Bilijar kontroler.

Završeni projekti naših članova foruma ali bez ključnog dijela dokumentacije (showroom).

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Bilijar kontroler.

Post by mbruck »

Kontroler za bilijar ...

Modul primi impuls od žetonjere, okrene servo za 90 stupnjeva, pričeka nekoliko sekundii da kugle izađu i vrati servo u nulti položaj, te ide u powerdown mod.
  • Prikaz broja partija preko jednog 7-segmentnog displeja
    Pamćenje broja partija u EEPROMU
    Potrošnja: aktivno stanje 18mA (servo); powerdown 1 uA (mikroAmper)
    Napajanje: Baterija 6V
    CPU: ATMega 48V,
    SW: BascomAvr

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... C00229.jpg
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

S obzirom na ukupnu masu biljarskih kugli, nije li ova struja od nekoliko mA premala (preslab motor) za taj "sere vo"?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

mene zanima kako taj led displej svetli kada ceo sklop trosi 1mikro amper. nesto mi to malo za 3-4 ledice....
plocica je za 5
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Kako...

Post by mbruck »

S obzirom na ukupnu masu biljarskih kugli, nije li ova struja od nekoliko mA premala (preslab motor) za taj "sere vo"?
Servo nije motor. Možda sam trebao staviti RC servo, bilo bi jasnije.

Na servu se nalazi mala polugica na koju se naslanjaju kugle tačno iznad rupe kroz koju bi trebale propasti. Položaj te poluge je takav da "za dlaku" sprečava da kugle "produže" u rupu (centrirana sa pravcem kretanja kugli prema rupi). Servo tako i ne treba napajanje nikako da bi "držao" kugle. Kad dobije nalog, servo okrene polugu za 90 stupnjeva (u principu je 45 dovoljno) i tada kugle zbog nagiba podloge same produže u rupu.
Sustav da je CPU i servo čitavo vrijeme isključen krucijalan za baterijski rad (ako ne računam onaj 1 uA kad je CPU u powerdown modu).
mene zanima kako taj led displej svetli kada ceo sklop trosi 1mikro amper. nesto mi to malo za 3-4 ledice....
Naravno da je premalo.... Postoji jedna tipka za očitavanje stanja. Kad se pritisne, CPU se budi iz powerdown moda i prikaže jednu po jednu cifru brojača zaredom pa opet ode u powerdown mod. U tom periodu prikazavanja displej troši koliko troši, možda nekih 15mA po segmentu displeja, ne znam. Ovo je ionako veoma rijetko, npr. kad vlasnig bilijara dođe po pazar.
Post Reply