Set Električarskih Odvijača?

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Pexy13
Posts: 6
Joined: 13-05-2017, 01:22

Set Električarskih Odvijača?

Post by Pexy13 »

Pozdrav!
Htio bih kupiti set električarskih odvijača pa prije nego kupim neki
htio bi čuti vaša mišljenja i preporuke.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Set Električarskih Odvijača?

Post by Amir_H »

Jedino što bih mogao reći da električar treba imati set izvijača sa mnogo raznih vrsta izvijača - što više to bolje. Dakle treba biti ravnih, +, tzv filips itd. Ravnih izvijača je dobro imati duplo za svaku širinu -treba imati debele i tanke itd. Dakako trebaju biti izvijači sa izolacijom tj predviđeni za električare.
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Set Električarskih Odvijača?

Post by tandrkalo »

Imas uniorov set, nije ni skup, oko 20 eura.
Za 1000V, izolovani...
PH1, PH2, 0.5x3, 0.8x4, 1x5.5 i to ti je ok za elektricarsk posao, mislim da ti nece trebati puno vise od toga...
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Set Električarskih Odvijača?

Post by elektor »

Moj osobni stav je da na odvijačima ne treba štediti. Tek kada se probaju kvalitetni odvijači postane se svjestan koliko posao ide lakše i koliko je manje frustracije i psovanja oko tvrdoglavih vijaka.

Ja osobno koristim Wihu dugi niz godina i nemam zamjerke. Wiha ima i zanimljivu VDE slim verziju kod kojih je debljina izolacije i odvijača tanja nego kod klasičnih izoliranih odvijača, te su dostupni vijci i u dubljim/ uskijim rupama. Naravno navedeni su iste klase izolacije kao i klasični izolirani odvijači.

Uz već spomenuti Unior i Wihu, od samog vrha kvalitete tu su još i Wera, Wurth, Beta, Stahlwille, Hazet, PB Swiss itd.
Svaka od navedenih marki trebala biti i više nego zadovoljavajuća, s obzirom da je riječ o profi alatima. Stoga je moja preporuka da istražiš koji imaju najbolju dostupnost i najmanju cijenu kod tebe.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Set Električarskih Odvijača?

Post by Black »

Wera me iznevjerila da je mali ravni šarafcinger dosta lako pukao, odlomio mu se vrh a nije baš tako velika aila bila pri odvijanju. Ali sam zato sa ovim križastima prezadovoljan, uštede brdo vremena i živaca neće tako lako proklizat glava šarafa
Post Reply