Torus VS Ei

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Torus VS Ei

Post by Prototype »

Naime, sada sam procitao negde da su torusni transformatori losi za regulaciju napona, tacnije dosta malo trpe promenu naponu u odnosu na Ei trafoe.

Sto se tice struje, takodje sam cuo da su malo z.... zato sto su "ludi" ako mu se slucajno dozvoli da povuce vise struje nego sto bi trebalo odmah ce crci, sto bi Ei malo duze prezivljavao ali bi i on crko. Kratak spoj na prime. Torus odmah puca, a Ei moze i da se izvuce eko je na kratko.

Da li neko moze da mi resi ove nedoumice. Imam tri nova torusa spremna za neku gradnju, ali kada sam ovo procitao isekao sam se!? (:
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: Torus VS Ei

Post by pinco »

Ne sekiraj se, ako nije motan za halogenu rasvjetu, nemaš se šta sekirat. Toroid i Ei imaju prednosti i mana, ništa šta bi tebe tribalo pripast. Štos je u tome šta toroid ( ajmo nazvat to veće iskorištenje ), od EI, može ga se motat na većoj indukciji. Ako je motan za elektroniku, tj. za ispravljače, nemaš se šta sekirat. Obićno se morta 1.6-1.7T za ispravljače, dok je 2.0 za halogenu rasvjetu. Razlika je šta ovi za halogenu kad je ispravljač iza, tj. kondenzator koji se puni u pikovima, ide u zasićenje. Triba bi ti puno jači trafo od onoga pšta stvarno tribaš.
User avatar
Prototype
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 12-10-2019, 16:49

Re: Torus VS Ei

Post by Prototype »

pinco wrote:Ne sekiraj se, ako nije motan za halogenu rasvjetu, nemaš se šta sekirat. Toroid i Ei imaju prednosti i mana, ništa šta bi tebe tribalo pripast. Štos je u tome šta toroid ( ajmo nazvat to veće iskorištenje ), od EI, može ga se motat na većoj indukciji. Ako je motan za elektroniku, tj. za ispravljače, nemaš se šta sekirat. Obićno se morta 1.6-1.7T za ispravljače, dok je 2.0 za halogenu rasvjetu. Razlika je šta ovi za halogenu kad je ispravljač iza, tj. kondenzator koji se puni u pikovima, ide u zasićenje. Triba bi ti puno jači trafo od onoga pšta stvarno tribaš.

Hvala na odgovoru i hvala za utehu :) !
Post Reply