informacije o instalaciji električnih grijača

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
crocohu
Posts: 7
Joined: 12-12-2016, 10:39

informacije o instalaciji električnih grijača

Post by crocohu »

Lijep pozdrav,


volio bih, ako je izvedivo, u diy varianti napraviti uređaj za savijanje drveta, na eng. bending iron. evo i slika uređaja - http://www.theviolinman.co.uk/storeimages/bendiron.jpg


to je uređaj kojim se zagrijavanjem metalnog cilindra postiže temperatura dovoljna za savijanje drveta. to je temperatura do oko 200tinjak stupnjeva celzijusa. u mojoj varianti cilindar bi bio metalna cijev zavarena s gornje strane i postavljena na postolje ili istokaren metalni cilindar u koji bi umetnuo grijač.


moje znanje o elektrotehnici je skromno, a znanje o grijačima još manje pa vas molim za pomoć.


zanima me da li netko zna koji bi tip grijača za to bio prikladan? da li bi to bio štapni, patron grijač? http://www.njuskalo.hr/image-bigger/sve ... 371118.jpg


također me zanima da li je sigurno grijač umetnuti u zatvorenu čeličnu cijev?

zanima me da li se na takve grijače može instalirati nekakav regulator koji bi kontrolirao temperaturu koju razvija grijač?

zna li netko kolike temperature grijači razvijaju i kako se to stavlja u vezu s njihovom snagom?

također me zanima koliko je jednostavno grijač spojiti na el. mrežu? ja bi kupio komponente pa posao prepustio profesionalcu.


unaprijed hvala na svim odgovorima
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by Amir_H »

Kažeš "ja bi kupio komponente pa posao prepustio profesionalcu" - mislim da trebaš i kupovinu komponenti prepustiti profesionalcu ...

Potreban je grijač snage oko 2 kW, regulator temperature, senzor za mjerenje temperature te zaštitne termostate koji će isključiti sve ako tmperatura pređe 250 C ...

Pogledaj link:

https://de.scribd.com/document/11680871 ... Amir-Halep

Na strani 43 je slika 9.11 koja opisuje šta trebaš uraditi. Ampermetar ne moraš ugraditi tj. mjerenje struje nije neophodno.
crocohu
Posts: 7
Joined: 12-12-2016, 10:39

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by crocohu »

Hvala na odgovoru. Vjerojatno i hoću :) mislio sam da je posao možda samo spojit žicu na grijač i tutnut ga u struju :D šalim se. ali mislio sam da je posao jednostavan.

na netu sam pronašao nekoliko varijacija tih uređaja i ima nekih kineskih koji rade na svega 40W, kako je to moguće ako bi meni trebalo 2kW?
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by Amir_H »

Ti što imaju snagu 40 W mogu saviti neku daščicu debljine 5 mm ... ja po pojmom daska podrazumijevam colaricu .... ;)
crocohu
Posts: 7
Joined: 12-12-2016, 10:39

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by crocohu »

oprosti kaj te gnjavim, ali jedini odgovaraš :D

ma meni ni netreba colerica, nisam zapravo ni siguran da se ovom metodom uopće i mogu savijat deblje daske (postoje neke druge metode npr. parenjem). taj aparat inače služi za savijanje drva kod primjerice izrade žičanih instrumenata i za to bi ga ja prvenstveno koristio.

na internetu mi je stvarno teško pronaći neke konkretne informacije. šta nije snaga uređaja u nekom odnosu s temperaturom koju proizvodi? u smislu, da li grijač od 40W mora postizati manju temperaturu od onog koji ima 2kW?

Ako je meni dovoljna max. temperatura od 200-250 stupnjeva C, šta nebi onda mogao koristiti i grijač s manjom snagom? Ako jači grijači razvijaju temperature iznad 500 C, meni to ne treba, jer ga na tim temperaturama ne bi ni koristio. bitno mi je samo da se cilindar ugrije do određene temperature, bez obzira da li mu treba 5 min ili pola sata.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by LAF »

