Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Post by Prototype »

Kamion je iz ranih 80', na plocici koja se skida kako bi se ubacile baterije pise da treba 6V/10W, medjutim kada sam otvorio poklopac, unutra je imalo mesta za tacno 7 baterija R14/1.5V/SIZE C, na bateriji mi jos pise HEVY DUTY ali to mozda pise firma YOKOHAHAMA, cije sam baterije kupio. Dakle one debele baterije.

Ako ne stavim zadnju, sedmu bateriju, ne mogu da ostvarim strujni krug, a sa jos jednom, odnosno 7 baterija dobijam 1.5 x 7 = 10,5V.

Interesuje me prvo zasto tako pise i da li su nekada baterije bile manje od 1V?

Drugo sto me interesuje, je to sto su ove debele skupe i hteo bih da napravim nesto sa baterijom od 9V. Npr, naponski razdelnik na 6 ili 7,5 V, posto ima mesta paralelno vezem dve tri od 9V i valjda ce da potraje neko vreme. Klinac mi ima malko vise od dve godine ali je uporan. Tesko da ce se snaci da upraavlja ovim ali tata moze malo da se poigra. Mozda mogu i na 9V bateriju da stavim LM317T i on ce taman malo da spusti napon koji usvakom slucaju sa njegoviim razdelnikom mogu da napravim na koliko hocu.

Ukljucivao sam ga na ispravljac i stavljao mu cini mi se samo 7,5V. Sve je radilo i ponasalo kako treba. Pored siignalizacije ima: napred - nnaazad, levo - deesno; kran: levo - desno, gore - dola, izvlaci - uuvlaci kran i spusta i dize kuku na konopcu.

Radi se o stvari koja je retro, a ostala iz detinjstva. Stariji brat je vise cuvao stvari pa je sad ovo izvuko iz steka i doneo bratancicu. :) Slikao sam ga, fali jos neki deo estetske prirode, ali su mi to ispali visak delovi. :) Salim se, gledam da ga osposobim skroz, a onda da ha stegnem sve kako treba. Izvinite sto je prasnjav, stoji u magicinu i ceka bolje dane, mozda ih je docekao!
___________________________________________
1. Pitanje je koje baterije su mogle da se koriste za nesto takvo jer za druge u tom obliku ne znam, pogotovu da njih 7 daju 6V.

2. Pitanje je da li bih kao sto sam i probao mogao da ga vozim na 7.5, ili je trebalo da stavim tih 10.5V? Iskreno sad kad se setim kada sam ga probavao da nije bio nesto efikasan u voznji na tih 7,5V, ali nisam smeo da podizem napon vise da nesto ne bi izgorelo, a vec sam presao i njegovu dozvoljenu vrednost od 6V koja pise na pllocici.

3. Pitanje se odnosi na savet, koje baterije da koristim u originalu? Ako menjam baterije, koju bateriju da kupim? Ne mora da bude Duracell od 9V, mozee i neka druga baterija mozda?

4. I na kraju me interesuje, koliko to on povlaci struje, 1.66A? Ako je tako onda umesto LM317 moze LM350, mada ne znam koliko bi baterija onda mogla da izdrzi? Kako sam zaboravio da izmerim struju kada sam ga probavao. Trenutno mi spava klinac pa ne mogu da lupam u sobi porred, kako bih ga opet zakacio na ispravljac, ali hocu cim mi se ukaze prilika... :)

Najbitnije od svega je da kamion radi i svaka mu je opcija ispravna. Da, ima i zvucnik gde moze da se ukljuci da se cuje zvuk motora, a kada poomeri preklopnik onda ima kao neki interfon. Prica na jednom mestu, a na zvucniku se cuje malo pojacano. Na principu motorole. Interesantna stvar, budi emocije kada se viidi posle toliko godina i samo ne zelim daa ga unistim, a da se dete malo poigra.

Samo da resim zabunu oko baterija i napona, snage i ostalog sto samam naveo?

Hvala svima koji pokusaju da mi objasne o cemu se radi! :)

P. S. Imam problem sa tastaturom. Ako se dupliraju slova ili sam nesto progutao, izvinjavam se. Citam sve dva puta da bih ispravio greske ali potkrade se. Hvala na razumevanju! :)
Attachments
Zatvarac_baterija_napon_snaga.jpg
Zatvarac_baterija_napon_snaga.jpg (37.72 KiB) Viewed 3544 times
Gian_Crane2.jpg
Gian_Crane2.jpg (79.71 KiB) Viewed 3544 times
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Post by LAF »

Slikaj leziste za baterije u dobroj rezoluciji, zipuj fajl i zakaci. Ne razmisljaj o 9V baterijama-veoma mali
kapacitet i ne mogu dati potrebnu struju.-
pOz
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Post by bob4 »

ja sam u nešto slično stavio 2 komada Li-ion 3,7V tip 18650
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Post by Prototype »

Ja se stvarno izvinjavam ali pogresio sam!!!

U pitanju su 5 baterije SIze C UM-2 R14.

Bas mi je neprijatno sada, stvarno se izvinjavam!

Dakle 7V, a na plocici pise 6V i 10W. Slikacu ako treba ujutru, kako izgleda tako gde su baterije.

Molim vas oprostite, jos jednom se izvinjavam!



P.S. Celog dana nemam petlju to da napisem. :ohno:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Post by pedja089 »

1,2vx5 je 6v. A to je nominalan napon za NiCd baterije.
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Post by Prototype »

Nadam se da se vidi to sto treba. Nadam se da je slikanje bilo zbog kolicine baterija koje sam isprva napisao. Ili vec iz kog razloga?

Opet se izvinjavam za los info!
Attachments
Mesto_za_bat.rar
(67.84 KiB) Downloaded 236 times
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Post by LAF »

Slikanje sam trazio jer je bilo varijanti ovih igracaka sa zalivenom olovnom baterijom 6V, popularno
zvana "ciglica"- kinezi ih koristili i u rucnim lampana, onim gabaritnijim.
Baterijski clanak size C ima promjer 20 mm, tzv baby baterije. Skupa zezancija, jedino da nadjes
Ni-Cd clanke i sklepas kakav punjac za iste. Inace, to cudo "jede" baterije.-
pOz
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Post by nano »

Ma nece mu biti nista ni ako radi na 7,5 v koliko daje 5 baterija od 1,5V.Ali kao sto Laf rece,nakupovat ces se baterija.
Bolje onako kao Bob stavis dva punjiva clanka 3,7v i punjac,pa si miran neko vrijeme.Ili 5 komada Ni-Mh baterija
C velicine i poseban punjac.
Uglavnom ne boj se tog dodatnog 1,5 V,nece izaci bijeli dim zbog toga :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Kamio za decu, prepravka napajanja (baterije)

Post by Prototype »

Hvala! Kao sto mi je bilo jasno i znao sam da 9V baterija nema veliki kapacitet, tako sam za ove znao da su skupe, a i da ih sve jedno igranje sa kamionom brzo pojede.

Zakljucak: dve Li-ion 3.7 18650!

Jel to ove prve dve? Sta znaci IC kod druge? https://www.shopmania.rs/baterije/q-18650

A koliko ima obicna 2A Duracell Alkalna Baterija mAh?
Post Reply