Alternator kolektor

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Alternator kolektor

Post by niho »

Ovakvi alternatori su bili na nekim ruskim vozilima (stariji tipovi Lada, Poljak, PZ, tristać i sl) tamo gdje regler ima samo dva priključka i elektromehanički je. Pobuda je išla preko kontakt brave a ne sa alternatora (tzv Df kontakt jer ga nema na alternatoru, nego samo D+). Žaruljica je bila čista kontrola punjenja i nije imala veze sa pobudom.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Alternator kolektor

Post by Black »

Radi se audiu 1998 godina. Iako mislim da se ovdje radi o nekoj grešci u shemi. SMješno mi je da pobuda ide direkt s brave
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Alternator kolektor

Post by niho »

malo čudno ovi regleri su iz ranijih vremena, 70 i 80. Ovaj je ipak malo noviji :)
Doduše kod Audija se nikad ne zna, ima jako čudnih rješenja.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Alternator kolektor

Post by niho »

Pozdrav LAF.
Pobudu alternator daje sam sebi preko ove 3 diode (D+ izvod) Samo početak punjenja, pobuda se dobija preko kontrolne lampice ili remanentnog magnetizma. Dalje on ide sam. Bio je problem kod recimo traktora gdje zbog vibracija i prašine prestane raditi kontrolna sijalica a on i dalje puni neko vrijeme, tj dok se ne napravi veća pauza u radu traktora npr. preko zime i onda intervencija i reklamacija kao kod windowsa :) sve bilo u redu i kad sam jesenas garažirao traktor a na proljeće kad sam pokušao upaliti neće, prazna baterija.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Alternator kolektor

Post by LAF »

Upravo zbog toga sto je remanentni magnetizam upitan i napisah da preko kontakt brave ide pobuda ili komanda za pocetak punjenja. Poslije je pobuda kao samodrzeci relej, treba mu pomoc da privuce i poslije sam
sebe drzi-pobudjuje.-
pOz i sretno novo ljeto
ton-haff
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 16-09-2018, 10:14

Re: Alternator kolektor

Post by ton-haff »

ide na napajanje regulatora napona,mislim.
Shema od Blacka,iz predhodne stranice.
ton-haff
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 16-09-2018, 10:14

Re: Alternator kolektor

Post by ton-haff »

A što se tiče ispravnost diodi lako se ispitaju multimetrom plus diode na plus pipkalicu multimetra,a zajednička točka u kojoj se spajaju tri vodiča iz statora(zvjezdište) tu staviš minus pipkalicu i moraju bit u kontaktu znači na displej ti dolaze neki brojevi i to je ok.diode provode struju samo u jednom smjeru.
Post Reply