Autoelektrika

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Autoelektrika

Post by Dzenan7 »

Pozz momci, ako moze pomoc, bio bih zahvalan. Imam dva pitanja nadam se da necu puno zakomplikovati i da ce vam biti otprilike jasno sta pitam. Imam 2 vremenska releja koja su spojena na centralnu bravu od auta, tako da kada pritisnem otkljucavanje ili zakljucavanje aktivira se vremenski relej i pusta mi struju 15 sekunda (moze od 1 sekunde do 999) u svijetla ispod retrovozora i svijetla ispod sve 4 steke. Posto auto nema fabricki opciju za paljenje comming home-leaving home preko daljinskog otkljucavanja htjeo bih ovaj relej prebaciti i na kratka svijetla ili maglenke. Sada tu nastupa povratni napon kada upalim farove rucno, kada sjednem u auto. Strah me je da povratni napon ne pokvari ova 2 vremenska releja. Imam 2 diode IN540I koje bih stavio kao zastitu od povratnog napona. Da li je moguce te 2 diode staviti, da li ce se diode pregrijavati jer su halogena svijetla u pitanju, da li je moguce izvrsiti neku zastitu preko dva 5opinska releja koji su 12V 40a oznaka 87 87a 86 85 i 30... i drugo pitanje je kada se aktiviraju ova dva vremenska releja, svijetlo mi odmah krene svijetliti punom jacinom, htjeo bih to prepraviti da se prilikom paljenje dimabilno aktivira.
rigmo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 200
Joined: 02-10-2017, 21:17

Re: Autoelektrika

Post by rigmo »

nacrtaj shemu... da bi te svi razumojeli.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1436
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Autoelektrika

Post by Emigrant »

jedan timer ostavi kao Comming Home .... dovoljno je dodati jedan 4 pinski relej ( paralelno prekidaču za svetla ) kako bi ti svjetlela krata / dugačka - po želji , radila i cao CH . diode ti ne trebaju , jer faktički , kada upališ svetla ručno svetle , bez obzira što bi mogao i relej biti aktivam . nikakav povratni napon ne postoji .... odakle ti ta ideja ?
Post Reply