Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvaramo!

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvaramo!

Post by Prototype »

Pozdrav svima!

Kao sto i naslov teme glasi! Pozivam sve hobiste i pocetnike u elektronici, da pisu i otvaraju nove teme na forumu. Ovo je cini mi se jedino mesto gde postoji pod-forum vezan za nas koji smo tek poceli da ucimo elektroniku.

Licno, sa ovog foruma imam samo dobra iskustva. Samim tim, sto je tema za pocetnike, omogucava nama koji malo znamo ili uopste ne znamo, da se ovde raspitamo, edukujemo i na kraju naucimo nesto novo! Takodje, nisam dobijao bezobrazne, uvredljive i negativno konstruisane komentare. Ljudi koji su mi se ovde do sada odazvali nisu bili neprijateljski raspolozeni i nisu bojkotovali moj rad, tako da ocekujem da ce tako biti i u buduce, ma ko postavio pitanje ili temu! Vidim koliko su teme stare ovde i bilo bi mi drago da se to promeni! Ljudi koji su napravili i osmisli forum, dali su nam onoliki prostor za diskusiju, kao sto i pise u opisu pod-foruma "Elektronika za pocetnike"!

Licno sam zahvalan na svim komentarima koje sam dobio na mojim nekim temama! Hocu da kazem da sam ovde naisao na razumevanje i vrlo konkretne odgovore na pitanja koja sam postavio. Ne sumnjam u nicije znanje, ali ne volim karaktere ljudi koji misle da se svet okrece oko njih. Dakle iako su puni znanja, ulozili i novac i sebe u skolovanje, bave se elektronikom na visokom nivou... Dokazali su da su pre svega da su ljudi i jos bolje, kada je rec o elektronici, umeju da se spuste na nivo nas pocetnika!

Hajde ljudi da pisemo, postavljamo teme, pitanja i dodjemo do toga da i mi nekada mozemo da odgovorimo na neko. Usput gradeci svoje prototipove i svoje ideje, pokusavajuci da pomognemo i sebi i svima drugima, postavljajuci razna pitanja, svi cemo se obogatiti znanjem i iskustvom!

U nadi da ce se bar delic ovoga ostvariti, navijam za forum, za ljude koji ga predstavljaju, sve clanove ili samo posmatrace, buduce clanove... :)

Hvala na razumevanju, pomoci, strpljenju, podrsci... Proslo je neko vreme od kada sam postavio neke teme i sada ih gledam potpuno drugacije, u pozitivnom smislu. Hocu reci, naucio sam nesto. ;) Sve uz pomoc, dobrih ljudi i njihovog znanja koje nisu skrto cuvali u sebi, vec podelili kako samnom tako, vrujem i sa drugima!

Bravo za sve koji zele da pisu i postavljaju teme, a naravno, bravo i za one ciji ce nam sud ili komentar tako puno znaciti! :)
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Dzogi »

Potpisujem post u cjelosti.
Medjutim, razlozi za kolicinu (ne)aktivnosti na forumu su jasni i neizmjenjivi.
Hobista je sve manje, a elektronika sve jeftinija, pristupacnija, te samogradnja privlaci samo hard-core elektronicare koji to rade iz razloga koji ne ukljucuju korist.

elem, takvih je veoma malo, te se na ovom forumu, internetu uopste, kao i u zivotu u cjelosti, traze instant-odgovori na instant-pitanja.

Znam jer ih i sam trazim.
dcc
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 06-07-2016, 19:30
Location: Hrvatska

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by dcc »

Zanima me dali je ova šema ispravna,konkretno:

4 volti što ide na pin br.5 na LM3915?

GND što ide na kolektor tranzistora bc547?

https://1.bp.blogspot.com/-0h_U2ju76ck/ ... 00/Mic.png
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Maki »

Nije me bilo dosta dugo...
Drago mi je da si zainteresiran za ovakvu vrstu hobija. Glavna prednost samogranje je što ti se pruža mogučonst da sam probaš malo izmjeniti neke stvari, da budeš kreativan te pritom naućiš puno toga.
Pa da malo pripomognem.
Ne, koliko vidim shema nije dobra.
Taj BC547 nema nikakvu svrhu jer su mu emiter i kolektor spojeni na GND. U pravilu kod NPN tranzistora želiš da ti kolektor bude na većem potencijalu od emitera, odnosno da baznom strujom kontroliraš struju kroz kolektor-emiter.
Preporučam da pogledaš malo i datasheet od LM3915. Konkretno kako je on iznutra izvede. Pa će ti biti jasnije što se mora dovesti na pinove 4 i 5.
Probaj razumjeti kako radi LM3915, a ako ti nebude što jasno pitaj. Ova dva tranzistora zapravo rade ko malo pojačalo da pojačaju signal mikrofona.
dcc
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 06-07-2016, 19:30
Location: Hrvatska

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by dcc »

Prepostavljao sam da na pin 5 gdje dolazi izlaz + od zvučnika ne može doći 4 V tako
da je pametnije ipak pitati.
Nego mislim napraviti nekakav fliper pa me zanima imali li eletromagnet od ovih dvije opcije
snage za mehanizam ručki:

