alarm za nestanak struje

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
mrkif
Posts: 2
Joined: 20-06-2018, 20:48

alarm za nestanak struje

Post by mrkif »

Poštovanje!

Trebao bih pomoć oko alarma, točnije da mi javi kada nestane struje. Nabavio sam panik lampu, no trebao bih nekakav zvuk, samo svijetlo teško da će me probuditi. Zanima me može li se spojiti kakav zvučni alarm na panik lampu koji bi se palio kada treba, kad nestane struje.
i trebalo bi ugraditi prekidač između panik lampe i alarma, da mogu ugasiti kad ga čujem.
koliko bi to bilo komplicirano spojiti?

Ovakvo nešto sam mislio
https://www.ebay.com/itm/12V-Mini-Wired ... AVfRWvy0NA
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: alarm za nestanak struje

Post by Amir_H »

To što tražiš nije ni najmanje komplikovano.

Trebaš slijedeće dijelove: baterija, relej 230 V AC, prekidač i zujalica.

Relej spojiš na mrežu i kada ima struje biće aktiviran njegov "radni" kontakt, a kada nema struje biće aktiviran njegov "mirni" kontakt. Preko toga mirnog kontakta spojiš u seriju bateriju, prekidač i zujalicu.

Kada nema struje mirni kontakt releja će biti zatvoren pa će zujalica dobiti napajanje sa baterije i počeće da pišti. Umjesto zujalice možeš spojiti i CD playee pa da počene neka svirka. Prekidačem ćeš isključiti zujalicu kada te probudi.
mrkif
Posts: 2
Joined: 20-06-2018, 20:48

Re: alarm za nestanak struje

Post by mrkif »

OK, ali kad već imam panik lampu, mogu li na nju spojit tu zujalicu?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: alarm za nestanak struje

Post by LAF »

Koji je napon baterije u panik lampi?
Ne na bateriju, nego na napajanje same elektronike panik lampe spoji aktivni buzzer koji podnosi
napon napajanja u seriju sa prekidacem. Automatika drzi blokirano napajanje panik lampe kad je prisutan
mrezni napon. Nestankom mreznog napona aktivirat ce se panik lampa i buzzer koji ces iskljuciti prekidacem.
Aktivni buzzeri su polarizovani i obrati paznju na to.
Na 9V, aktivni buzzer iz starog Iskra telefona ETA 80 ja star i nagluh cujem sa 100 metara, doduse u
zatvorenom prostoru-ton je oko 1725 Hz-"vrti" mozak :) budi i iz najdubljeg sna.-

pOz
Post Reply