semafor za fudbal

Završeni projekti naših članova foruma ali bez ključnog dijela dokumentacije (showroom).

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

semafor za fudbal

Post by vbmaster »

http://www.nikolateslasm.edu.rs/index.p ... -za-fudbal
Na ovoj lokaciji mozete pogledati kako je tekao tok izrade semafora za fudbal u nasoj skoli...radili su ga ucenici III i IV godine elektro struke...Semafor je zavrsen i konacni izgled je na jednoj od srednjih slika...dvostruko upravljanje, sa PC-ijem i pomocu IC daljinca...Uskoro ide na stadion lokalnog fudbalskog kluba...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: semafor za fudbal

Post by Feko »

Super odrađeno :!:
Kada se radi nešto korisno u školi, ima se i volje i lakše se upija znanje...koliko se sjećam bilo je već par radova iz ove škole, svaka čast mentorima a i učenicima :!:
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: semafor za fudbal

Post by vbmaster »

Hvala Feko na komplimentima, vec radimo jedan drugi projekat, pa cu, kad ga zavrsimo dati i kompletnu dokumentaciju o njemu na ovom mestu...
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: semafor za fudbal

Post by bob4 »

Odlično urađeno....veličina brojki, dizajn, svaka čast (dali su diode sa konstantnom ili pwm strujom??)
Prošle godine jedna škola iz Velike gorice tražila me za pomoć u izradi košarkaškog semafora, ali nismo stigli na vrijeme za maturalni rad; možda ove godine...
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: semafor za fudbal

Post by vbmaster »

Diode su sa konstantnom strujom, jer smo na taj nacin dobili na sjajnosti...ipak on treba da bude vani, testirali smo vidljivost i pri direktnim suncevim zracima...vidi se odlicno...da smo radili u multipleksnom rezimu, sjajnost bi bila manja...
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: semafor za fudbal

Post by bob4 »

Dali ste probali sa pwm, jer ipak je manja toplinska potrošnja ( ja imam u radu semafor cca 15 god bez pregaranja domaćih ledica)
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: semafor za fudbal

Post by vbmaster »

Nismo probali sa PWM strujom, a mozda cemo ubuduce probati i tako...za sada je u pitanju konstantna struja, nema grejanja ledica, a ukupna stuja koju trosi semafor kada su sve diode ukljucene je negde oko 4A, napajanje je 12V...elektronika je dobro dimenzionisana, tako da nema pregrevanja i mislim da nece biti problema u radu...testirali smo rad neprekidno 48 sati i sve je ok...za svaki slucaj na zadnjem delu imamo i kuler, koji omogucava cirkulaciju vazduha...
SKOLS
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 48
Joined: 06-02-2011, 17:28
Location: Skopje,Makedonija
Contact:

Re: semafor za fudbal

Post by SKOLS »

imam prasanje vo vrska so ovoj proekt.Sakam da ve prasam so RS232 protokol ima ili pak USB,paralelen port(25pin port)?Kakov e protokolot,preku koj interfejs komunicira ovoj semafor so kompjuterot?
Ako moze da mi odgovorite,ako ne e tajna.Deka moeto uciliste saka ist vakov semafor da pravi,pa dali moze da mi kazete samo za interfejsot,dali moze da go najdam na internet.
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: semafor za fudbal

Post by vbmaster »

Sa racunarom komunicira preko comm porta, koristi rs232 protokol...u planu je konverzija na rs485, zbog vece duzine kabla, mada i ovako radi na 40m, sto je sasvim dovoljno za situaciju na terenu...ima i Ic daljinski upravljac...izbor upravljanja se vrsi preklopnikom na zadnjoj strani...sto se tice usb komunikacije, jasno je da ona za ovakve primene nema samisla, kabal je u tom slucaju par metara, sto je stvarno nedovoljno...takodje, ni lpt port ovde ne dolazi u obzir, takodje zbog kabla (veliki broj provodnika)...
SKOLS
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 48
Joined: 06-02-2011, 17:28
Location: Skopje,Makedonija
Contact:

Re: semafor za fudbal

Post by SKOLS »

a programa za na PC racunar,dali imate,dali vie ja napravivte?Kade mozam da ja najdam?
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: semafor za fudbal

Post by vbmaster »

Program za PC je pisan u VB6...mislim da ti nece mnogo koristiti jer je pravljen da radi u skladu sa hardverom i softverom u semaforu...sama komunikacija je klasicna serijska komunikacija koju pordzava VB6 sa strane PC racunara i mikrokontrolera sa druge strane...o tome kako se ostvaruje i radi ova komunikacija imas na ovom sajtu dosta toga...pogledaj kod pedje089 na kursu PIC basic-a, na ovom forumu...mislim da i tamo ima o tome...
SKOLS
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 48
Joined: 06-02-2011, 17:28
Location: Skopje,Makedonija
Contact:

Re: semafor za fudbal

Post by SKOLS »

a dali moze kodot vo VB6 da mi go dadete?
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: semafor za fudbal

Post by vbmaster »

Ovaj uredjaj je stavljen u rubriku Zavrseni uredjaji, bez dokumentacije....radi se o profi-uredjaju i zaista vam ne mogu dati nijedan kod...kad zavrsimo neke jednostavnije slicne uredjaje, stavicemo ih u rubriku sa dokumentacijom, nadam se da ce vam to pomoci...za sada je ovo samo primer sta sve moze da se uradi u skromnim skolskim uslovima i kako to moze da izgleda...
gazzda

Re: semafor za fudbal

Post by gazzda »

Svaka cast na zavrsenom projektu profesore, sve naravno izgleda odlicno, kao i na svim projektima koji su radjeni u skoli.
Sva sreca pa ima jos djaka kao sto smo bili mi pa se moglo nastaviti sa raznim projektima :D
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: semafor za fudbal

Post by vbmaster »

Ima jos dobrih djaka...ali sve manje...vasa ekipa je bas bila jaka...zajedno sa pedjom ste bili najjaci...
Post Reply