Image

https://www.banggood.com/Excellway-DC-1 ... rehouse=CN

https://www.banggood.com/JF-0826B-12V-D ... rehouse=CN

Mislim da prvi ima 5 a drugi 20 njutna.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Maki »

Reko bih da to ovisi o izvedbi samog flipera. Masa loptice isto igra ulogu.
Bilo bi dobro postaviti momentu jednadzbu za tu malu palicu. Takoder, bilo bi dobro da loptica u udarcu vidi sliu koja po iznosu odgovara njezinoj sili teze. Istina, loptica ne pada okomito, vec pod nekim nagibom...
Inace, 30 N je priblizno sila koju proizvede predmet mase 3 kg. Prema tome, mislim da je 30 N dosta veliki iznos, ali velim, ovisi o izvedbi same palice.
dcc
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 06-07-2016, 19:30
Location: Hrvatska

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by dcc »

Naručio sam eletromagnet od 20 N pa će valjda biti ok.
Nego Maki znaš li programirati u arduino jeziku?
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Prototype »

A sta bih hteo da isprogramiras. Pitam, nemoj da mislis da bih umeo. Iskreno mnogo odavno sam uhvatio Arduino u ruke.

Potrebno je da znas C ili C++ programski jezik. Pogledaj neki tutorial o tome za pocetnike. Nije tesko, ali ne kazem da je lako... ;) Ja sam eto resio da vise ne programiram i ucim o tome, vec prvo da savladam osnove elektronike...

Imas i kategoriju za mikrokontrolere, tamo ces dobiti najbolje upute!
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Prototype »

Imam trafo: Wagner Grimm ag 6102 CH Malters LU
20Hz - 16KHz
Prim. 2 Ohm
Sec. 70 - 100V 80 - 120W
26102

Na gornjoj strani ima 2 izlaza i prvo sam pomislio da je to primar, a da na donja cetri koja su sva u kratkom spoju, sekundari.

Gore definitivno nije sekundar. Interesuje me, da li primar mora da je tacno 2 Ohm-a ili moze da bude vise od toga, za manje znam da ne moze.

Ukoliko mora da bude tacno na 2 Ohm-a, onda treba da kratkospojim prva dva pina i druga dva pina. Tako jedino dobijam ta 2 Ohma.

Ma kraju je ostalo jos to da probam. Da su ti donji primari i da eventualno moze da ima primar i od 110V x 2 ili jedan od 220V, odnosno 230V.

Jedva citam vrednosti pa zato nisam slikao. Mozda pise jos koji detalj ali ne vidim i mislim da je ovo dovoljno. Ima serijski kod jedva citljiv i iznad frekvencija pise nesto Tone.... na nemackom. Predpostavljam da je to frekvencija koju moze da podrzi kada je muzika u pitanju?

Da li da probam da vezem dole po dva sekundara, 1. i 2. - 3.i 4. ?
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Prototype »

Probao sam i tako sto sam zalemio te donje kontakte koji jedino daju 2 Ohma, ali nista! Definitivno je trafo poklonjen neispravan. Nije strasno. Mozda samo nekada iskoristim jezgro jer ga ima bar za 100W. A znam da ako odnesem ovom mom majstoru, terace me sam da skudam limove i lak zicu. Ako sve ja sam to uradim, onda cu da se naucim i da namotam trafo. Ali to mi sad bas nije u planu, pa ce da ceka bolje dane...

Pozdrav!
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Prototype »

dcc, sta si mislio oko Arduina. Da pravis fliper njime. Hoces da taj elektromagnet odradi posao u Arduinu? Bas me zanima? Da opalimo taj elektromagnet i lopticu sigurno moz da napravimo! :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by nano »

Po svemu je to izgleda audio trafo za 100V sistem ozvucenja.On se ugradjuje u pojacala i primar mu se spaja na
mjesto zvucnika (otud ona impedancija 2 oma,a ne omski otpor primara)
a na sekundaru daje napon od 70-100V audio signala.U tom sistemu svaki zvucnik ima svoj trafo koji taj nivo spusti opet na 4 ili 8 om impedance .Sistem se upotrebaljava u velikim prostorima gdje je dosta zvucnika i koji su prilicno udaljeni od pojacala.Uprosteno...ali ako te vise zanima,googlaj 100v PA sistem
kao na primjer ovdje
https://www.redbackaudio.com.au/underst ... r-systems/
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Prototype »

nano wrote:Po svemu je to izgleda audio trafo za 100V sistem ozvucenja.On se ugradjuje u pojacala i primar mu se spaja na
mjesto zvucnika (otud ona impedancija 2 oma,a ne omski otpor primara)
a na sekundaru daje napon od 70-100V audio signala.U tom sistemu svaki zvucnik ima svoj trafo koji taj nivo spusti opet na 4 ili 8 om impedance .Sistem se upotrebaljava u velikim prostorima gdje je dosta zvucnika i koji su prilicno udaljeni od pojacala.Uprosteno...ali ako te vise zanima,googlaj 100v PA sistem
kao na primjer ovdje
https://www.redbackaudio.com.au/underst ... r-systems/
OK. znam onda za sta je. Imam ih jos nekoliko takvih ali ih je elektronska insdustrija Nis pravila. U pitanju je cini mi se B klasa ozvucenja. Tipa autobuske stanice...
dcc
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 06-07-2016, 19:30
Location: Hrvatska

