permanentna elektrana

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

MajstorX
Posts: 16
Joined: 25-10-2012, 17:23

permanentna elektrana

Post by MajstorX »

Vec je mnogo bilo uspesnih projekata na temu perpentum mobile.
Takodje ovde je pistavljena vec tema,ali je sve otislo na neki nivo koji uporedjuje neke druge zakone fizike.
Svi su rekli da je to nemoguce napraviti,slazem se sa tom cinjenicom,jer proucavam tehnologiju jednu deceniju,od malena kad sam posao u srednju skolu.
Rotor sa magnetima okrece se i stalno odbija o magnetima satatora.
To je sistem odbijanja magneta,koje prouzrokuje neki mehanicki rad,to spada u obnovljivu energiju.
Evo primera u prosloj temi ste kazali da solarna celija fotonaponska,da to nije perpentum mobile,kao i energija vetra.
Ljudi moraju da svate da sve sto nije ruku delo da to predstavlja izvor koji nam priroda daje,to je sve perpentum mobile.
Mi pravimo orudje koje ce taj oblik energije da pretvori u nama zeljenu energiju,obicno je to mehanicki rad.
Oni koji tvrde da je nemoguce,a nisu ni probali.
Pravio sam neke radove koje necu da slikam namerno jer bi toliku muku koju sam potrosio ulaganjem i trudom nekom olaksao za jedno popodne,jer bi rekao kao dobro ajdenda probamo pa ako proradi bravo majstore.
Na temu me interesuje kako da razvijem prenosni mehanizam koji ce da mi poveca obrtni moment u Nm jer opterecenje generatora prilikom spajanja potrosaca je normalno,ima tu principa kako se to ublazava,ali to sam ostavio na strani.
Ovde se sprema projekat generatora od 100kW,Marelli motors 1500rpm 50Hz 3x400v
Sto se tice magneta svaki je tezak 10kg a ceo permanentni magnetni sklop tezi 700kg sa nosacima od inoxa.
Cene magneta me kostale polovan fiat punto,posvetio sam zivot tome.
Permanentni sklop ima neke elektromagnete gde vrsim fazni pomeraj da zavrtim bez upotrebe spoljne mehanickenenergije,nesto slicno kao kad pokrecete F1 motor. Ustvari F1 motor pokrecemo busilicom koja ima osovinu,jer formula nema alanser.
Stalni NdFeB magneti u kombinaciji sa elektromagnetima,tu su elektroliti i elektronika kao kod mehanickog paljenja automobila,ima rotirajuci preklopnik razvodnu ruku paljenja automobila.
Time regulisem paljenje elektromagneta u realnom broju obrtaja,takobda se presek osovine razvodbe ruke poklapa sa presekom osovine perpentum mobile,jer perpentum mobile ima visenizvoda osovina od kojih su tu razvodnik paljenja,dinamo masija meracnobrtaja i alternator sa reglerom koji puni akumulator koji posle napaja elektromagnete,nesto kao Bedini.
Prvo pokretanje zasniva se zagrevanjem bimetalne opruge na ulazu mehanike koja ima slabasan osovinski ulaz dok na izlaz ima silu na osovini koju nisam izmerio.
MajstorX
Posts: 16
Joined: 25-10-2012, 17:23

Re: permanentna elektrana

Post by MajstorX »

Sadrzina teksta je nejasna jer kucam na tabletu koji brka pojmove ali se otprilike zna sta je pisac hteo da kaze :D
Upotreba tajmera elektromagneta je nemoguca jer nemogu da se obrtaji sinhronizuju,ali upotreba razvodnika paljenja bez greske,nema platine kao tastera visokonaponskog :ohno:
Koristi se druga metoda jer na platinu se dovodi izvod sa bobine odnosno plus,a masa je sam blok odnosno glava motora.
Ovde nema mesta za masu jer se telo statora i rotora nesme izraditi od magnetnih materijala da se ne bi namagnetisali u radu i prestala masina sa radom.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

