Ispravljac napona sa regulacijom

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Gibson Praise
Posts: 3
Joined: 05-02-2020, 16:59

Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Gibson Praise »

Pozrdrav, nov sam na forumu i elektronika mi je hobi.
Radio sam ispravljac sa regulacijom po ovoj shemi i sve je to proradilo, medutim ima jedan problem.
Koji god napon namjestim na izlazu, cim opteretim sa nekim trosilom napon pada na 4V. Recimo namjestio sam na izlazu 12V i spojim ventilator od kompjutera, napon pada na 4-5V i naravno ventilator vrti u pola snage. Isto vrijedi ako namjestim na npr. 20 ili 25V.
Ako ko ima ideju do cega bi moglo biti bio bih zahvalan na odogovoru.

http://elektrotehnika-elektronika.blogs ... jekti.html - link za shemu i popis elemenata. Ja sam radio verziju sa LM350, tj 3A na izlazu
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by bob4 »

Bilo bi lakše pronači kvar kad bi stavio i slike tvog uradka....negdje ima "lapsus"
Gibson Praise
Posts: 3
Joined: 05-02-2020, 16:59

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Gibson Praise »

U pravu ste, ali sam poslom na terenu nekih 10ak dana tako da tek kad se vratim doma.

Sve je spojeno tocno po shemi, provjerio 3 puta. Trafo je 24V/5A, na izlaz iz GRAETZa spojen ventilator i napajanje za mali kineski volt/amp metar. Sad neznam jel u tome neka kvaka? Kinesko cudo dalje spojeno po slici u prilogu
Attachments
3dbb2c21c4e22757d9cc7fb8afb48084.jpg
3dbb2c21c4e22757d9cc7fb8afb48084.jpg (32.89 KiB) Viewed 6390 times
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by bob4 »

Napajanje za taj instrumenat mora biti posebno, odvojeno od mjerenog napona.
Gibson Praise
Posts: 3
Joined: 05-02-2020, 16:59

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Gibson Praise »

Napajanje za ovo kinesko čudo je direktno spojeno na izlaz iz GRAETZa, dakle prije samog stabilizatora napona. Uspio sam prijatelja nagovorit da sve odspoji i spoji bez tog instrumenta i ventilatora. Situacija je ista, napon pada na 4V na samom izlazu sklopa. Na samom trafu napon ne pada nakon priključenja trošila ali na izlazu da.

Vidio sam na internetu masu shema ispravljača sa LM350 i dosta ih identično ovoj shemi po kojoj sam ja radio, međutim nalazim neke druge vrijednosti elemenata. Npr. 2 kondenzatora su u shemi po kojoj sam ja radio 0.1uF i 1uF a na ovim drugim su 1uF i 10uF, sad neznam ima li to veze. I također elektrolit na samom izlazu iz graetza je u mom slučaju 2200uF a na ovim drugim shemama je 4700uF.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by bob4 »

ti kondenzatori pri malim strujama potrošača nemaju neku važnu ulogu
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Prototype »

Samo odvoji napajanje kinescica V/A metrica! Ukoliko je na istom napajanju, onda prvo on povlaci struju i minimalni napon koji mu je potreban za ikljucenje. Mislim da rade od 5-30V napona. Zato ti se pojavljuje taj napon od 4-5V.

Odvoji ga na neki manji trafoicic, dovoljno je da daje 100mA na min. 5V i resio si stvar.

Onda ces ga drugacije povezivati ali ima slike na netu za to.

Pozdrav!
Adamkek34
Posts: 1
Joined: 03-09-2020, 13:07
Contact:

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Adamkek34 »

Sjajno
Siemensovi srednjenaponski starteri https://eltra-trade.com/catalog/siemens-soft-starters dizajnirani su za sigurno pokretanje vaših električnih motora. Takvi uređaji upravljaju sustavima za 2 ili 3-fazne motore.
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Prototype »

Prototype wrote:Samo odvoji napajanje kinescica V/A metrica! Ukoliko je na istom napajanju, onda prvo on povlaci struju i minimalni napon koji mu je potreban za ukljucenje. Mislim da rade od 5-30V napona. Zato ti se pojavljuje taj napon od 4-5V.

Odvoji ga na neki manji trafoicic, dovoljno je da daje 100mA na min. 5V i resio si stvar.

Onda ces ga drugacije povezivati ali ima slike na netu za to.

Pozdrav!
edit: napravio sam gresku pri kucanju, napisao sam "ikljucuje", a dole se ispravio ukljucuje. Ovako sam objasnio da bi se znalo zasto se ponavlja isti tekst.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by bob4 »

Ja taj modul napajam jednom Li-ion baterijom,
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Prototype »

Baterijom iz telefona?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by bob4 »

NE
sa 18650
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Prototype »

Znaci radi na 3,6V!

Kako si resio punjenje, odnosno - samodopunjavanje baterije?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by bob4 »

Nakon mjesec dana stavim drugu ćeliju :lol:
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Prototype »

Nadam se da je covek napravio sve kako treba. Ja bas sklapam takav jedan sklop ali ima i izlazni tranzistor. Imam problem samo oko hladjenja izlaznog tranzistora.

Koliko bi mi trebao biti hladnjak, ako neko mozda zna tacno da mi kaze koji da kupim za 50w, 75w, 125w, sve od toga pije vodu. Koliko se zapravo treba para utrositi na takav hladnjak. Aj nek bude max 125W?
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Ispravljac napona sa regulacijom

Post by Prototype »

Slucajno sam ukljucivao V/A metar ndirektno na ispravljac. I dosao do zakljucka da pocne da se ukljucuje na nekih 3.4~5V, ali tada povlaci i struju sa sobom i smiri se tek na 3.8~9V. Najbolje radi i potpuna svetlost mu se vidi najlepse na 4V.

Onako sam to ispitao, sasvim slucajno. Setio sam se da je ovde pomenuta baterija od 3.7V, pa reko da napisem za moji komad V/A metra. Mozda moje merenje nije ni tacno...
Post Reply