Potrebna temperatura se regulise termostatom, PWM regulacijom ili regulacijom faznim zasjekom, ako je
grijac spojen na AC mrezu, Treba ti energetski bilans potrebne toplotne energije za trazenu operaciju
savijanja drveta za zicane instrumente.
Ono sto sam vidio nije samo cilindar oko cega se savija drvo.
Recimo polovina gitare se radi u jednoj operaciji, gdje postoji matrica i patrica, dvije strane kalupa izmedju
kojih se savija na potrebnu debljinu izrezana daska od odredjene vrste drveta. Kompletno drvo je naparivanjem zagrijano, uneseno izmedju kalupa koji se dodatno griju, kontrolisanim pritiskom se uoblicava i
kontrolisanom energijom vec ukalupljeno drvo se susi.
tako uradjena stranica po susenju zadrzava dobijeni oblik.
Samo zagrijavanjem i savijenjem oko cilindra dobijanje potrebnog oblika je upitno i skoro pa neponovljivo,
a svi zicani instrumenti uglavnom imaju rezonator simetrican. Izuzetak su neke vrste akusticnih
gitara.-

pOz
crocohu
Posts: 7
Joined: 12-12-2016, 10:39

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by crocohu »

razumijem i slažem se.
ali prije svega toga što si opisao treba imati grijač kojim je moguće saviti drvo. meni se čini da bi to trebao biti prvi korak. nisam opisivao metode kojima bi dobivao željeni oblik, samo sam tražio pomoć pri tome da vidim da li mogu sam (ne doslovno) da napravim uređaj koji služi da se njime savija drvo. znam da to nije sam tak, ali bez grijača mislim da nema ni kalupa, matrica itd..
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by Amir_H »

Što se tiče moga iskustva u savijanju drveta - davno nekada mi je školski drug pokazao kako pravi sebi skije od daske debljine oko 1 cm. Stavio je skiju na ploču šporeta (peći) na drvo i zagrijao, a zatim bi stavio u kantu sa vodom i daska bi se skoro trenutno savila.

Za gitaru idu tanke ploče i vjeruje da je tu dovoljna manja snaga - moglo bi se sračunati koja energija treba za zagrijavanje po onoj formuli iz termodinamike Q=mcT ali nemam iskustva sa time tj odista ne znam na koju temperaturu treba zagrijati drvo da se dobro savija ...

Žao mi je što nisam više pomogao ... :)
crocohu
Posts: 7
Joined: 12-12-2016, 10:39

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by crocohu »

ma joj, hvala ti na svemu kaj si napisao. sve su to dobre smjernice :)
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by Black »

Koristili smo na poslu te grijače što si stavio link, te kao patrone za razne extrudere za oblikovanje plastike.
Snaga grijača i odnos temperature nemaju veze, možeš ti uronit 10kW grijač u jezero on nikad neće postić temp kao neki mali grijač od 40W na zraku. Ista stvar je i sa tvojim strojem. Možeš ti stavit slabiji grijač i on će to željezo zagrijat al čim nasloniš drvo on će se ohladit i trebat će ti sati i sati da to drvo postigne temp za savijanje. Zato idi na jači grijač 500-1000 W, neznam koje je veličine taj stroj i kolko će drvo uzet energije al ja kad nešto pravjm bolje da nefali
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by Black »

Nadalje moram u više postova jer mi mob neda jedan veliki post.
Neznam kolko ti precizna temp treba bit al evo jedno jednostavno rješenje ako nije toliko bitna.
Istokariš tu cijev da u nju može stat grijač. Napraviš za sve to postolje i uzmeš termostat od pekare (oni starinski mogu do 300 stupnjwva regulaciju) i sonda nek ti bude na željezu(bušilicom izbušit rupu) i to je u biti to. Valjda znaš kako sppjit grijač/termostat i to samo uštekašu struju. Dobro sve izoliraj i pazi da od temp nešto ne izgori
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by pedja089 »

I obavezno uzemlji sve metalne delove :!:
crocohu
Posts: 7
Joined: 12-12-2016, 10:39

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by crocohu »

Hvala vam svima na odgovorima, valjda će biti nešto od toga. Ako ću raditi, stavim slike da vam pokažem.
Hvala još jednom.
crocohu
Posts: 7
Joined: 12-12-2016, 10:39

Re: informacije o instalaciji električnih grijača

Post by crocohu »

još ću malo razmisliti, ali naginjem ideji da jednostavno u cijev piknem toplinski pištolj (heat gun) ili neku vrstu grijača. Ameri imaju nešto što zovu charcoal starter - grijač koji se metne u ugljen, bez da kure vatru. pa probat s tim. barem za prvu ruku dok se učim. mislim da je to manje komplicirana opcija.

hvala još jednom na svim savjetima, pomogli su mi, ako ništa drugo onda bar za budućnost.

pozdrav
Post Reply