Volio bih ja vidjeti slike toga..ili to tajna?
Imaš li kakav video?
Jel se taj motor zavrtio....ili je još u fazi prikupljanja dijelova?
MajstorX
Posts: 16
Joined: 25-10-2012, 17:23

Re: permanentna elektrana

Post by MajstorX »

Proradeo je na sat vremena,jos se radi,u pocetku sam mislio samo podesim uglove magneta na statoru i rotoru i zavrtim ali se vremenom pocinje usporavati.
Planiram koriscenje SKF lezajeva da lepo klizi rotor,te cu njegovom velicinom rotora stvoriti neku silu koja je mnogo puta manja od pokretanja osovine generatora u praznom hodu,ali dovoljna za pojacavacki sistem koji nazivam diferencijal,permanentni uredjaj ima 10 rotora i dosta lezajeva a magneti su rasporedjeni u vidu burgije jer burgija zna se ima veci momenat u odnosu na konvencionalna resenja mala skoro nikakva verovatnoca da dodje do povratne sile koja unistava rotor jer znamo da masina teska 700kg.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

Ja neću sa permanentnim magnetima...razmišljam praviti ed-gray motor no naravno, financije su glavni problem :roll: Probat ću sa rotorom od aluminija promjera 200mm kroz koji ide čelična osovina fi 50mm. 6 elektromagneta na rotoru i 6 na statoru. Tako mi je lakše riješiti tajming nego sa manje elektromagneta.
Kad sam razmišljao o tome imao sam puno slobodnog vremena a sada je drugačija situacija...ali valjda bude nešto od toga. Oće li to proraditi...i ako proradi koju snagu ću dobiti...vidjet ćemo :ohno: :lol:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

Ako imaš para naruči od ovih ili sl. firme da ti naprave ono što ti treba :roll:
http://www.reducta-im.hr/product.php?ID=5
Ako je ponestalo love onda kombiniraj dobri stari sistem...proračunaj veličinu jedne i druge remenice...ili više njih...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

Nema posta od 23-11-2012, ali počelo se raditi...evo par slika;
Attachments
03.jpg
03.jpg (25.45 KiB) Viewed 12690 times
02.jpg
02.jpg (24.96 KiB) Viewed 12690 times
01.jpg
01.jpg (25.05 KiB) Viewed 12690 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: permanentna elektrana

Post by pedja089 »

Ja bih jako voleo videti da se to zavrti...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

Valjda do proljeća bude...iako ću opet morati tražiti uslugu glodanja na dijelu gdje su četkice.
Namjerno sam išao na ovakvu konstrukciju da od gore mogu svakog pojedinog magneta statora podešavati.
Isto od gore nabiti zavojnicu na svaki magnet rotora i zalemiti na njeno mjesto.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

Svi magneti gore, još riješiti zavojnice i dio oko četkica, tj. njega još treba osmisliti. Kad bi barem to mogao riješiti nagrizanjem kao PCB pločice, ali morat će to ići na glodanje :roll: Ili možda da probam polako ručno glodati.. kao graviranje :?
Attachments
06.jpg
06.jpg (24.93 KiB) Viewed 12613 times
05.jpg
05.jpg (23.76 KiB) Viewed 12613 times
04.jpg
04.jpg (22.01 KiB) Viewed 12613 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: permanentna elektrana

Post by pedja089 »

Nisam skontao sta oko cetkica? Ako ti se da napisi konkretnije, pa mozda nekom padne na pamet neka jednostavnija ideja...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

Ma i to sam djelomicno osmislio..bakrena cijev (za centralno grijanje) nabijena na alkatan cijev, a osovina je radjena unutrasnjeg promjera alkatan cijevi.
Ono sto je "problem" je izglodati visak tj. ostaviti bakar u sestokut kako stoje i magneti. E to sam pomislio da ostalo lakiram pa u kiselinu ali zbog debljine bakrene cijevi bi otislo previse ukoso i unutra..moram to rijesiti glodanjem..fino polako rucno :ohno:
Attachments
08.jpg
08.jpg (21.25 KiB) Viewed 12609 times
07.jpg
07.jpg (21.16 KiB) Viewed 12609 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: permanentna elektrana

