Powerbank kao UPS

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
mara-
Posts: 4
Joined: 18-03-2012, 19:51

Powerbank kao UPS

Post by mara- »

Pozdrav svima,

Htio bih da napravim mini UPS za internet ruter pošto mi često na kratko nestane struje.

Kupio sam powerbank koji podržava pass-trough punjenje, dakle puni sebe i uređaj u isto vrijeme. Međutim, ono što nisam pročitao je to da prilikom uključivanja struje u powerbank, on na 1 sekundu prestane da daje struju na izlazu.

Malo sam guglao, i mislim da bi se moglo ovo riješiti kondenzatorom. Ali nisam 100% siguran, pa bi mi trebala pomoć nekog stručnijeg.

Zapravo bi 2 rutera trebao da napojim. Jedan traži 12V 2 ampera, drugi 12 1.5 ampera. Voltažu bih riješio preko dc-step-up konvertera ako bude trebalo uopšte, izgleda da ih većina može raditi i na 5v koliko daje powerbank. Powerbank je dosta dobar, ima jake izlaze i 20000mAh.

Ako bi ovo ovako moglo, kolikog kapaciteta bi mi trebao kondezator i da li mi takođe treba dioda i ako da, koja?
ReLand
Posts: 6
Joined: 29-06-2021, 12:28

Re: Powerbank kao UPS

Post by ReLand »

Pozdrav!

Vidio sam neke fore na internetu ali ne sa powerbankom nego sa li-ion baterijama i step up modulima ali ti moraš provjeriti koliko su jaki ti izlazi na powerbanku.
Izračunaj snagu napajanja routera
Snaga (P) jednaka je umnošku napona (U) i struje (I)
P=U*I
P= 12V*2A
P= 24W
Tvoj router (jedan) treba 24-watno napajanje a 24W na 5 volta je puno struje
Ista formula samo sada tražimo struju
I=P/U
I=24W/5V
I=4.8A

Tvoj powerbank i trebao imati izlaz od barem 5A da bi to radilo
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Powerbank kao UPS

Post by tandrkalo »

Kupiš jednu bateriju 12v 7ah koja ide u UPS uređaje, i neki kontroler punjenja. To tako može raditi godinama. i držati te rutere i ceo dan ako je potrebno. Jer oni u radu vuku svaki po 0.4-0.5A
Post Reply