weller ima 25 godina.

Ja sam iz Mostara. ZAHVALJUJEM za termo članak!
Evo ne znam šta da ponudim za uzvrat, ali nešto što svima treba pretpostavaljam..... može jedna euro ploča oslojena za uzvrat ?
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by Damir_Gsm »

skontao sam ja.i pricam upravo za takvi termostat koji ima tajmer na sebe mehanicki.Potrazi u neku radnju i nacices dve u jedno.termostat na koji podesis temperaturu i drugo kolce na koje imas tajmera mislim da je do 180 minuta.
Druga stvar,ako ti je stalo do tajmera i njega mozes da povezes na bimetalni termostat.Vezes grijac preko tajmera i kraj.Znaci sve je izmisljeno.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by mbruck »

Damire,

Hvala na sugestijama, nisam znao da ima i mehaničkih tajmera. Ali meni je draže rješenje sa arduinom, nekako mi je kreativnije.

pozz...
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by Damir_Gsm »

pozz
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pregradnja Končar štednjaka

Post by Feko »

Obzirom da si ovo davne 2008 godine napravio, ne sumnjam da će štednjak proraditi digitalno... :)
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... a+za+beton
Post Reply