Post by pedja089 »

A onda polako :)
Jel ima negde objasnjenje na koji bi to princip trebalo raditi? Malo me bune magneti i na statoru i rotoru...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

Ima negdje...potrazit cu..sad sam na poslu pa ne mogu. Uglavnom, magnet mora biti i na rotoru. Neki su radili ljepljenjem na rotor neodimijumske magnete a na statoru elektromagneti..ali ako se može izvesti elektromagnet i na rotoru bolje je.

edit:
evo, tu su razglabali o tome;
http://www.energeticforum.com/renewable ... motor.html
i ovo
http://www.pureenergysystems.com/os/EdG ... index.html
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: permanentna elektrana

Post by pedja089 »

Nije mi i dalje najjasnije kako to tacno radi, ali u svakom slucaju zanimljivo...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: permanentna elektrana

Post by pedja089 »

Skontao sam ja sta ti pravis i kako bi to trebalo izgledati, ali meni nije jasno odakle se tu pojavi visak energije koji bi trebao puniti akumulator.
Ako postoji visak energije to bi trebalo da moze sasvim lepo da radi beskonacno dugo sa mlo vecim kondezatorom umesto akumulatora.
A ako to moze da radi beskonacno dugo, onda se definitivno valja debelo pozabaviti time...
Ovo sa punjenjem i praznjenjem akumulatora mi malo ono, ne znam kako bi rekao... Tesko je meriti takve oblike struje i napona da bi znao dal vise uzimas il dobijas. Iskreno se nadam da ce to tebi proraditi. Voleo bih biti siguran da je moguce iscupati energiju od jos nekuda.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: permanentna elektrana

Post by nano »

Vid Feko ,kako ti Pedja suptilno daje do znanja da ti je sav trud uzaludan.... :D :D
Salim se...ma i ja sam skeptik oko toga ,da sad rusimo zakone fizike.Lijepo bi bilo da to radi i da se usavrsi
da svako ima svoj izvor energije za vlastitie potrebe.Ali ovi drugi (koji drze naftu i struju)su prejaki....tako da ako Feko i uspije,progutat ce ga "mrak" i bit ce mi zao da izgubimo kolegu :D

Po mom skromnom misljenju ,ako se i upustamo u te "perpetuum mobile" projekte ,treba tezit onima koji u sebi nemaju pokretne dijelove.Mozda ici Teslinim tragom ...iskoristavanju kozmickog zracenja.Evo i ideje....
toliko se zraci energije za radio ,tv,mobiteli....probati to iskoristiti bar za punjenje mobitela.Kako napraviti prijemnik koji ce skenirati sve frekvencije i tamo gdje nadje nesto ,ispraviti tu struju bar da se moze puniti mobitel.
U svako slucaju ,Feko ,postujem trud i investiciju u onu masinu i zelim ti da to proradi ,ali pazi da ti "ljudi u crnom" ne zakucaju na vrata :)
Sorry ,malo sam bio "off topic"
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: permanentna elektrana

Post by pedja089 »

Ma ne mislim da je nemoguce, negde mora biti jos energije osim u dinosaurusima...
Sto se tice skupljanja rf-a za punjenje baterije vec je napravljen komercijalni uredjaj koji ne radi :lol:
Gustina energije je jako mala, osim ako ne zivis pored tv tornja. Mnogi tvrde da su uspeli napraviti tako nesto, ali cemu danas verovati...
Feki ako uspe, i kaze da radi, nemam razlog da mu ne verujem.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: permanentna elektrana

Post by Feko »

Ako me nema dugo na forumu znači da raaadiiii ...i da me popapao mrak :ohno:
Post Reply