Kako ispitati rad releja OPTO22 solid state Model Mp380D4

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
fi-kahraba
Posts: 6
Joined: 03-05-2015, 08:00

Kako ispitati rad releja OPTO22 solid state Model Mp380D4

Post by fi-kahraba »

Pozdrav svima na forumu. Molio bi za pomoč da li mi može neko pomoči kako da ispitam funkcionalnost releja. U pitanju je reklama ( PRISMAFLEX https://youtu.be/dQU6MHcs07Q ) koja se rotira, e sad. Na reklami postoji kutija ( "pamet" elektronika ) svrha elektronike je "ta" da štiti sam motor a i mehaničke komponente tipa mehanizme zupčanike lance i itd.
Problem je taj da izlazni napon prema motoru (MOTOR JE 220V) uvjek ima živi napon na L1 i L2 tako da motor samo zuji nemože sam startati ( pokrenuti reklamu ) npr. kada se motor rukom malo pokrene reklama se počne rotirati.
Daljom analizom problema uočio sam da ima dva releja OPTO22 Solid state Model Mp 380D4 koji bi trebali naizmjenično da rade, to jest kada se reklama rotira (radi normalno) zatim dođe do nekog problema tipa: ptica uletila među peraja i zaglavila se, te samim tim je izvrseno opterećenje na motor, tada bi elektronika trebala da odreaguje i promjeni smjer rotiranja reklame. Sad moje misljenje je to da je jedan od releja zalijepio i pravi pometnju. Kako ispitati navedene Releje da li su ispravni ili ne
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Kako ispitati rad releja OPTO22 solid state Model Mp380D

Post by LAF »

SST ne moze zalijepiti (poluvodici-trijak) moze samo "krepati".- Motor je vjerovatno specijalno radjen kao stari
motori na ves masinama-ima dva pomocna namotaja i preklapa kondenzator sa jednog na drugi i tako mijenja smjer.
Za pocetak provjeri kondenzator ako ni u jednu stranu nece motor sam da krene. SST dobija od elektronike DC komandu da se ukljuci-provjeriti da li oba releja dobijaju DC komandu (pogledaj DS releja).-
pOz
fi-kahraba
Posts: 6
Joined: 03-05-2015, 08:00

Re: Kako ispitati rad releja OPTO22 solid state Model Mp380D

Post by fi-kahraba »

Ok.
HVALA na korisnim informacijama.
Javim se ako bude nejasnoca.
Post Reply