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by dcc »

Prototype wrote:dcc, sta si mislio oko Arduina. Da pravis fliper njime. Hoces da taj elektromagnet odradi posao u Arduinu? Bas me zanima? Da opalimo taj elektromagnet i lopticu sigurno moz da napravimo! :)
Arduino će mi trebati kad napravim fliper da mi bodove prikazuje na vga monitoru
a ujedno da mi i prikazuje bodove kada lopta udari u neku metu i da na kraju ti bodovi budu u memoriji.
Ovo je neki primjer za vga monitor uz dva arduina nano.
https://www.youtube.com/watch?v=1NaU4-wtS2c
Na you tube ima primjera spajanja elektro magneta i arduina ali ne mogu ništa napraviti
dok mi naručena roba ne stigne.
dcc
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 06-07-2016, 19:30
Location: Hrvatska

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by dcc »

Stiglo:
https://www.ebay.com/itm/JF-0826B-12V-2 ... 2749.l2649

https://www.aliexpress.com/item/3236178 ... 4c4dEdsjsh

ali elektromagnet je preslab za to tako da ću probati ubaciti neku oprugu za više snage

Nego elektromagnet troši skoro 2 ampera pa me zanima može li samo napajanje od kompa biti dovoljno
za to ili treba još nešto da mi napajanje ne pregori?
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Emigrant »

a zašto relejem " ubacivati " lopticu ( kuglicu ) ? na fliperu se to radilo ručno . povukao si šipku prema sebi i pustio ... opruga je odradila svoje .
dcc
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 06-07-2016, 19:30
Location: Hrvatska

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by dcc »

Radi se o ovome:

Image

a ne o ovome:

Image
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Emigrant »

znači ti , u stvari , trebaš napraviti " lopatice " .... a one ne " ubacuju " već samo "odbacuju " kuglicu .... zato te i nisam sasvim razumeo .
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Hobisti, pocetnici! Aj' da pisemo, ucimo, pravimo, stvar

Post by Prototype »

Samo kontrolisanje lopatica kroz arduino je rekao bih lako napraviti, koristeci taster kao okidac. Bodovanje?

Npr ima 4 "ostrva" (1, 2, 3, 4) i boduju se na (4) razlicita nacina (5, 10, 20, 50), Sa arduinom se vezu "ostrva", odnosno elementi koji ce da boduju. Posto ima cetiri razlicita bodovanja, svaki od "ostrva" se nazove 1, 2, 3, 4. Arduino ima zadatak da kada kuglica udari u 1 na monitoru kroz VGA prikaze prikaze (5), u 2(10), u 3(20), u 4(50). Znaci da i "ostrva" moraju da budu neki senzori, ili na udarac, vibraciju, tesko je da se iskoristi prekidac jer ne znas odakle ce da udari. Mozda bi moglo sa prekidacem tipa, pecurka od dzoistika za sony... :) Mozda postoji neko drugo resenje kao prekidac, a i jos neka vrsta senzora koja bi se mogla iskoristiti. Bitan je dodir!

Da li si tako zamislio?

I kako kazes to treba da ide uvek u plus, a minus ako loptica udari nesto sto ne sme ili propadne? I sta treba da cuva, najveci rezultat, nekoliko njih...? Sa imenima, bez?

Nije prosto ali nije ni puno tesko za nekoga ko se time bavi po ceo dan. Mozda bi to mogao i da nadjes po netu. Mozda i neke slicne kodove da upotrebis. Kao sto si i sam naisao na nesto...

Sto se tice napajanja. 2A na 12V, moze da koristis, mozes i na 5V na PSU iz kompa. Ako imas neko kinesko napajanje nemoj bas da ga forsiras po onome sto pise na njemu. Nije bas tacno, a i da jeste skratices mu vek. Tamo pise da na 12V moze da imas i 250W snage to ti je 250W/12V=20A. (ovo je bio primer) Zavisi koji napon koristis... Mozes da napravis i 24V ali neki maximum za 24V je 1A i to se retko srece, uglavnom je 0.8A. Ja koristim PSU iz kompa za radionicke, hobi svrhe. Ali sam ipak za linearne ispravljace. Lakse se prave, popravljaju, dopravljaju. Kod SMPS nema opravke, ima ali mnogo mora da se zna za SMPS tehnologiju ispravljaca, kao sto je PSU iz kompa. Dobra strana je sto ih ima ko pleva po pijacama, buvljacima, kad crkne samo uzmes drugi prepravis kako ti odgovara i cepa fliper. Kod linearaca je najveci problem prostor koji zauzimaju, robusni su, veliki, teski. Meni se bas to svidja. Upravo sam napravio dogovor sa covekom za neki stabilizator od 6V/5A, 6kg. :)

Bas bih voleo da napravis fliper! :)
Post Reply